ULEAD Сумський регіональний офіс
56 записи

Енергетична безпека: як громадам Сумщини готуватися до непередбачуваних ситуацій цієї зими

0

Територіальні громади під час підготовки до осінньо-зимового періоду мають досягти чотирьох головних цілей: максимально зменшити витрати тепла в комунальних закладах при мінімальних затратах, забезпечити будівлі альтернативними джерелами енергії під час аварійних ситуацій, а також допомогти населенню в підготовці до зими та розробити план пошуку майбутніх ресурсів на опалення.

Про це повідомив експерт з енергоменеджменту, енергоефективності та відновлювальних джерел енергії U-LEAD Дмитро Сакалюк.

На думку керівниці регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Сумській області Марини Лобової, через війну на громади області чекають ризики та перепони під час організації підготовки своїх територій до опалювального сезону. Саме тому, підкреслює Лобова, ОМС треба розпочинати роботу в напрямку забезпечення енергетичної безпеки якомога швидше, дотримуючись рекомендацій експертів в цій галузі:

Ми знаємо, що деякі громади Сумщини, особливо ті, які постраждали після чисельних обстрілів на початку повномасштабного вторгнення РФ, мають особливі виклики щодо підготовки до опалювального сезону. Це, зокрема, стосується Охтирки, інфраструктура якої фактично була зруйнована та потребує термінового відновлення. Також вже не перший рік постає питання щодо опалювального сезону й у місті Суми, яке, вочевидь, теж потребує завчасного опрацювання та й загалом розробки стратегічного бачення щодо його вирішення на майбутні роки. Інші громади області, враховуючи постійні обстріли та близькість до кордону – теж знаходяться у небезпеці на порозі осінньо-зимового періоду. Враховуючи актуальність теми, ми запросили провідного експерта в галузі енергобезпеки для роботи з нашими громадами та отримання ними рекомендацій щодо організації підготовки осінньо-зимового періоду.

За словами Дмитра Сакалюка, ОМС крім активної підготовки до опалювального сезону, мають бути готовими й до складних та непередбачуваних ситуацій. Наприклад, що стосується опорних та тилових громад, вони можуть зіштовхнутися із навмисним пошкодженням тепло, газо та водорозподільних мереж. Для пошуку виходу з таких ситуацій, підкреслює Сакалюк, є певний перелік рекомендацій:

Таким громадам потрібно розпочати з формування та розуміння спроможності ремонтних робіт та заготовити запаси ремонтних матеріалів. Далі – ОМС мають бути готовими до розгортання пунктів обігріву, мати план його розташування, визначити потужність, закупити необхідне обладнання. І ще одним важливим пунктом – є робота з населенням щодо економії енергетичних ресурсів та формування запасів та інформування місцевих щодо дій у випадку навмисного пошкодження мереж, – коментує Дмитро Сакалюк.

Щодо деокупованих громад та тих, що на лінії зіткнення, вони можуть зіштовхнутися із ситуацією, коли у населеному пункті не буде взимку централізованого опалення. Для вирішення цієї задачі, зазначає експерт, громади мають по-перше розпочати активну роботу з населенням щодо виїзду з території, зокрема жителів багатоповерхівок:

Необхідним є й зливання води з систем опалення в комунальних закладах/ багатоквартирних житлових будинках у разі їх закриття. А також консервація джерел виробництва теплової енергії, відключення та перекриття усіх систем у будинках з метою недопущення аварійних ситуацій у випадку відсутності контролю за їх використанням. А вже далі – створення запасів енергоресурсів у жителів, що будуть зимувати в громаді, таких як дрова, вугілля, дизель, свічки, – зазначив Сакалюк.

Зазначена тема була обговорена під час інформаційної сесії з питань енергетичної безпеки, яку для громад Сумщини організувала Програма U-LEAD.

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян, та розширює можливості громад.

Коментувати
03 лютого 2023
02 лютого 2023
01 лютого 2023
31 січня 2023