ULEAD Сумський регіональний офіс
56 записи

Громади Сумщини знайомилися з особливостями звільнення або призупинення дії трудового договору в ОМС в умовах воєнного стану

0

Спільно з радниками Програми U-LEAD, фахівці з громад області говорили про можливі підстави звільнення посадових осіб місцевого самоврядування, працівників комунальних підприємств, установ під час воєнного стану відповідно до законодавчих змін та про особливості призупинення дії трудового договору та його наслідки.

Програма U-LEAD попри війну поглиблює свою підтримку для територіальних громад – наших основних партнерів. Ми намагаємося бути корисними саме з тих питань, які є актуальними для ОМС під час воєнного стану. Одним з таких питань є юридичний та кадровий аспект, зокрема звільнення та призупинення дії трудового договору в органах місцевого самоврядування, – зазначила Марина Лобова, керівниця Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Сумській області.

У ході заходу детально зупинялися на темі відсутності працівника на робочому місці. Про те, що відсутність працівника на роботі у зв’язку з бойовими діями не може бути кваліфікована як прогул без поважної причини, під час свого виступу говорив радник з питань децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» в Полтавській області Сергій Рибалко. Він підкреслив, що якщо роботодавець не може зв’язатися з працівником, який відсутній на робочому місці, до з’ясування причин відсутності працівника та отримання від нього письмових пояснень, доцільно обліковувати його, як працівника, відсутнього з нез’ясованих причин.

Даний аспект визначено НАДС у своїх роз’ясненнях. Варто враховувати й роз’яснення Держпраці України, яке на запитання: «Чи можна звільнити працівника, який не з’являється на роботі внаслідок обставин, пов’язаних з бойовими діями?» – інформувало, що звільнити такого працівника можна тільки за наявності відповідної заяви працівника про звільнення, – зазначив радник.

Він підкреслив, що звільнення за прогул без поважної причини в такій ситуації недопустиме. Проте, трудовий договір може бути призупинений (стаття 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).

Пізніше, після з’ясування обставин та виявлення, що причини були поважні, можна скорегувати табель кодом «І» («інші причини неявки»). Працівник також може бути відсутній через призов (вступ) на військову службу або через службу у підрозділах територіальної оборони. Останніми законодавчими змінами зафіксовано, що відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль є підставою для припинення трудового договору. Це визначено п. 8-3 ст. 36 Кодексу законів про працю України, – підкреслює Сергій Рибалко.

«У разі необхідності виконання обов’язків відсутнього працівника, можна прийняти на його місце іншого на умовах строкового трудового договору», – підсумував радник.

Коментувати
09 грудня 2022
08 грудня 2022