Будівництво завершилось: історія та філософія сумського меморіалу загиблим воїнам АТО

2

У Сумах завершили будівництво Меморіалу загиблим воїнам АТО на Центральному кладовищі. Над його облаштуванням працювали близько трьох років. Ми поговорили з куратором будівництва та керівником групи «Сімя Героїв» Громадського фонду «Суми» Вадимом Дубодєловим.

Про будівництво Меморіалу, його ідею та філософію – далі.

У Сумах завершилося будівництво Меморіалу загиблим воїнам АТО. Розповідаємо про його ідею та філософію

У 2015 році у нас виникла ідея створити Меморіальний комплекс для воїнів АТО. Тоді вже почали надходити й перші звернення від родин загиблих, які також мали схоже бажання. Ми все обговорили та звернулися до міського голови Сум, – говорить куратор будівництва Вадим Дубодєлов.

Рада архітекторів при міському голові обрала проектну пропозицію Майстерні музейних проектів Олександра Антонця.

У тому ж році отримали перші гроші з бюджету міста та почали благоустрій території. Добре, що яким автор запроектував цей Меморіал, таким він і вийшов у кінцевому результаті. Змін майже не відбулося.

Головна ідея проекту полягала в переформатуванні ділянки поховання на міському кладовищі під Меморіал. Саме таке рішення перетворило стихійне поховання в регульований архітектурний ансамбль.

Першою умовою для досягнення мети став демонтаж «Пам’ятника борцям за радянську владу», який знаходився на території майбутнього Меморіалу. За словами авторів проекту, він був ідеологічним і архітектурним дисонансом.

Про Меморіал

Вхід до Меморіалу розташований з північної сторони, де поховання майже впритул наблизилися до проїжджої частини. Вхідний портал – це дванадцять п’ятиметрових пілонів. Із західного боку вздовж усієї лінії поховань побудували стіну, яка візуально відмежовує Меморіал від житлових будинків.

У Сумах завершилося будівництво Меморіалу загиблим воїнам АТО. Розповідаємо про його ідею та філософію

Усі надгробки Меморіалу розроблені в одному стилі. Нам вдалося провести переговори з сім’ями воїнів і вони пішли нам назустріч, погодилися встановити однакові памятники. Стела пам’ятника має конфігурацію, що нагадує козацький хрест. Він утвердився в українській історії як знак військової доблесті, – розповідає Вадим Дубодєлов.

Дизайн об’єкту комбінує в собі два види граніту – чорного «Габро» та «Амортезіта», який називають камуфляжним каменем.

Філософія Меморіалу

Кількість пілонів вхідного порталу – дванадцять. Саме це число має давнє сакральне значення – 12 Апостолів, 12 місяців у природі. Це й стало визначальним для творців Меморіалу.

Відстань між пілонами – 90 сантиметрів. Автор зробив її такою свідомо, адже перехід відвідувачів Меморіалу через лінію порталу, що відокремлює міський простір від зони поховання, можливий для кожного лише на самоті.

Кожен робить свій вибір особисто. Вхід в зону Меморіалу перетворюється в персональний символічний акт – ритуал осмислення тонкої грані між життям і смертю, який кожному судилося пройти самостійно.

Стіна, що відокремлює Меморіал від житлової забудови, також несе смислове навантаження.

У Сумах завершилося будівництво Меморіалу загиблим воїнам АТО. Розповідаємо про його ідею та філософію

Її ліва частина – це комбінація горизонтальних відрізків. Вони різні за довжиною та відображають різну тривалість життя кожної людини на землі.

Похила ніша білого кольору з металом війни, перерізає цю символічну діалектику життя.

У Сумах завершилося будівництво Меморіалу загиблим воїнам АТО. Розповідаємо про його ідею та філософію

Ми почали збирати метал війни у 2018 році. Багато передали люди з інших куточків України, дещо привіз сам зі Сходу. Але це було надзвичайно зворушливо, коли люди надсилали маленькі уламки, які були для них символічними. Ми отримали особисті нагадування про війну багатьох українців: шматки броні, розірвані гільзи. Використали всі шматочки. Від найбільших до зовсім крихітних, – говорить Вадим Дубодєлов.

Права частина стіни – чиста площина, в якій життя вже немає. Надпис – «Героям Слава» увічнює пам’ять сумських солдатів-побратимів.

У Сумах завершилося будівництво Меморіалу загиблим воїнам АТО. Розповідаємо про його ідею та філософію

Наразі на території Меморіалу поховано 44 воїни АТО та один герой «Небесної Сотні» Олексій Братушка.

Коментувати
2 Коментарів
Алекс Мартиненко
• 20:52 | 06 грудня 2018

Акти не підписую я, а не пан Дубодєлов, бо на то є причини.

Відповіcти
oleksandr
• 01:01 | 08 грудня 2018

Бабосікі скінчилися, після врегулювання справи з “ахілами”? Ойжеж біда

Відповіcти
10 липня 2020
09 липня 2020
08 липня 2020
07 липня 2020
06 липня 2020
03 липня 2020