Доконтактна профілактика ВІЛ: що потрібно знати та де її можна отримати в Сумах

0

Більше двох років у жителів Сумщини є можливість отримувати доконтактну профілактику вірусу імунодефіциту людини. Проте, PrEP і досі залишається не повністю розкритою темою для більшості сумчан.

Розповідаємо, як можна захиститися від ВІЛ за допомогою доконтактної профілактики, чому це важливо та хто може скористатися курсом.

Доконтактна профілактика ВІЛ: що потрібно знати та де її можна отримати в Сумах

Що таке PrEP

Доконтактна профілактика (pre-exposure prophylaxis, PrEP) — це прийом антиретровірусних препаратів для зниження ризику інфікування ВІЛ.

Для чого потрібна ДКП і чому це важливо

Кількість нових випадків інфікування ВІЛ у світі постійно зростає. За оціночними даними, на початку 2020 року в Україні проживало 251 168 тисяч ВІЛ-позитивних людей.

Станом на початок липня 2021 року, на Сумщині вірус імунодефіциту людини виявлений у близько 2 тисяч осіб.

Саме поширення ВІЛ і зумовило появу доконтактної профілактики. Вона убезпечує людей від ВІЛ до моменту потенційного ризику та контакту.

Людина, яка приймає PrEP і використовує презервативи, має близько 99% захисту від передавання ВІЛ статевим шляхом.

Хто може використовувати PrEP

У першу чергу, розпочинати прийом доконтактної профілактики можна тільки після консультації з лікарем. Її назначають людям, у яких підвищений ризик зараження ВІЛ.

Серед них:

— ВІЛ-негативні партнери людей, які живуть з ВІЛ;

— люди, які мають незахищені статеві стосунки з партнером/партнерами з невідомим ВІЛ-статусом;

— люди, які надають сексуальні послуги за винагороду та їх партнери;

— споживачі ін’єкційних наркотиків і їх партнери;

— чоловіки, які практикують секс із чоловіками.

PrEP на Сумщині

Із 2019 року проєкт із впровадження доконтактної профілактики в Сумській області реалізують громадська організація «Клуб «Шанс» і КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань».

Соціальній працівник громадської організації  відбирає клієнтів для участі в програмі, консультує, перенаправляє до закладу охорони здоров’я та супроводжує впродовж першого року прийому доконтактної профілактики.

Саме «Клуб «Шанс» став переможцем відкритого конкурсу проєктів за напрямком «Супровід та підтримка доконтактної профілактики ВІЛ-інфекції (ДКП/PrEP)» від Міжнародного благодійного фонду «Альянс громадського здоров’я» та реалізовує цей проєкт в області.

Лікар відділення профілактики та боротьби зі СНІДом КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» консультує клієнтів з медичних питань, проводить перші обстеження, видає препарати PrEP та організовує здачу додаткових аналізів щоквартально.

Наразі під соціальним супроводом перебуває сім людей, які приймають доконтактну профілактику ВІЛ. До кінця року є можливість залучити ще вісім осіб.

Якщо у вас виникли питання стосовно PrEP, ви потребуєте консультації або хочете почати приймати препарати – звертайтеся до соціальної працівниці громадської організації «Клуб «Шанс» Алли Буковцевої за номером – 0997447401.

Коментувати
20 вересня 2021
17 вересня 2021
16 вересня 2021
15 вересня 2021
14 вересня 2021
13 вересня 2021