Андрій Букін
45 записи

5% ВВП на медицину чи кістка для лікарів та пацієнтів

0

Ситуація в галузі медицини, на сьогодні лишається критично. Медичні заклади не встигають робити тести, не вистачає реанімацій, величезне навантаження на лікарів первинки та інфекціоністів.

5% ВВП на медицину чи кістка для лікарів та пацієнтів

Натомість ми спостерігаємо пафосні заяви голови уряду. Шмигаль заявив, що Європа бере з України приклад у боротьбі з коронавірусом.

Він переконаний, що країна справляється добре з викликами епідемії. Це прямо суперечить, як реальному стану речей так і доповідям міністра охорони здоров’я. Зеленський і Єрмак у Феофанії у легкій формі хворіють на коронавірус. Відповідно виникає питання, якщо це легка форма, то чому вони в Феофанії, а не вдома на самоізоляції під наглядом сімейних лікарів. Бо ліжок не вистачає і перебувати у легкій формі в стаціонарі – це забирати чиєсь життя, яке потребує негайної допомоги лікарів. Але це ж філософські питання, на які ми і так знаємо відповідь.

У районах і містах ситуація, ще гірша. Хвороба поширюється шаленими темпами. Здача аналізів та призначення лікування розтягується на тижні. Щоб зробити КТ треба заплатити кошти і чекати своєї черги, більше десяти днів. Це свідчить про те, що медична галузь на грані зриву. Колосальне навантаження на сімейних лікарів, які ведуть по 250-300 хворих. Шалене навантаження на лікарів інфекціоністів та медичний персонал. Вони працюють 24/7 у надзвичайно складних умовах.

Враховуючи все вищеперераховане, слід подивитися в майбутнє. Яким же має бути обсяг фінансування на медичну галузь, враховуючи пандемію.

Що говорить законодавство?

Частиною п’ятою статті 4 Закону України “Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення” визначено: “5. Програма медичних гарантій затверджується Верховною Радою України у складі закону про Державний бюджет України на відповідний рік. Обсяг коштів Державного бюджету України, що спрямовуються на реалізацію програми медичних гарантій, щорічно визначається в Законі України про Державний бюджет України як частка валового внутрішнього продукту (у відсотках) у розмірі не менше 5 відсотків валового внутрішнього продукту України це 225,3 млрд. грн. (5% ВВП).

Натомість у Пояснюючій записці до внесеного Кабінетом Міністрів України законопроєкті №4000 від 14.09.2020 “Про державний бюджет на 2021 рік”, що внутрішній валовий продукт (ВВП) на 2021 рік складає 4 505,9 млрд. гривень.

У проєкті видатків Держбюджету на 2021 рік передбачена сума на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення в обсязі 123,4 млрд.гривень, що на 101,9 млрд.гривень менше(!) від суми 225,3 млрд. грн. (5% ВВП).

Чи планується тотальне скорочення видатків у інших галузях? – Ніт.
✖️ Видатки на утримання ОП, кабміну та ВР зросли сумарно майде на 1 млрд грн.
✖️ Видатки на утримання офісу Генеральної Прокуратури зросли на 1.9 млрд грн.
✖️ Видатки на утримання СБУ зросли на 2,9 млрд грн.
✖️ Видатки МВС зросли на 3,8 млрд грн.

Вчора пацієнти виходили на акцію протесту під Кабмін, щоб не допустити зменшення фінансування медичної галузі. Активісти принесли під Кабмін “обгризені кістки для медиків і пацієнтів” Пацієнти вимагають не зрізати бюджет на медицину.

Чи почули їх? Це питання лишається відкритим.

Громадськістю була сформована петиція до президента з вимогою зберегти фінансування медичної галузі на рівні 5% від ВВП.

Отже не дивлячись на пандемію та колапс у галузі медицини – чиновники продовжують зменшувати фінансування на лікарів та їх утримання. Що свідчить лише про недолугість політиків. Звісно вони будуть лікуватися у найкращих медичних закладах, і не тільки в Україні. Звісно, що для них знайдуться місця та найкращі фахівці. Але сучасний стан речей доводить, що яким би ти не був впливовим та багатим – хворобі все одно, вона може з легкістю забрати життя.

Нажаль, ті хто приймають рішення цього не чують.

Коментувати
07 грудня 2022
06 грудня 2022