Фінанси під час війни: вкладати, витрачати, донатити

0

Разом із Анною Кайновою, авторкою телеграм-каналу про фінанси та інвестиції «Діти Баффета» говоримо про фінанси у військовий час. Чи потрібно зараз звично витрачати, чи варто більше заощаджувати? У чому сьогодні краще зберігати гроші? Відповіді — у новому тексті Трибуни. 

Анна Кайнова

Як розпоряджатися фінансами під час війни?  

Війна показала всім, наскільки важливо мати фінансову подушку.

Багато хто залишився без роботи, хтось втратив житло та речі, хтось був вимушений переїхати в інше місто чи країну, орендувати там помешкання, часто в рази дорожче, ніж у рідному місті.

Ті, хто мали заощадження, змогли підтримувати свій рівень життя за кордоном, знайти тимчасове житло, піти волонтерити замість роботи або просто продовжувати допомагати.

Наявність заощаджень сьогодні може дати можливість зовсім не «поїхати кукухою» і знати, що є хоч якийсь острівець контролю, спираючись на який, можна жити далі й допомагати країні.

Війна підсвітила нам, що ми майже нічого не контролюємо. Тож, якщо в мирний час наші заощадження — це певна свобода вибору, то у військовий — можуть стати рятувальним жилетом.

Саме тому, моя перша порада — створити фінансову подушку. Якщо ви цього не робили раніше — почніть відкладати хоча б 5-10% свого доходу щомісяця, накопичуйте заощадження на непередбачувані обставини чи критичні ситуації. Нехай вони вам ніколи не знадобляться, але у вас мають бути гроші на кризові ситуації. 

В ідеалі, порахуйте скільки вам потрібно щомісяця на всі ваші витрати й помножте цю суму на шість — саме такою має бути ваша фінансова подушка в розмірі шести-дев’яти щомісячних витрат. Але нехай ця сума вас не лякає, продовжуйте відкладати й накопичувати, скільки можете. Уже наприкінці першого року у вас стане більше мотивації.

Головне, робіть це одразу як тільки отримали дохід. Спочатку ви маєте заплатити собі, а вже далі — оренда, садочок, продукти, розваги. 

Інша порада — купуйте валюту. Нехай ваші заощадження будуть в доларах чи євро. Намагайтеся взяти собі за звичку купувати 10 доларів щотижня, поки п’єте каву. Можете більше — чудово, але на перших етапах головне з чогось почати.

Як і куди інвестувати у воєнний час?

Це питання багато в чому залежить від вашого віку, накопиченого капіталу, фінансових цілей, тощо. Якщо ви вже інвестуєте і можете продовжувати це робити, то не треба кидати через війну. Дотримуйтесь вашої стратегії та графіку, якщо маєте можливість поповнювати брокерський рахунок.

Якщо ви тільки думаєте почати та шукаєте власні інвестиційні інструменти, то варто почати з аналізу вашого ризик-профілю, скласти стратегії відповідно вашим фінансовим цілям, підібрати інструменти (акції, облігації, золото, криптовалюта, депозит тощо) та розробити періодичність покупок і ребалансування інвест-портфелю.

Це довгий і складний процес, але його варто пройти, якщо хочете інвестувати грамотно, а не втратити весь капітал. 

Якщо ви розглядаєте найпростіші способи зберігання грошей, то почніть з депозиту й військових облігацій. 

І те, й інше можна зробити з мобільного телефону за п’ять хвилин, а військові облігації будуть також способом допомогти країні та зберігати гроші надійно, адже облігації внутрішніх державних позик України на 100% гарантуються державою, не оподатковуються та ще й дають купонний дохід.

Хочу донатити. Скільки віддавати на благодійність? 

Щодо донатів і благодійності. Я впевнена, ми всі зараз маємо допомагати будь-якими ресурсами: грошима, знаннями, руками, часом тощо. Для кожної людини сума внесків має бути індивідуальною і комфортною для неї самої, але якщо слідувати порадам із книги «Найбагатша людина у Вавилоні», то це має бути також 10%. 

Звісно, тут кожен вирішує сам. Комусь комфортно регулярно скидувати гроші в певний фонд, хтось відгукується на всі збори, що бачить в інстаграмі. Особисто для себе я зараз донати не дуже рахую, перераховую комфортну суму щотижня в ПЖ, Фонд Суми, Сумський притулок для тварин або локальні збори моїх знайомих. Для мене так краще, але якщо комусь зручніше мати системність в цьому питанні, то виділяйте в день зарплати суму, яку готові будете перерахувати.

Коментувати
09 грудня 2022
08 грудня 2022