“140 дзвінків на день”: як під час війни допомагають людям, які лікуються від наркозалежності

0

До початку повномасштабної війни соціальна працівниця Яна Дейнека супроводжувала 80 клієнтів замісної підтримувальної терапії в Сумах. Проте, широкомасштабний наступ вніс свої корективи в її роботу. Як вона скаже згодом: “У перші дні війни отримувала 140 дзвінків на день від пацієнтів ЗПТ — людей, які лікуються від наркозалежності”. 

У Сумах психосоціальним супроводом пацієнтів ЗПТ займаються два соціальних працівники громадської організації “Клуб “Шанс”. Кейс-менеджери Шансу безкоштовно допомагають вирішувати медичні, психологічні, соціальні, юридичні питання клієнтів, формують прихильність до ЗПТ та лікування ВІЛ, консультують та інформують.

Ми поговорили з однію з них — Яною Дейнекою. Розповідаємо, як під час війни в обласному центрі допомагають людям, які лікуються від наркозалежності. 

Яна Дейнека

— 24 лютого, о сьомій ранку, мені подзвонили. Перша фраза була: “Яночка, ты уже знаешь плохие новости?”. Я подумала, що почалася війна, проте відразу ж відігнала від себе цю думку. Врешті, сказали, що так і є. Почався повномасштабний наступ росії на Україну. 

Яна розповідає — наступне, що її хвилювало, — як доїхати до роботи. Жартує, каже: “О 7:30 я вже думала “Як це я не вийду на офіс? Клієнти ж приїдуть”.

Проте, консультування довелося перевести в телефонний режим — у місті тривали вуличні бої, постійно лунали сирени, на околицях були обстріли та бомбардування. Майже місяць у Сумах не ходив приватний і комунальний транспорт. 

— Із першого дня війни почали телефонувати клієнти та запитувати, чи в місті не закриється сайт замісної терапії, чи не залишаться вони без лікування, чи вистачить на всіх препаратів. 

Яна каже — я старался донести всім клієнтам думку, що країна, уряд, медики, соціальні працівники — всі зацікавлені, аби їх лікування не переривалося. Таким чином, утішала їх і відганяла страхи, що про них забули. Плюс, пояснювала — медикаменти в запасі є, а місто захищають і за нього борються.

— Бувало, в день я приймала 120-140 дзвінків від пацієнтів ЗПТ, їх родичів, від людей із районів: Охтирки та Ромен. Абсолютно всі переживали, чи будуть вони отримувати свої життєво необхідні ліки. 

Також соціальні працівники “Клуб “Шанс” допомагали розібратися клієнтам із новим графіком отримання препаратів. На двох кейс-менеджерів — 160 людей, яким треба детально все пояснити, перенаправити, супроводити, а, головне в цих умовах, — ще й заспокоїти. 

— Також мені хотілося якось розвантажити лікарів кабінету ЗПТ. Їм просто фізично б не вистачило робочого часу відповісти на всі питання. Двічі на день ми зідзвонювалися з медперсоналом: зранку, щоб дізнатися графік роботи, ввечері — щоб підбити підсумки дня.

Окрім цього, Яні, лікарям-наркологам і місцевим соціальним працівникам “Клуб “Шанс” удалося перенаправити частину клієнтів замісної терапії з Охтирки до Полтави. Виїхати в Суми було неможливо. 

— Я дізнавалася, чи є препарати ЗПТ в Полтавській області, шукала людям можливість виїхати та шукала місце для ночівлі. Зокрема, вдалося перенаправити клієнтів ЗПТ у Полтаву та Карлівку. Я вражена, наскільки доброзичливо там їх прийняли.

Яна каже, за перший місяць війни, медики, пацієнти та соцпрацівники з різних районів Сумщини стали однією великою сім’єю. “Я розумію, що навіть якщо дзвонять не сумчани, а клієнти, наприклад, з Охтирки, то це все одно наші люди. Вони наші. Як не крути. І їм треба допомагати”.

Діяльність здійснюється в рамках напряму «Психосоціальний супровід пацієнтів замісної підтримувальної терапії (ЗПТ)», який реалізується за фінансової підтримки МБФ «Альянс громадського здоров’я».

Коментувати
05 жовтня 2022
04 жовтня 2022
03 жовтня 2022
30 вересня 2022
29 вересня 2022
28 вересня 2022
27 вересня 2022
26 вересня 2022
23 вересня 2022
22 вересня 2022
21 вересня 2022
20 вересня 2022