Регіональний центр з надання БВПД у Сумській області
54 записи

Безоплатна правова допомога: кому, яка і для чого?

0

Ще не так давно юридичні консультації, а тим паче написання позовних заяв, представництво інтересів у судах були недоступними для малозабезпечених верств населення через їх високу вартість. Навіть за звичайну консультацію юристу або адвокату треба було заплатити, тож про що можна говорити, коли справу треба було вирішувати в судовому порядку? Однак, у 2011 році Верховною Радою України було прийнято Закон України “Про безоплатну правову допомогу”, який мав на меті забезпечити рівний доступ громадян до правосуддя, і тим самим сприяти утвердженню верховенства права в Україні. З прийняттям цього закону починається історія успіху системи безоплатної правової допомоги.

У 2012 році в м. Київ розпочав свою роботу Координаційний центр з надання правової допомоги, одним із основних завдань якого було створити ефективну і дієву структуру, яка забезпечить реалізацію конституційного принципу щодо права кожного українця на правову допомогу.

А вже через рік в усіх регіонах України розпочали свою роботу Регіональні центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які і до сьогодні призначають адвокатів за рахунок держави затриманим, підозрюваним, обвинуваченим, засудженим у кримінальному провадженні, а також особам, до яких застосовано адміністративне затримання або адміністративний арешт (тобто надається вторинна правова допомога).

Окрім забезпечення захисту і представництва інтересів осіб, Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги на рівні з іншими центрами активно займається правопросвітницькою діяльністю.

Працівники Центру регулярно виступають на радіо, телебаченні, де розповідають про зміни та новації у законодавстві, дають відповіді на поширені запитання правового характеру, проводять тематичні зустрічі з працівниками різних установ, організацій, а також велику увагу приділяють правовій обізнаності учнівської молоді.

Крім того, команда Центру бере активну участь у різноманітних конференціях, “круглих столах”, тренінгах і постійно розширює коло партнерів, з якими, на основі підписаних Меморандумів про співпрацю, пропагує правову освіту серед населення.

Наступним етапом розвитку системи безоплатної вторинної правової допомоги стало створення по всій території мережі місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги. До місцевих центрів звертаються для того, щоб отримати безоплатну консультацію з правового питання (первинна правова допомога).

Окремі категорії осіб – ветерани війни, учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи, малозабезпечені, інваліди, особи, постраждалі від домашнього насильства та діти тощо – можуть претендувати на адвоката за рахунок держави для представництва їх інтересів у судах при розгляді цивільних, адміністративних справ, а також кримінальних (якщо особа має статус потерпілого або свідка).

У складі місцевих центрів діють бюро правової допомоги, які розташовані в районних центрах, тож безоплатна правова допомога стає ще доступнішою і ближчою до населення.

Отже, система безоплатної правової допомоги (БПД) Сумщини представлена таким чином:

Система БПД

Система БПД

Але як бути особам, які проживають у віддалених районах, сільській місцевості, а їх правове питання потребує негайного вирішення?

Контактний центр

Контактний центр

Контактний центр

Контактний центр

У системі безоплатної правової допомоги подумали і про такі випадки, тому в 2017 році у складі Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області було створено контактний центр, працівники якого щодня з 6:45 до 21:15 без перерви та вихідних надають консультації та роз’яснення з правових питань за єдиним безкоштовним номером 0 800 213 103.

Олексій Рибалка, начальник відділу забезпечення роботи контактного центру Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області.

Коментувати
28 червня 2022
27 червня 2022
26 червня 2022
22 червня 2022
21 червня 2022
20 червня 2022
18 червня 2022
17 червня 2022
16 червня 2022