Андрій Букін
45 записи

Чого чекати лікарям і пацієнтам: якою буде медицина у 2022 році

0

Державний бюджет на 2022 пройшов перше читання, і був направлений на доопрацювання в Кабінет міністрів. Що ж чекає на українців у прийдешньому році, згідно з бюджетними розрахунками у галузі охорони здоров’я?

Чого чекати лікарям і пацієнтам: якою буде медицина у 2022 році

Слід нагадати, що в країн діє закон «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», що передбачає фінансування галузі на рівні 5% від ВВП. Тобто цього річ медична галузь мала б бути профінансована на 268 млрд грн. Дану пропозицію вносив на розгляд профільний комітет у Верховній раді. Але так сталося, що в бюджеті коштів на медичну галузь не знайшлось, у достатній кількості. І на сьогодні, загальний бюджет охорони здоров’я складає – 157,3 млрд грн. на хвилиночку це 2,9% від ВВП. Хоча в поточному році було виділено 3,2% від ВВП.
Галузь охорони здоров’я у 2022 році буде недофінансована на 100 млрд грн.

Що це значить для пересічного громадянина?
Все що не було профінансовано згідно з пакетами Національної служби здоров’я України, пересічні громадяни будуть доплачувати з власної кишені. Не вистачає коштів на препарат – плати, не передбачено лікування хвороби – платиш з кишені.

У поточному році, якщо брати тільки хвороби, що були пов’язані з інсультами недофінансовані на 60%. І ці кошти пацієнти мали доплачувати з власної кишені. У прийдешньому році ці тенденції зберігаються, і навіть стають трішки гіршими в силу популістичних заяв керівництва держави.

Популістичний Указ Президента про збільшення заробітних плат медиків. Згідно з документом, Кабміну доручено опрацювати, під час підготовки проєкту закону про Державний бюджет України на 2022 рік, питання про «підвищення заробітних плат у сфері охорони здоров’я для лікарів до розміру не менше ніж 20 000 гривень на місяць, для середнього медичного персоналу – не менше ніж 13 500 гривень на місяць». На сьогодні закладеної суми у 157,3 млрд грн. не вистачає навіть на покриття заробітної плати медичним працівникам. На це потрібно, як мінімум 165 млрд грн. І це без компонента забезпечення пацієнтів лікарськими засобами. На сьогодні у програмі із закупівель життєво важливих ліків – майже 5 млрд грн.

Популістичні рішення вищого керівництва держави, можуть довести не тільки галузь охорони здоров’я до колапсу, але і місцеві бюджети. Тому що зобов’язання, що не будуть покриті державним бюджетом, перейдуть на регіональний рівень. Якщо ми говоримо, що обласний бюджет Сумської області 2022 і без того буде дефіцитний, то покриття обіцяних президентських зарплат лікарям, може довести область до банкрутства.

Підсумовуючи, можна зазначити, що у прийдешньому році для українців лікування стане більш дорожчим, частина препаратів стане більш недоступнішими, а хвороби, які можна пролікувати за бюджетні кошти – скоротяться. Обласний бюджет буде на межі колапсу і це скоріш за все потягне за собою політичні рішення по оптимізації й укрупненню медичних закладів, які так довго відтягувалися. На жаль, слова Президента та дії Уряду розходяться і якщо буде виконана популістична обіцянка Зеленського, то країну очікує глибока медична криза і колапс, як мінімум бюджетів обласних рад.

Коментувати
28 червня 2022
27 червня 2022
26 червня 2022
22 червня 2022
21 червня 2022
20 червня 2022
18 червня 2022
17 червня 2022
16 червня 2022