Продав голос – опинився у в’язниці: уряд пропонує посилити покарання за підкуп виборців

0

Виборцю, який проміняє голос на гроші чи подарунок від кандидата, загрожуватиме до двох років за гратами. А політики, котрі “роздаватимуть гречку”, можуть провести у в’язниці від трьох до шести. Відповідний законопроект 11 квітня затвердили на засіданні Кабміну.

Уряд пропонує посилити покарання за підкуп виборців

Уряд пропонує посилити покарання за підкуп виборців

Проект закону  розроблений силами Міністерства внутрішніх справ спільно з громадськими організаціями. Основна мета перспективних змін – встановлення покарання за порушення прав виборців і попередження таких спроб.

Практика фальшування результатів виборів або скупки голосів в Україні має відійти у минуле, а за такі дії потрібно встановлювати жорстку відповідальність. Важливість ініціативи, на думку Глави Уряду, беззаперечна, адже 2019 рік – рік президентських та парламентських виборів, – наголосив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Фото kmu.gov.ua

Фото kmu.gov.ua

МВС спільно з громадською мережею «Опора» та іншими суб’єктами виборчого процесу підготувало проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення виборчого законодавства». Ключова зміна – невідворотність покарання за злочини проти виборчих прав, – зазначив міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков.

Фото mvs.gov.ua

Фото mvs.gov.ua

Найбільшою загрозою для об’єктивності проведення виборів в Україні, за словами заступника міністра внутрішніх справ Тетяни Ковальчук, залишається підкуп виборців. Покарання у вигляді 2 років позбавлення волі  можуть впровадити за незаконне використання та вкидання бюлетенів, а також порушення таємниці голосування членами виборчкому, кандидатами чи спостерігачами.

Тих, хто намагається підкупити виборців або ж змінює виборчі документи, пропонують відправляти за грати на строк до 6 років.

Фото mvs.gov.ua

Фото mvs.gov.ua

Чинний Кримінальний кодекс передбачає максимальну санкцію за пропозицію виборцю неправомірної вигоди у вигляді позбавлення волі строком до 3 років, – зазначила Ковальчук.

Також Тетяна Ковальчук додала, що згідно із торішнім опитуванням, майже 70% громадян не задоволені чесністю виборів. Водночас, лише 16% виборців готові звернутися до правоохоронців, якщо партія чи кандидат запропонують їм гроші за голос.

Правоохоронці отримують можливість здійснювати негласні слідчі дії та збирати належні докази для притягнення до відповідальності недобросовісних учасників у передвиборчій боротьбі, – зауважила заступниця голови МВС.

При цьому документ передбачає звільнення від відповідальності осіб, які добровільно повідомили правоохоронцям про підкуп виборів чи фальсифікацію виборчої документації, але його не будуть застосувати до організаторів цих дій.

Крім того, “вперше вводиться відповідальність за підкуп кандидата”. Йдеться про “технічних кандидатів” чи “кандидатів-двійників”, яких фінансують впливові учасники виборчих перегонів.

Також криміналізується ведення передвиборчої агітації, яка супроводжується наданням виборцям хабара, наприклад, спиртних напоїв чи продуктів харчування. Відповідно до діючого КК покарання передбачене лише за надання неправомірної вигоди юридичним особам.

Крім того, пропонують збільшити розмір штрафів за порушення виборчого законодавства. Якщо зараз ці стягнення для громадян становлять від 30 до 50 неоподаткованих мінімумів, то їх прагнуть підвищити до 100-200 неоподаткованих мінімумів.

Законопроектом передбачено скасування кримінальної відповідальності за знищення або приховування виборцями власних виборчих бюлетенів, бо це не становить суспільної небезпеки. У таких випадках пропонуємо обмежиися штрафом, – сказала під час презентації документа заступник міністра внутрішніх справ Тетяна Ковальчук.

Адмінвідповідальність хочуть ввести і за умисне розголошення виборцем свого волевиявлення на дільниці.

За словами глави уряду, спеціальний законопроект, який передають до Верховної Ради, парламентарі можуть ухвалити вже в найближчій перспективі.

Коментувати
25 листопада 2020
24 листопада 2020
23 листопада 2020
20 листопада 2020
19 листопада 2020
18 листопада 2020
17 листопада 2020