АРВ-терапія для людей з ВІЛ: доступ до препаратів на Сумщині та нові виклики

0

За статистикою, на Сумщині проживає майже 1650 людей, які мають підтверджений статус ВІЛ-інфекції.

Для того, аби вірус не прогресував і не знищував імунітет, люди з ВІЛ впродовж всього життя приймають антиретровірусну терапію (АРТ). Це – ліки, що дозволяють їм жити на 100%: народжувати здорових дітей, бути безпечними для своїх партнерів, ходити на роботу та почуватися здоровими.  В Україні антиретровірусна терапія є повністю безкоштовною для ВІЛ-позитивних. Її закуповує держава та благодійні організації.

На сьогодні існує близько шести схем лікування ВІЛ: дві основні та чотири альтернативні. Проте, їх частини можна варіювати. Усі вони призначаються згідно з медичними протоколами та розраховані на різні групи людей: вагітних, підлітків, хворих на цукровий діабет чи вади серця тощо. Таблетки приймаються суворо за графіком в один і той же час пожиттєво. І  для того, аби схема була ефективною та не викликала побічних дій — вона має бути підібрана під особливості та потреби людини з ВІЛ. А ще важливо, щоб ліки приймалися без пропусків і завжди були в достатній кількості у хворого. У випадку, якщо робити пропуски у прийомі ліків або покинути лікування на якийсь час, вірус матиме можливість розвиватися та змінюватися. У результаті цього може сформуватися резистентність, тобто при відновленні лікування препарати АРТ вже не будуть діяти.

І тут — перші виклики. Що робити, якщо в Сумській області залишається все менше препаратів для індивідуальних схем, а універсальні підходять не всім? Як переконати людину з ВІЛ не кинути лікування та приймати терапію, якщо у неї побічна реакція? І чому неможливо видати ліки на півроку, а потрібно, щоб пацієнт приїжджав до медичного закладу кожного місяця.

АРВ-терапія для людей з ВІЛ: доступ до препаратів на Сумщині та нові виклики

За великим рахунком, якщо ВІЛ-позитивній людині правильно підібрали схему лікування, вона не викликає побічних ефектів і вірусне навантаження в хворого не визначається, то він має повне право отримувати медикаменти один раз у квартал або два рази на рік. 

Проте, наразі на Сумщині забезпечити це право пацієнта досить складно.

Наразі закупівля препаратів антиретровірусної терапії здійснюється Міністерством охорони здоров’я України досить нерегулярно. Внаслідок цього ліки надходять в регіон у недостатній кількості, що не дозволяє видавати їх пацієнтам наперед. Безумовно, перебоїв у видачі препаратів жодного разу не було. Але частіше ми видаємо їх лише на місяць. Особливо ці обмеження відчутні під час карантину, коли з будь-якого населеного пункту потрібно було дістатися в Суми до відділення профілактики і боротьби зі СНІДом за ліками. У свою чергу, ми постійно намагалися передати АРТ пацієнтам у райони, щоб полегшити доступ до препаратів, — говорить Лариса Панасенко, заступниця медичного директора  з питань профілактики і боротьби зі СНІДом КНП СОР “Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань”. 

Видавати терапію на кілька місяців наперед — важливо. Так люди з ВІЛ зможуть подорожувати, їздити на роботу закордон і просто залишатися з необхідною кількістю ліків.

Проте, є й інша проблема. Обмеження у виборі препаратів для схем лікування. 

У кожного препарату — свій механізм дії. Одна людина його добре переносить, а в когось можуть бути побічні дії чи звикання. Схема не може бути універсальною та підходити всім, — говорить Олена Панченко, завідувачка відділенням профілактики і боротьби зі СНІДом КНП СОР “Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань”. Враховуючи те, що антиретровірусна терапія приймається протягом усього життя, вона має бути максимально комфортною для пацієнта. Наразі нам рекомендують перевести майже усіх пацієнтів на “універсальні” схеми лікування.  

Заміна препаратів у схемі антиретровірусної терапії для людей з ВІЛ — можлива, але за умови, що вона не є ефективною або у людини з’явилось захворювання, яке потребує заміни того чи іншого антиретровірусного препарату. 

Наприклад, у нас є пацієнт, який приймає “схему спасіння”. Це третій-четвертий ряд препаратів, бо до всіх інших у нього звикання. Назначити йому “універсальні ліки” просто неможливо. Окрім цього, є категорія дітей-підлітків, які живуть з ВІЛ. Їх схеми лікування також досить специфічні, гнучкі та дозволяють певні відхилення від графіку. І вони мають право отримувати саме таке лікування, адже це зможе утримати їх на терапії. Тобто, ми обов’язково маємо зберегти права наших пацієнтів на отримання саме тих препаратів, які ефективні та які вони хочуть приймати, — додає Олена Панченко.

Якщо ситуація не зміниться, що це значитиме для пацієнта

▪ Спочатку людина, яка має ВІЛ і лікується препаратами з “альтернативних” груп, буде отримувати ліки лише на короткі проміжки часу. 

▪ Згодом, коли ці медикаменти в області закінчаться, схему або уріжуть, або пацієнта переведуть на інші ліки. Які, можливо, йому не підійдуть.

▪ Важко передбачити, але якщо препарати дійсно не підійдуть, то з’явиться побічна реакція: нудота, запаморочення тощо. Як довго пацієнт погодиться приймати ліки в таких умовах — питання відкрите. Якщо ж кине АРТ — вірус почне швидко розмножуватися в організмі. І для людини як одиниці суспільства, це, безумовно, проблема. Але і для цілого суспільства — це, насамперед, розповсюдження ВІЛ.

З осені 2019 року ми неодноразово направляли листи на Центр громадського здоров’я МОЗ України щодо критичної забезпеченості області антиретровірусними препаратами та відсутності можливості видати ліки ВІЛ-позитивними пацієнтам більше ніж на один місяць. Також просили надати алгоритм дій, в разі нестачі препаратів для заміни в схемах лікування. Наразі ми не отримали жодного листа у відповідь, — говорить Лариса Панасенко, заступниця медичного директора з питань профілактики і боротьби зі СНІДом КНП СОР “Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань”. 

У свою чергу, ми звернулися до БО “100% життя — Мережа ЛЖВ”, аби отримати експертну підтримку та коментар щодо ситуації, яка склалася в Сумській області. З 2001 року БО “100% життя — Мережа ЛЖВ” представляє інтереси людей, які живуть з ВІЛ, у 25 регіонах України. 

Зокрема, у своєму листі фахівці БО “100% життя — Мережа ЛЖВ” зазначають, що наразі зафіксовано порушення графіків поставок АРВ-препаратів, які закупили за кошти державних бюджетів попередніх років. Це і є причиною труднощів забезпечення ВІЛ-позитивних пацієнтів антиретровірусною терапією в усіх регіонах України, а не лише в Сумській області. 

Так, на кінець 2019 року стало відомо про можливість виникнення ризику дефіциту чотирьох препаратів, які входять до основних та альтернативних схем, вже у вересні 2020 року. З метою уникнення цього ризику у січні 2020 року Глобальний фонд виділив кошти для закупівлі цих препаратів. Препарати були закуплені спеціалістами БО “100% ЖИТТЯ”.

Додаткова підстава для порушення строків поставки препаратів виникла через пандемію COVID-19, що зумовила закриття кордонів країн-постачальників препаратів. 

Крім того, кількаразова зміна міністра охорони здоров’я зумовила затягування з підписання ключових для закупівлі препаратів документів, що в кінцевому результаті також призвело до порушення графіків поставки препаратів. Однак, партія лікарських засобів, яка очікується в регіонах, наразі перебуває на складах Укрмедпостач і починає розвозитись в регіони, — йдеться в листі. 

Щодо вимушеного переведення пацієнтів з 2021 року на універсальні схеми, то щорічно з 2018 року МОЗ України приймає наказ, який встановлює відсоткове співвідношення АРВ-препаратів у схемах лікування при розрахунку потреби. Цей документ використовується для подальшої оптимізації схем лікування ВІЛ в Україні. 

Так, протягом 2021 року планується перевести на універсальну схему більше, ніж 75 % усіх ВІЛ-позитивних людей, що приймають АРТ, не лише за клінічними показаннями, а й з міркувань економічної доцільності. 

У останньому наказі, який регулює співвідношення АРВ-препаратів для розрахунку потреб пацієнтів у 2020 році, визначено, що не менше 75% пацієнтів мають приймати схеми з долутегравіром. Відповідно, схема тенофовір/ламівудин/долутегравір (надалі – TLD) є рекомендованим режимом першого ряду для більшості пацієнтів. Переведення пацієнтів на TLD, враховуючи плани щодо його закупівлі, дозволить забезпечити видачу терапії пацієнтам з ВІЛ-інфекцією на 3-6 місяців та покращить доступ до більш простих, безпечних та ефективних методів лікування ВІЛ за умови економічної доцільності, — зазначає Директор з питань політики та адвокації БО “100 Відсотків Життя” Дмитрієв Сергій.

До слова, ці рекомендації розробляються відповідно до останніх рекомендацій з лікування ВООЗ, які для України є обов’язковими, та враховують рекомендації офісу Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні.

Нагадаємо, у Сумській області з ВІЛ-позитивними людьми працює громадська організація “Клуб “Шанс”. Її фахівці надають соціальний і психологічний супровід клієнтам організації, які живуть з ВІЛ. У 2019 році вона охопила соціальним супроводом 510 ВІЛ-позитивних людей. 

Коментувати
02 грудня 2020
01 грудня 2020
30 листопада 2020
27 листопада 2020
26 листопада 2020
25 листопада 2020
24 листопада 2020
23 листопада 2020