“Коли тато чи мама на фронті”: як психологічно підтримувати дітей військових

0

Разом із психологинею Дар’єю Даніловою розповідаємо, як говорити з дітьми про війну та участь мами чи тата у захисті країни, як психологічно підтримувати й допомагати малечі.

Психолог Дар’я Данілова

У першу чергу, чесно говоріть, що тато або мама військові й вони захищають свою родину та країну. 

Важливо відкрито казати дитині про війну, бо якщо повністю ізолювати її від цієї інформації, то є ризик, що вона сама щось почує, побачить і почне фантазувати. Краще аби рідні простими словами пояснили, що зараз війна і тато або мама захищають країну.

Якщо дитина маленька, то про війну можна говорити на прикладі казок або мультфільмів, де є ворог і ті, хто захищають від нього.

Не менш важливо оберігати дитину від жорстких деталей: фото, відео, читання або перегляд новин при дітях. Це те, що може травмувати. 

Перш ніж повідомляти дитині, що хтось із батьків (або обидва) на службі, варто самим прийняти цю інформацію. Важливо говорити про це спокійно, не передаючи своє хвилювання дитині.

Якщо ви — батьки-військові

Намагайтеся підтримувати зв’язок із дитиною дистанційно (через телефон, соціальні мережі).

Запишіть дитині на диктофон чи голосовим повідомленням казки, побажання на ніч, підтримуючі слова, які хтось із рідних зможе вмикати.

Якщо дитина має бажання, вона може писати листи батькові чи матері, які беруть участь у бойових діях, малювати малюнки тощо. Таким чином і дитина буде відчувати, що вона про них піклується.

Якщо ви достовірно знаєте, коли повернетеся зі служби, то один із батьків може відмічати у календарі з дитиною дні, які наближають до дати повернення. Або ж можна говорити «до такого свята». Проте, якщо ви не впевнені навіть у приблизній даті, краще не створювати для дитини додаткових ілюзій. 

Краще чесно говоріть, «що тато/мама повернеться, коли виконає свою роботу на службі, він/вона буде робити усе, щоб захистити тебе та інших людей, аби одразу повернутися додому».

Якщо ви залишилися з дитиною, доки ваш партнер/ка захищає країну

Щоб дитина себе комфортніше відчувала, спробуйте наповнити її день звичними справами: ранковою зарядкою, допомогою у приготуванні чи прибиранні, онлайн-заняттями або переглядами розвиваючих, освітніх і розважальних відео.

Якщо поряд є інші діти, то було б добре, аби вони разом проводили деякий час. Не лякайтеся, якщо в своїх іграх діти використовують військові мотиви. Таким чином вони транслюють те, що відчувають і по-своєму проживають ці події. Нехай граються, проте, пояснюйте, що якщо в грі є агресія, то не можна її скеровувати на себе або на інших. 

Виплескувати злість важливо, але: у грі через крики, у киданнях камінців у воду, через спорт.

Допоможіть дитині відчути, що вона у безпеці: через спокійні розмови, обійми (якщо дитина цього хоче), відповіді на питання, які її хвилюють. Наприклад, дитину може хвилювати, чи в безпеці її тато чи мама, чи є у них їсти, де спати. Заспокоюйте, розповідайте, що тато/мама мають їжу, місце для сну, вони вміють виконувати свою роботу, поряд із ними є люди, які їм допомагають, вони не одні.

***

Корисні ресурси від Дар’ї: Проєкт психологічної підтримки “Поруч” — https://poruch.me/ 

Телеграм канал “Підтримай дитину” — https://t.me/pidtrumaidutuny

Фото на прев’ю: малюнки дівчинки Софії, чия мама — військовослужбовиця. Джерело: МВС України.

Коментувати
28 червня 2022
27 червня 2022
26 червня 2022
22 червня 2022
21 червня 2022
20 червня 2022
18 червня 2022
17 червня 2022
16 червня 2022