Чим небезпечні старі консерви

0

Можливо, у сучасній ситуації вам доводиться харчуватися консервованою або в’яленою їжею частіше, ніж того б хотілося. Таке харчування має свої очевидні переваги: це зручно та швидко, особливо якщо ви в дорозі, в укритті, у наряді. Утім, обираючи таку їжу, важливо знати заходи безпеки, інакше загинути можна не від ракети чи ворожої кулі, а від…ботулізму.

Чим небезпечні старі консерви

Ботулізм — це важке харчове отруєння, наслідки якого можуть бути летальними. Отруєння спричиняє токсин бактерії — Clostridium botulinum bacteria.

Токсин ботулобактерії  — один з найпотужніших у світі. До речі, його також використовують у косметології, коли хочуть запобігти зморшкам. Тільки тоді він інактивований.  Цей токсин може паралізувати м’язи.

Що важливо знати про безпеку продуктів харчування, щоб уникнути ботулізму:

Найчастіше причиною ботулізму стають в’ялені або копчені  продукти домашнього приготування, а також консерви.Це не так часто буває з продуктами промислового виробництва, проте й такі випадки фіксувалися.

Ботулізм може навіть бути в продуктах, які не виглядають зіпсованими. Проте якщо продукти консервовані й ви бачите, що кришка консерви здулась — у жодному разі не можна їсти такий продукт.

Ботулізм також буває в немовлят і спричиняє його…мед! Річ у тім, що в меду можуть бути спори ботулізму, з якими може впоратись організм дорослого, а не немовляти. Тому мед — заборонений продукт для дітей до 1-го року (за деякими рекомендаціями до 2-ох років).

Не їжте консерви, якщо сплив термін придатності. Також не уникайте консервованих продуктів із пошкодженим пакуванням, неприємним запахом, у жодному разі не їжте рибу/м’ясо, яку коптили чи в’ялили в домашніх умовах.

Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 12–24 годин після споживання зараженої їжі. Водночас симптоми так само можуть виникнути раніше (уже через 2 години) або значно пізніше (4 доби й більше). Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.

Симптоми:

– порушення близького зору — ви не можете читати текст, але добре бачите предмети;

– сильно виражена сухість у роті;

– важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);

– підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;

– запаморочення;

– ураження м’язів шиї та кінцівок;

– короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім — стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп).

Один із найяскравіших проявів ботулізму: сітка або туман перед очима. Також хворі часто скаржаться на відчуття “грудок у горлі”. Якщо ви помітили в себе симптоми чи підозрюєте, що могли захворіти на ботулізм, необхідно терміново їхати до лікарні.

Захворювання часто розвивається поступово, що дає ілюзію легкості хвороби. Якщо зволікати, на людину чекає дихальна недостатність і навіть смерть. Для лікування хворого/у обов’язково госпіталізують та вводять ботулінічний анатоксин (також використовують такі терміни як імуноглобулін, сироватка).

Джерело: Бережи себе

Коментувати
03 лютого 2023
02 лютого 2023
01 лютого 2023
31 січня 2023