7 напрямів роботи МОЗ, що долають корупцію

0

МОЗ України продовжує трансформацію системи охорони здоров’я, встановлюючи зрозумілі, прозорі і чесні правила. Цього разу розповіли про головні напрямки, що мають викорінити корупцію з медичної галузі.

7 напрямів роботи МОЗ, що долають корупцію

1. Державні закупівлі через міжнародні організації — найуспішніша антикорупційне рішення у закупівлях ліків, вакцин та медвиробів.

З 2016 року, коли МОЗ України почало закуповувати ліки через міжнародні організації, за ті ж самі кошти поставлено в українські лікарні значно більше препаратів. Наприклад, у 67 разів дешевше вдалося закупити препарат “Іматиніб” і завдяки цьому на 100% забезпечити лікуванням хворих на рак крові. Або стенти, яких вперше закупили відповідно до середньої річної кількості пацієнтів, яким потрібне невідкладне стентування під час інфаркту міокарда.

Ця реформа дозволила закуповувати ліки на міжнародному ринку, незалежними організаціями, за чесними тендерами. Що забрало в шахраїв можливість наживатися на продажу препаратів за завищеними цінами.

2. Національний перелік лікарських засобів — лише найважливіші препарати в лікарнях за 100% потребою.

МОЗ України на основі базового переліку ліків Всесвітньої організації охорони здоров’я розробило і прийняло Національний перелік лікарських засобів. В списку 427 безпечних та реально працюючих діючих речовин від всіх розповсюджених хвороб. Всі ці ліки лікарні мають закуповувати в першу чергу та за 100% потребою й надавати пацієнтам безоплатно. Більше жодних екстрактів плодів дикої моркви або витяжок з крові молодих биків за кошти платників податків.

3. Відкритий доступ до інформації про безоплатні ліки.

Щоб кожен знав про безоплатні ліки, МОЗ України зобов’язало кожен медзаклад та департаменти охорони здоров’я повідомляти про залишки цих ліків на своїх офіційних веб-сайтах щотижня. Також почали розробляти загальної для України електронної системи, в якій буде зібрана актуальна інформація про залишки всіх лікарських засобів та медичних виробів, які є в наявності. Вона буде доступна кожному громадянину.

Співпраця з громадськими організаціями – рішення на перехідний період, яке дозволяє забезпечити доступ українців до інформації про залишки ліків і медвиробів, що закуповуються за бюджетні кошти. Такі сайти, як Є ЛІКИ (eliky.in.ua) вже зараз дозволяють громадянам побачити повний список наявних препаратів у певній лікарні і знайти потрібний препарат, користуючись зручною пошуковою системою (за торговою назвою препарату чи МНН). А мобільний додаток Ліки.Контроль допоможе перевірити чи є в лікарні безкоштовні ліки з Нацпереліку, які прописали пацієнту.

На офіційному сайті МОЗ України продовжуємо серію матеріалів про ліки та дослідження, які держава уже оплатила для пацієнтів.

4. Обов’язкове звітування про благодійні внески.

Кожен медзаклад зобов’язаний публікувати інформацію про благодійні внески та витрати коштів, які надали пацієнти добровільно. Публікуватися це має на дошках оголошень в лікарнях та на вебсайтах медзакладів або департаментів охорони здоров’я.

5. Програма “Доступні ліки”.

За рік роботи “Доступних ліків” кількість викликів швидкої зменшилась на 17 тисяч, менше випадків з підозрою на інсульт та інфаркт, а також через приступи бронхіальної астми.

Програма дала змогу отримати регулярне лікування тим людям, які раніше обирали між купівлею їжі та ліків. З квітня 2017 року, коли почали працювати “Доступні ліки”, прогрмою скористались понад 6 мільйонів українців українців. Нині за програмою можна отримати 261 препарат, з них 59 – повністю безоплатно.

Зараз МОЗ України перевіряє 40 державних програм на можливість їх переводу в програму “Доступні Ліки”. Іншу частину буде включено у вартість послуг, які згідно з реформою будуть закуповуватись у лікарні з 2020 року.

6. Трансформація первинної ланки системи охорони здоров’я України.

З цього року заклади первинної медичної допомоги, які автономізувались і увійшли в реформу, отримують пряме фінансування від держави через Національну службу здоров’я України за кожного пацієнта.

Чітко прописаний гарантований перелік послуг, який надається пацієнту його лікарем за кошти від НСЗУ – це та прозорість та чіткість якої вимагали пацієнти. Підвищенні зарплати медиків – це ще один потужний запобіжник корупції і справедлива винагорода за працю.

7. Система “Електронне здоров’я”.

Вона є основою для прозорого фінансування, звітності про використання державних коштів, формування достовірної статистики, захисту персональних даних пацієнтів.

Коментувати
19 червня 2020
18 червня 2020
17 червня 2020
16 червня 2020