Дистанційне навчання за ґратами: як на Сумщині розвивають освіту серед засуджених

0

В Україні близько 53 тисяч людей перебувають в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, з них 32 тисячі – у виправних колоніях. Лише 26 людей у 2019 році розпочали навчатися у вищих навчальних закладах. У той час як навчання залишається одним із дієвих засобів виправлення та ресоціалізації засуджених, доступ до нього в установах виконання покарань залишається обмеженим.

З лютого цього року громадська організація “Клуб “Шанс” реалізує проєкт “Забезпечення дистанційного доступу засуджених до послуг формальної та неформальної освіти дорослих” від благодійної організації FREE ZONE, представництва DVV International в Україні за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини Auswärtiges Amt. Одне із його завдань — створити робочий механізм дистанційного навчання засуджених на Сумщині. Зокрема, у ДУ “Роменська виправна колонія (№56). 

На фото: Олександр Казнієнко, головний фахівець із соціальної роботи ГО “Клуб “Шанс” та Сергій Перетятько, заступник начальника відділу соціально-виховної та психологічної роботи ДУ “Роменська виправна колонія (№56)”

Це — проєкт, який не закріплений формальними рамками. І в цьому його специфіка. Ми організували та забезпечили установі механізм, який працюватиме протягом тривалого часу, навіть після завершення проєкту. У колонії облаштували клас дистанційної освіти з інтернетом та комп’ютером. Техніку надала наша організація “Клуб “Шанс”. Саме там засуджені можуть вчитися дистанційно протягом багатьох років, — говорить Олександр Казнієнко, головний фахівець із соціальної роботи ГО “Клуб “Шанс”. 

Засуджені можуть не лише опановувати нові навички за допомогою онлайн-курсів, а й готуватися до складання зовнішнього незалежного оцінювання та вступати до вищих навчальних закладів і здобувати вищу освіту дистанційно, відбуваючи покарання. Адже саме освіта є важливою складовою успішного повернення в суспільство засуджених, їх соціальної адаптації та реабілітації.

Увесь набутий таким чином досвід вони використовуватимуть та реалізовуватимуть й після звільнення. Зокрема, — навички користування комп’ютером, як позитивний ефект від основної освітньої мети. Світ швидко змінюється, змінюється й сучасна техніка та її можливості. І важливо, щоб людина розуміла, як працює ноутбук чи стаціонарний комп’ютер. Як мінімум, після звільнення, коли засуджений прийде в Центр зайнятості, то він зможе сісти в кабінеті самообслуговування, зайти на сайт роботодавців і самостійно переглянути вільні вакансії, — говорить Олександр.

Цієї весни двоє засуджених Роменської виправної колонії (№56) вже скористалися класом дистанційної освіти та готувалися до зовнішнього незалежного оцінювання з метою вступу до вищого навчального закладу. Також одна людина в рамках проєкту продовжує проходити навчальний курс на освітній платформі “Prometheus”. Він вивчає “Соціальну роботу з людьми, які мають хронічні захворювання”. Згодом чоловік планує працевлаштуватися соціальним працівником до громадської організації.

Враховуючи, що в Україні введені карантинні обмеження у зв’язку з небезпекою поширення коронавірусу, до самої Роменської виправної колонії та засуджених, які проходять навчання в класі дистанційної освіти, нас не допустили. 

Проте, нам вдалося поговорити із заступником начальника відділу соціально-виховної та психологічної роботи ДУ “Роменська виправна колонія (№56)”, майором внутрішньої служби Сергієм Перетятьком. 

На фото: Сергій Перетятько

Клас дистанційного навчання в установі облаштували зі шкільної аудиторії: провели інтернет і поставили ноутбук, який надала громадська організація “Клуб “Шанс”.

Поруч із класом дистанційного навчання є інтернет-клас. Але він не розрахований для здобуття освіти: там засуджені можуть спілкуватися з рідними, одним словом, користуватися інтернетом у власних цілях. Щоб ці процеси не заважали навчанню, ми обладнали окрему аудиторію, де й проходять заняття, — говорить Сергій Перетятько.

Фото надані ДУ “Роменська виправна колонія (№56)”

Двоє засуджених пройшли підготовку до зовнішнього незалежного оцінювання 2020 року. Починаючи з березня, вони вчили теми для ЗНО минулих років, знаходили перелік запитань та готували на них відповіді, згодом проходили пробне тестування минулих років.

Враховуючи освітній рівень засуджених, можу сказати, що не все вдавалося з першого разу. Часто вони поверталися до опрацьованого матеріалу, та повторювали вивчене кілька разів.

Навчаються засуджені у вільний від роботи час.

Фото надані ДУ “Роменська виправна колонія (№56)”

Як правило, бажання вчитися проявляють ті засуджені, які мають позитивну соціальну спрямованість. Зазвичай вони також працевлаштовані на виробництві установи, або залучені до робіт з господарського обслуговування. Тож додатково вчитися можуть лише тоді, коли не йде робочий процес. 

Окрім здобуття освіти та навичок, такі проєкти ще й популяризують навчання серед засуджених. Побачивши позитивний приклад, вони вже не так упереджено ставляться до можливості вчитися.

Проте, за словами Сергія, основним викликом для засуджених, які хочуть вступади на дистанційне навчання, є його висока вартість. Грошей, зароблених на виробництві установи, не вистачить на оплату університету. Але, в будь-якому разі, у класі можна проходити безкоштовні короткострокові онлайн-курси.

Окрім цього, є ще один виклик — не всі засуджені хочуть ресоціалізуватися через навчання, тож не роблять кроків до здобуття вищої освіти. 

У нас колонія максимального рівня безпеки. Засуджені установи мають не першу судимість, і провели за ґратами довгий час свого життя. Попри це, є категорія засуджених, які хочуть і готові повернутися до загальноприйнятих норм поведінки в суспільстві. Саме з ними ми й працюємо в освітньому напрямку. 

Загалом, цьогоріч ЗНО складатимуть дві людини в Роменській виправній колонії (№56), дві в Конотопському виправному центрі (№130) та один у Сумському слідчому ізоляторі.

Для засуджених, які здають ЗНО, ми привозимо представників Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти та спостерігачів. Цьогоріч їх буде двоє. Тести привозять запакованими з Сум, туди ж вони й відправляються після складання. Усе в плановому порядку. Цього року ще й з дотриманням карантинних вимог, — говорить заступник начальника відділу соціально-виховної та психологічної роботи ДУ “Роменська виправна колонія (№56)” Сергій Перетятько. 

До слова, два засуджених, які складатимуть цьогоріч іспит, здобули повну середню освіту в межах колонії. До ув’язнення вони встигли закінчити лише дев’ять класів. Ще три роки вчилися в школі на базі колонії та отримали атестат.

Ми стараємося крокувати в ногу з часом, відслідковувати сучасні тенденції та впроваджувати їх в установі. Тому досить позитивно реагуємо на нові проєкти і готові їх впроваджувати, — підсумовує Сергій.

Проєкт реалізується БО “FREE ZONE” у партнерстві з DVV International Ukraine у межах діяльності міжнародної мережі пенітенціарної освіти в країнах Східного партнерства і Центральної Азії за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини Auswärtiges Amt.

Коментувати
17 червня 2021
16 червня 2021
15 червня 2021
14 червня 2021
11 червня 2021
10 червня 2021