Якою буде інтегрована система для надання соціальних послуг в ОТГ

0

Пріоритетною реформою на сьогодні в Україні є децентралізація, яка спрямована на створення відкритого, прозорого і ефективного управління на місцевому рівні, з метою забезпечення якості та доступності послуг у громаді, у тому числі, і у соціальній сфері.

“Трибуна” починає новий спецпроект про децентралізацію спільно з Центром розвитку місцевого самоврядування міста Суми. 

Інтегрована система для надання соціальних послуг в ОТГ

Інтегрована система для надання соціальних послуг в ОТГ

Як зробити доступними послуги соціальної сфери в ОТГ та сформувати інтегровану систему соціальних послуг? Про це та інше говорили у Миргороді під час семінару-наради Формування інтегрованої системи соціальних послуг в умовах децентралізації: сучасна практика та перспективи.

Захід, що проходив під головуванням заступника Міністра соціальної політики Олександри Чуркіної для представників Полтавської, Кіровоградської, Черкаської, Сумської, Харківської та Хмельницької областей, був організований Міністерством соціальної політики України.

Представникм Мінсоцполітики запропонували кращі моделі для створення інтегрованої системи соціальних послуг, ознайомили присутніх зі статистикою щодо адміністрування соціальних послуг в ОТГ та детально роз’яснено, як забезпечувати функції захисту прав дитини в ОТГ; використовувати Програмно-цільовий метод бюджетування для моделей фінансування системи соціальних послуг в ОТГ.

Інтегрована система для надання соціальних послуг в ОТГ

Інтегрована система для надання соціальних послуг в ОТГ

Інтегрована система для надання соціальних послуг в ОТГ

Інтегрована система для надання соціальних послуг в ОТГ

Упродовж двох днів активно розглядалися і питання щодо адміністрування надання послуг із соціальної підтримки. Говорили під час заходу, і про те, що потрібно відходити від старої системи надавання соціальних послуг на рівні районних структур та організовувати “фронт-офіси” на місцях для прийому мешканців громади і надання послуг центрами зайнятості й Пенсійним фондом, адже сама ідея реформи полягає в перенесенні цих послуг на первинний рівень.
Що зміниться для людей?

Простий житель села чи селища матиме змогу отримати всі соціальні послуги за місцем проживання, а не їздити за ними до районного центру. Для людей повинна бути створена система оперативного і безперешкодного реагування на їхні проблеми у сфері соціального захисту та створений простір, в якому людина відчує себе щасливою та соціально захищеною. Отримати консультацію, оформити пенсію, стати на облік служби зайнятості можна буде “вдома”, адже віддалені місця роботи повинні бути створені для працівника пенсійного фонду, служби зайнятості, служби у справах дітей, тощо.Така практика дозволить побачити реальну картину, адже спеціалісти, котрі працюють на місцях, більше знають територію і мешканців цього села, і від них нічого не приховаєш. Тому ті, хто справді потребує допомоги, – отримає її.

Інтегрована система для надання соціальних послуг в ОТГ

Інтегрована система для надання соціальних послуг в ОТГ

Інтегрована система для надання соціальних послуг в ОТГ

Інтегрована система для надання соціальних послуг в ОТГ

Але, є одне але… 

 Зараз в Україні така практика не дуже популярна в об’єднаних громадах, адже держава знаходиться в “перехідному періоді”, і все ще функціонують районні та обласні заклади, які виконують необхідні соціальні функції, а громадам, для надання соціальних послуг своїм жителям, дешевше перераховувати цим закладам субвенції. Такий механізм дешевший для бюджетів, але забирає можливість у громади контролювати, і впливати на процес надання соціальних послуг своїм жителям. Зазвичай робота ведеться поверхово, за радянською системою, і деякі представники дійсно незахищених верств населення залишаються наодинці зі своїми проблемами.

Коли процес децентралізації сягне “фінішної прямої”, процес добровільності завершиться, і райони будуть переформовані, тоді громади масово створюватимуть свої структури: управління соціального захисту чи комунальні підприємства, які будуть займатись наданням соціальних послуг.

Громади, які вже спробували соцзахист на місцях

Досвідом впровадження моделі адміністрування надання послуг із соціальної підтримки за місцем проживання ділились присутні на заході голови об’єднаних територіальних громад. Сумщину представляли 18 голів ОТГ, які були у складі делегації від Сумської області. Вони обмінювались досвідом щодо організації системи надання соціальних послуг та детально розповідали, як будували «систему допомоги» на своїх територіях для людей, котрі опинились с проблемами один на один.

Як зазначила заступник директора Департаменту соціального захисту населення Сумської облдержадміністрації Олена Заяц, практика інтегрованої системи соціальних послуг вимагає створення комфортних умов проживання у будь-якому селі, місті, населеному пункті держави. Саме тому, для ефективної роботи системи соціального захисту у вже сформованих ОТГ та тих громадах, які мають сформуватись найближчим часом, потрібна комплексна та злагоджена робота Пенсійного фонду, центрів зайнятості та профільних управлінь місцевих адміністрацій.

Впровадження інтегрованої системи соціальних послуг надасть можливість не тільки передати соціальні послуги на місця та покращити життя певних категорій населення, а й допоможе сказати “до побачення” старій радянській системі надання цих послуг − системі, яка давно вже повинна відправитись на “списання”, як непотрібне майно, − прокоментувала Олена Заяц.

*Центр розвитку місцевого самоврядування (ЦРМС) є некомерційною установою з 24 регіональними центрами, створеною для зміцнення потенціалу українських державних і місцевих органів влади на центральному, регіональному та місцевому рівнях у тісній співпраці з Мінрегіоном.  Сумський центр розвитку місцевого самоврядування офіційно відкрився 23 травня за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» і Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (Мінрегіон).
Коментувати

22 січня 2019