Чому ВІЛ перестав бути «чумою XXI століття»

0

За оцінками ВООЗ, на кінець 2020 року майже 38 млн людей у світі живуть із підтвердженим діагнозом ВІЛ. В Україні їхня кількість сьогодні становить майже 257 тисяч, і понад 4 тисячам українців щорічно діагностують синдром набутого імунодефіциту (СНІД).

ВІЛ вражає імунну систему та знижує опірність організму перед багатьма інфекціями, а також — деякими  типами онкологічних захворювань. Проте ВІЛ-інфекція вже давно перестала бути «чумою XXI століття». Наразі це — хронічне захворювання, подібне до багатьох інших, які можна ефективно контролювати. З ним можна жити повноцінним життям: створювати сім’ю, народжувати дітей, займатися спортом, будувати кар’єру, старіти й виходити на пенсію — так само, як і без ВІЛ. Про це пише Міністерство охорони здоров’я України. 

Чому ВІЛ перестав бути «чумою XXI століття»

Єдина умова — людина з ВІЛ має перебувати під наглядом лікаря і постійно отримувати лікування — антиретровірусну терапію (АРТ). Понад 15 тисяч українців, які мають ВІЛ, взяті під медичний нагляд за минулий рік,  а загалом отримують якісні медичні послуги 150 тисяч таких осіб.

Антиретровірусна терапія в Україні безоплатна, безпечна і якісна. АРТ-ліки необхідно приймати щодня упродовж усього життя. Зараз їх отримують майже 125 000 українців (на підконтрольних Уряду територіях).

АРТ-препарати ефективно контролюють ВІЛ. Завдяки ним неможливо вилікувати ВІЛ та повністю елімінувати (вивести)  його з організму. Водночас регулярне застосування такої терапії пригнічує вірус. Його кількість в крові стає настільки мізерною, що він не проявляється в аналізі крові. Якщо такий рівень зберігається впродовж шести місяців, від людини з ВІЛ практично неможливо інфікуватися навіть статевим шляхом. Це принцип «U = U» або «Н = Н»: «undetectable = untransmittable», що у перекладі з англійської значить «не визначається = не передається».

Проте навіть після досягнення цього стану припиняти терапію категорично не можна — без щоденного пригнічення ліками вірус знову почне розмножуватися в організмі людини та набуде стійкості до препаратів попередньої схеми лікування.

Важливо також вчасно виявляти ВІЛ. Швидкий тест можна безоплатно зробити у сімейного лікаря, у кабінетах інфекційних захворювань, у кабінетах «Довіра», в центрах СНІДу тощо. Це безболісно, потребує лише краплі крові та 15 хв вашого часу. Також зараз існує інноваційний спосіб тестування на ВІЛ: оральний тест, який можна пройти навіть у себе вдома!

1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІД. Люди в усьому світі об’єднуються, щоб підтримати людей, які живуть із ВІЛ, та згадати про тих, хто втратив своє життя через це захворювання. І це чудова нагода ще раз нагадати собі і близьким про необхідність регулярного тестування на ВІЛ. Дізнатися про хворобу та боротися з нею іноді може бути страшно, але ще страшніше — нічого не робити та закривати очі на проблему. Будьте відповідальними: приділіть трохи часу собі та своєму здоров’ю, пройдіть тестування!

Коментувати
24 січня 2022
21 січня 2022
20 січня 2022
19 січня 2022
18 січня 2022
17 січня 2022