Доконтактна профілактика ВІЛ-інфекції: що потрібно знати сумчанам

0

Цього року на Сумщину вперше передадуть препарати для 26 курсів профілактики ВІЛ-інфекції. Разом з Центром громадського здоров’я МОЗ України розповідаємо, що таке PrEP, чому це важливо, хто може скористуватися курсом та для чого потрібна доконтактна профілактика.

Доконтактна профілактика ВІЛ-інфекції: що потрібно знати сумчанам

Що таке PrEP

Доконтактна профілактика (pre-exposure prophylaxis, PrEP) — це прийом антиретровірусних препаратів для зниження ризику інфікування ВІЛ.

Пероральні препарати PrEP (що містять тенофовір) є додатковим методом профілактики для людей із високим ризиком інфікування.

У рамках PrEP може бути використано тенофовір або його комбінацію з емтрицитабіном чи ламівудином.

За критеріями ВООЗ, PrEP має сильний рівень рекомендації та високу якість доказів.

Чому це важливо

Поява доконтактної профілактики зумовлена тим, що кількість нових випадків інфікування ВІЛ у світі постійно зростає. Україна залишається регіоном із високим рівнем поширення ВІЛ.

За оціночними даними, на початок 2018 року в Україні мешкало 241 000 осіб із ВІЛ усіх вікових категорій. Майже половина цих людей не знає про свій позитивний статус (за даними медичного обліку).

За статистикою, на Сумщині під медичним наглядом перебуває більше півтори тисячі ВІЛ-інфікованих. Найбільші показники зареєстровані в Сумах, Ромнах, Шостці та Кролевецькому районі. Серед ВІЛ-позитивних, яких зареєстрували в області, переважають люди від 30 до 39 років. Як серед чоловіків, так і серед жінок переважає статевий шлях інфікування.

Для чого потрібна доконтактна профілактика

PrEP доповнює існуючі методи профілактики ВІЛ-інфекції для людей, які мають високий ризик інфікування.

Доконтактна профілактика ефективна за умови щоденного прийому, але не забезпечує 100% захисту від ВІЛ-інфекції. PrEP застосовують у комплексі з іншими дієвими методами профілактики: презервативами та систематичним тестуванням на ВІЛ.

Варто пам’ятати, що залишається ризик зараження інфекціями, які передаються статевим шляхом, гепатитами та іншими вірусними захворюваннями.

Наразі PrEP перебуває на різних стадіях імплементації більш ніж у 60 країнах світу. У ЄС найбільше просунулася на цьому шляху Франція; Україна є одним із лідерів у впровадженні PrEP серед країн Східної Європи.

Хто може використовувати PrEP

Розпочинати і припиняти доконтактну профілактику можна тільки після консультації з лікарем.

Доконтактну профілактику рекомендовано:

– людям, які перебувають у дискордантних парах (гетеро- чи гомосексуальних);

– людям, що надають сексуальні послуги за винагороду;

– чоловікам, що практикують секс із чоловіками та мають високий ризик інфікування (секс без презерватива, немоногамні стосунки).

Показання для прийому препаратів PrEP:

– ВІЛ-негативний статус;

– високий ризик інфікування ВІЛ.

Показання для припинення доконтактної профілактики: 

– небажання застосовувати PrEP щодня;

– ВІЛ-позитивний статус (переведення на АРВ-терапію проти ВІЛ — вона доступна, безкоштовна, ефективна);

– зміна моделі сексуальної поведінки;

– протипоказання до складових препарату.

Побічні дії PrEP

Певні короткострокові побічні дії можуть проявлятися у 30% людей і тривати кілька днів:

– нудота;

– діарея;

– запаморочення голови тощо.

Унаслідок багаторічного прийому препарату можливе незначне зменшення фільтраційної здатності нирок та кількості кальцію у кістковій тканині (цей побічний ефект ще досліджують). Після припинення вживання засобів PrEP усі функції нормалізуються.

Нагадаємо, на Сумщині впроваджують пілотний проект, у рамках якого в регіон доставлять 26 курсів профілактики ВІЛ-інфекції. Жителі Сумщини, які матимуть бажання отримати профілактичний курс, попередньо пройдуть обстеження на ВІЛ. Якщо ВІЛ не підтвердиться, то їм видадуть профілактичні препарати, які закупив Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією.

Відбирати клієнтів для участі в програмі, мотивувати їх і консультувати буде соціальний працівник Сумської обласної громадської організації “Клуб “Шанс”.

Саме “Клуб “Шанс” став переможцем відкритого конкурсу проектів за напрямком “Супровід та підтримка доконтактної профілактики ВІЛ-інфекції” від Міжнародного благодійного фонду “Альянс громадського здоров’я” та реалізовуватиме цей пілот в області. Його мета – знизити темпи поширення ВІЛ-інфекції серед уразливих груп.

Загалом, доставка курсів доконтактної профілактики в Сумську область передбачається на лютий.

Коментувати

16 серпня 2019
15 серпня 2019
14 серпня 2019