Регіональний центр з надання БВПД у Сумській області
54 записи

Квартиру затопили: хто винен, що робити і головне – хто заплатить за ремонт?

0

Фахівці системи безоплатної правової допомоги Сумщини пояснюють, як діяти, коли вас затопили або ви стали винуватцем таких неприємностей.

Вас затопили. Необхідно якомога швидше юридично зафіксувати факт затоплення.

Для складання відповідного акта потрібно запросити представників організації, яка обслуговує будинок, і сусідів, які засвідчать те, у якому стані знаходиться ваша квартира.

Що робити, якщо вашу квартиру затопили

Що робити, якщо вашу квартиру затопили

Слід зазначити, що представники ЖКГ або ОСББ дуже неохоче погоджуються на складання акта, тому що для них це додаткові адміністративні та юридичні клопоти. Але відмовити Вам вони не мають права, тому наполягайте на своєму.

У крайньому випадку в ЖКГ або ОСББ можна звернутися письмово, зареєструвавши це звернення, а потім скласти акт самостійно із залученням свідків-сусідів. Для складання позову необхідні також висновки судової будівельно-технічної експертизи. Це платна послуга, але суму, витрачену на проведення експертизи, компенсують за рішенням суду (зрозуміло, у разі, якщо суд прийме рішення на Вашу користь).

Ви затопили. У разі, якщо причиною затоплення стали несправності в мережі тепло- або водопостачання, Вам необхідно знайти відповідальних за несправну роботу мереж.

Що робити, якщо ви затопили сусідів

Що робити, якщо ви затопили сусідів

Для цього в першу чергу потрібно звернутися в обслуговуючу будинок організацію і затребувати документи, які закріплюють цю відповідальність за відповідним комунальним підприємством.

Також потрібно провести незалежну технічну експертизу, яка підтвердить, що причиною інциденту стала саме несправність мереж. Якщо в суді буде доведено вину підприємства, що обслуговує їх, то вартість такої експертизи буде Вам повернута за рахунок винного.

Експертиза у справі про затоплення квартири та відшкодування завданих збитків має колосальне значення.

По-перше, вона може встановити як сам факт і причини затоплення, так і обсяг збитків, завданих власнику житла. Від розміру збитків і буде залежати вид експертизи.

Якщо збиток невеликий (при затопленні постраждала побутова техніка, меблі, відклеїлися шпалери), можна обійтися лише оціночної експертизою для визначення фактичної вартості завданих збитків.

У тому випадку, коли розмір збитку більш значний (пошкоджено стіни, перекриття будинку, з’явився грибок), необхідно провести будівельно-технічну експертизу.

Відомі випадки, коли затоплення квартири відбувається систематично, і причини цього неможливо визначити. Для цього потрібно провести комплексну будівельно-технічну експертизу, яка дозволить встановити, що всьому виною, ймовірно, є неправомірні дії сусідів, які проживають поверхом вище. Наприклад, облаштування в квартирі саду з басейном.

Якщо Ви не врегулювали спірне питання в досудовому (добровільному) порядку з сусідами і не дійшли згоди про відшкодування шкоди, Вам доведеться звертатися до суду.

Для цього необхідно подати позов до суду. Слід пам’ятати, що в Україні діє змагальний процес, і кожна сторона повинна довести ті факти і обставини, на які вона посилається. Це стосується і розміру збитку, який потерпіла сторона хоче витребувати у винуватця затоплення. Варто відзначити, що справа буде розглядатися в суді на підставі наданих Вами документів, чеків про покупку необхідних товарів, актах прийому-передачі на виконання ремонту в квартирі, висновок експерта. І чим вище сума заподіяної шкоди, тим вище буде і судовий збір.

Так само в самому суді доведеться доводити, що крім матеріального збитку Вам заподіяна і моральна шкода. Вона компенсується грошима, іншим майном або в інший спосіб, незалежно від матеріальних збитків, які підлягають компенсації, і не пов’язана з розміром цієї компенсації. Моральна шкода компенсується одноразово.

Марина Андрієнко, головний спеціаліст відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Сумській області.

0-800-213-103 єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги (цілодобово, в межах України – безкоштовно).

Коментувати
27 червня 2022
26 червня 2022
22 червня 2022
21 червня 2022
20 червня 2022
18 червня 2022
17 червня 2022
16 червня 2022
15 червня 2022