Яна Дирявська
10 записи

Аргументуйте катування

0

Вчитель фізики постійно казав: ось згадаєте мене, фізика вам знадобиться, ким би ви не працювали. Сміялася з цього. А тепер і сама згадую один чудовий закон: енергія нізвідки не виникає й нікуди не зникає. І провожу елементарну паралель з життям.

Позавчора у Кропивницькому відбулась презентація інформаційної кампанії #ЗнімайРожевіОкуляри. Представники громадських організацій, Міністерства охорони здоров’я, офісу уповноваженого з прав людини, благодійних організацій та фондів зібралися для того, щоб розвіяти стереотипи як лікарів, так і пацієнтів стосовно доступу до знеболення і паліативної допомоги в принципі.

Презентація інформаційної кампанії #ЗнімайРожевіОкуляри

Презентація інформаційної кампанії #ЗнімайРожевіОкуляри

Поки спікери розповідали про проблеми у сфері паліативу, про те, наскільки лояльним на сьогодні є законодавство стосовно призначення пацієнтам знеболюючих наркотичних засобів, що треба і можна робити і як виходити з ситуації, яку ми маємо на сьогодні, з залу час від часу лунали обурені вигуки. Презентація мала б закінчитися історією дівчини, якій довелося боротися за знеболення в останні дні життя її батька. Однак закінчилася дискусією про те, чому вказувати на помилки лікарів – це заборонена процедура.

“…хочу сказати вам відверто: пацієнт не схожий на такого, який потребує 12 таблеток”

Це фраза лікаря, який відмовився призначати знеболюючі препарати у достатній кількості лише через те, що “консиліум із трьох лікарів прийняв рішення: одна таблетка шість разів на день або дві – три рази на день”. Що за консиліум і чим він керується – то вже, звісно, не наша справа. Якщо вам цікаво, то, власне, ось діалог лікаря і радника Міністра охорони здоров’я Лесі Брацюнь стосовно призначення знеболення хворому з діагнозом фіброзної злоякісної гістіоцитоми:

– Ми не можемо виписати більше, ніж одну таблетку шість разів на день, не більше 90 таблеток в рецептурному бланку.

– Чим ви керуєтеся при цьому?

– Ми скликали консиліум з трьох лікарів і прийняли рішення: одна таблетка шість разів на день або дві – три рази на день. Проблем немає.

– У пацієнта продовжує боліти, тому проблема є. Необхідно виписати таку дозу, яка повністю зніме біль. Це зрозуміло?

– Хочу сказати вам відверто. Пацієнт не схожий на такого, який потребує 12 таблеток на день.

Увага, запитання: як повинен виглядати пацієнт, який потребує 12 таблеток морфіну? Повністю висохлим, не схожим на себе, ЯКИМ? Любі лікарі, є міжнародна шкала виміру болю. Доки ви будете вимірювати біль пацієнтів за їх зовнішнім виглядом?!

“… онкозахворювання – це не апендицит і не туберкульоз. Онкозахворювання розвиваються поступово. І це ви, родичі, маєте дослухатися до скарг ваших рідних і приводити їх до лікарні на першій, а не на четвертій стадії, коли вже нічого не зміниш”

Чудово. Тоді що ви порадите тим людям, яким саме ви як медична спільнота не могли поставити діагноз на ранніх стадіях? Людям, які витратили величезні суми грошей на обстеження, але навіть з вашою допомогою причин симптомів так і не змогли знайти?

Легше за все жити за принципом моя хата з краю. Але спитайте себе: нічого, що ви захищаєте цей принцип за рахунок катування ваших же пацієнтів?

“…випадки, коли пацієнт відмовляється від знеболення, є поодинокими”

Таких випадків не має бути в принципі. Ні поодиноких, ні численних, НІ-Я-КИХ! Дівчина, що під час презентації ділилася своєю життєвою історією, розповіла про вибір, який постав перед її родиною. Лікарі казали, що через збільшення дози морфіну її батько може задихнутися. Скажіть, що робити у цій ситуації? Дивитися на страшенні муки батька чи дозволити йому задихнутися? А можна просто перестати залякувати ваших пацієнтів і їх родичів?

“…ви нас виставляєте ідіотами, які нічого не розуміють і нічого не знають”

Презентації кампанії #ЗнімайРожевіОкуляри проводяться не для того, щоб когось принизити. Проблема є. #ЗнімайРожевіОкуляри виносить її на світло і допомагає її виправити. І якщо у вашій лікарні все добре і ви – чудовий лікар, який не може скласти собі ціни, чекаємо на вашу історію. Дозвольте іншим перейняти ваш досвід! Нехай беруть з вас приклад! І не доведеться кричати, що вас зробили “ідіотами” або що у вас “немає проблем з морфіном”.

#ЗнімайРожевіОкуляри

#ЗнімайРожевіОкуляри

Знаєте, що найбільш болісне у всьому цьому? У Кропивницькому вже ВТРЕТЄ проводився тренінг для лікарів. Позавчора їх знову вчили виписувати ті самісінькі рецепти на знеболення, знову розповідали про закон і про те, що боятися немає чого. Незважаючи на це, ми продовжуємо чути безглузді аргументи, якими оперуються деякі лікарі. Що з цим робити? Хтозна. Стереотипне мислення – чи можливо його викорінити? У мене залишається лише одна надія – на тих лікарів, які все-таки намагаються змінити ситуацію, беруть проблему до уваги і роблять кроки до її вирішення, а не сприймають будь-яке зауваження або навіть констатацію факту як докір на свою адресу.

Наостанок поясню, до чого тут фізичний закон. Звідки береться симптом усюди бачити зраду і захищатися тоді, коли захищатися немає від кого? За законом, ні звідки він взятися не може. І до чого це призводить? До таких перепалок, про які я зараз пишу. Тому, нехай я сто разів не права, але все, що мені зараз спадає на думку, – це народна приказка “на злодієві і шапка горить”.

Коментувати
27 червня 2022
26 червня 2022
22 червня 2022
21 червня 2022
20 червня 2022
18 червня 2022
17 червня 2022
16 червня 2022
15 червня 2022