Чому корвалол не допомагає

0

Вираз “піду корвалолу накрапаю” увійшов у мову як позначення важкого фізичного і морального стану через якісь прикрі події, яким не зарадити, хіба заспокоїтися. Такі часи, що багатьом може захотітися прийняти 40 крапель корвалолу чи покласти валідол під язик, тому ми застерігаємо — цього не варто робити. Чому? Бо ці ліки не ефективні для зниження тиску та запобігання серцевим нападам, і не заспокоюють, а радше отруюють. Детальніше про це – у тексті від Уляни Супрун.

Чому корвалол не допомагає

Діючими речовинами корвалолу, валокордину (валідолу на наших теренах) і безлічі їхніх аналогів є екстракти кореню валеріани, і подекуди інших рослин. Вони не мають відношення до серцево-судинних хвороб, і жоден протокол не радить приймати ці ліки в разі підозри серцевого нападу.

Екстракти валеріани містять понад сто активних компонентів, в тому числі фенобарбітал, компонент ніби-то седативний і спазмолітичний, та при цьому заборонений в низці країн через токсичність і взаємодію з іншими ліками. Прийом фенобарбіталу може викликати сонливість, кволість, запаморочення, пригнічений стан, тривожність, помилки при керуванні авто, відчуття сп’яніння, а потім похмілля. В такому стані після валідолу точно буде гірше приймати раціональні рішення чи бодай якось діяти. Компоненти валеріани діють на рецептори гальмівного нейромедіатора ГАМК на нейронах (гама-аміно-бутирату), і таким чином імітують заспокоєння. Подібну дію має алкоголь на початкових стадіях сп’яніння.

Нагадаємо можливі ознаки серцевого нападу:

 Неприємне відчуття високого тиску, стискання грудної клітки.
 Біль чи дискомфорт, що поширюються на плечі, спину, шию, щелепу, руки. Такі симптоми властиво відчувати жінкам, і через це серцеві напади в жінок часто залишаються без уваги як з боку самих пацієнток, так і з боку лікарів.
 Поверхневе дихання.
 Запаморочення, втрата свідомості.
 Пітливість.
 Нудота.

Передвісники нападу можуть тривати годинами чи довше. Так, серцевий напад не завжди виглядає як у кіно.

У випадку серцевого нападу: потрібно заспокоїтися та припинити фізичне навантаження, якщо ви в цей час були активні. Зателефонувати своєму лікарю — лікар може призначити прийом нітрогліцерину. Якщо напад не вдається зняти протягом 15-20 хвилин — негайно викликайте екстрену медичну допомогу. Адже серцевий напад, який триває понад 15-20 хвилин, може перерости в інфаркт міокарда.

Викликати допомогу також необхідно якщо ви маєте хоча б один з цих симптомів: біль постійний та стає інтенсивнішим, біль хвилеподібно повторюється у стані спокою, виникає різка слабкість, відчуття страху, частішає пульс чи різко коливається артеріальний тиск.

Отже, для запобігання чи лікування серцевого нападу корвалоли-валідоли не допоможуть, а лише створять ілюзію, що ви щось прийняли і зараз стане краще. Тим часом, ви згаяли час і тепер ще більше ризикуєте своїм здоров’ям.

Лишається непозбувна бентега, точніше, гострий стрес, який в цьому разі і став причиною активації симпатичної нервової системи, збільшення тиску, частоти серцевих скорочень, розвитку аритмії, спазму коронарних артерій, і тимчасового збільшення потреби в кисні через викид адреналіну.

Все це відчувається як загрозливий дискомфорт в грудях, і загроза справді є. І знову ж таки, жодні протоколи не радять в цьому разі пити препарати на основі валеріани чи синтетичних барбітуратів, аби заспокоїтися. Якщо в людини в анамнезі є хвороби серця, то дуже ймовірно, що їй/йому уже призначені ліки для щоденного контролю тиску та бета-блокатори, які не дають адреналіну діяти на свої рецептори на клітинах серця і судин. Тобто бета-блокатори не дають гострому стресу зачепити вашу серцево-судинну систему.

Якщо вам притаманна тривожність, неспокій, і будь-що остаточно вас “вибиває з колії”, то варто діяти системно. Системно, а не класти тремтячими руками валідол під язик, не нахиляти чарку коньяку, не курити цигарки одна за одною, коли вже стало погано.

Є безпосередній зв’язок тривожності, гострого стресового розладу, посттравматичного розладу і хвороб серця. Лікувати треба розлади, а не їхні прояви. Хороший кардіолог не просто прописуватиме вам ліки, а й попросить пройти тест для оцінки тривожності і депресії. Можливо, крім нітрогліцерину чи бета-блокаторів знадобляться ще антидепресанти та/або психотерапія.

Варто уваги те, що валідол і корвалол є предметом незаконної торгівлі в США. Сайти, що їх продають в інших країнах, мають російську версію — скоріше для мігрантів, що ностальгують за системою Семашка і єдиними доступними в ті часи ліками. А власники “аптек”, що продають валідол і корвалол, зрештою мають судимість за нелегальне ввезення ліків зі Східної Європи, торгівлю без ліцензії та обіг препаратів, заборонених FDA.

Якщо ж ви переймаєтеся за долю країни, то зберігайте спокій і набирайтесь сил для подальшої боротьби за її розвиток. Це точно краще, ніж пити валідол чи алкоголь.

Коментувати
03 квітня 2020
02 квітня 2020
01 квітня 2020
31 березня 2020
30 березня 2020