Доступ до знеболення: проблеми та шляхи їх вирішення (ВІДЕО)

0

19 квітня у Сумах презентували інформаційну кампанію #ЗнімайРожевіОкуляри, мета якої – інформування пацієнтів, лікарів, громадськості щодо доступу до знеболення.

У 2013 році Кабінет Міністрів України постановив затвердити новий порядок щодо накротичних та психотропних засобів. Законодавство в цій сфері значно лібералізувалось. Проте історії паліативних пацієнтів, а також дослідження, які проводились протягом кількох останніх років, заперечують такі твердження.

Отже, які проблеми у напрямку надання доступу до знеболення існують, і як їх вирішити – ці питання розглянули у Сумах під час заходу #ЗнімайРожевіОкуляри.

ПРОБЛЕМА 1. НЕОБІЗНАННІСТЬ ЛІКАРІВ У ЗАКОНОДОВСТВІ УКРАЇНИ

Під час анонімного анкетування лікарів було виявлено їх дезорієнтацію в українському законодавстві. Саме через це пацієнти, які потребують знеболення, стикаються з проблемою виписки й оформлення рецептурних бланків.

Проблеми з виписуванням опіоїдних препаратів також пов’язані із стереотипами щодо перевірок медичних закладів. На сьогоднішній день існує необхідність знайти правильний механізм перевірки лікарів.

ПРОБЛЕМА 2. ПОРУШЕННЯ У МЕДИЧНИХ ЗАКЛАДАХ

Заступник керівника Департаменту з питань реалізації національного превентивного механізму Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олена Темченко презентувала результати моніторингу понад 70-х візитів до установ соціальної сфери. Згідно даних моніторингу, неможливість застосування сильнодіючих препаратів для зняття больового синдрому – одне з основних порушень в медичних закладах.

Також результати моніторингу вказують на відсутність необхіодних умов життя для паліативних пацієнтів.

ПРОБЛЕМА 3. ВІДСТУТНІСТЬ ДОСТУПУ ДО ЗНЕБОЛЕННЯ ДЛЯ ВІЙСЬКОВИХ

Експерт громадської організації “Українські правові ініціативи” Ігор Шпитяк представив результати дослідження, яке охопило такі напрямки:

  • надання домедичної та першої медичної допомоги, знеболення пораненим військовослужбовцям під час бойових дій;
  • надання медичної допомоги та знеболення у військово-польових шпиталях, військових госпіталях та цивільних медичних лікувальних закладах, а також під час реабілітації;
  • надання медичної допомоги та знеболення після звільнення з військової служби за станом здоров’я або інвалідністю.

У 2016 році МОЗ затвердило новий склад аптечок для військових у зоні АТО. До цього вони були радянського зразку. З них були вилучені опіоїдні анальгетики: морфін і налбуфін. У січні поточного року вийшов наказ МОЗ, у якому затверджено новий склад препаратів в індивідуальних аптечках, до складу яких входять й налбуфін і парацетамол; морфін відсутній.

“Якби військовослужбовцям вчасно надавалася медична допомога та необхідне знеболення, можна було б врятувати до 15% важкопоранених, тобто більше 400 осіб”, – зауважив Ігор Шпитяк.

У серпні 2015 року відкрили відділення паліативної допомоги Національного військово-медичного клінічного центру “Головний військовий клінічний госпіталь” у Києві. Проте, у госпіталях Міністерства внутрішніх справ не планують відкривати такі заклади ні у великих містах, ні в районах.

ПРОБЛЕМА 4. НЕДОСТУПНІСТЬ ЛІКІВ У ДЕЯКИХ СУМСЬКИХ РЕГІОНАХ ТА КОМЕРЦІЙНИЙ ДИСБАЛАНС У ЗАКУПІВЛІ ПРЕПАРАТІВ

Керівник громадської організації «Клуб “Шанс”» Олексій Загребельний зазначив, що у багатьох регіонах Сумської області немає аптек з ліцензією на право провадження діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів і психотропних речовин. Така ситуація стає вагомою перепоною до безперешкодного отримання препаратів для знеболення.

Крім того, існує проблема з закупівлею препаратів. У той час, як Шосткинська ЦРЛ закуповує омнопон за ціною 56,61 грн за одну ампулу, Середино-Будська ЦРЛ – за 101,65 грн. При цьому, виробник препарату в Україні лише один – Харківське фармацевтичне підприємство «Здоров’я народу».

Коментувати
08 серпня 2022
05 серпня 2022
04 серпня 2022
03 серпня 2022
02 серпня 2022
01 серпня 2022
29 липня 2022
28 липня 2022
27 липня 2022
26 липня 2022