Кріпацтво за пропискою чи доступне навчання: освітяни Сумщини роз’яснили нові правила прийому першачків

0

Новий порядок зарахування дітей до школи набув чинності 8 травня. Від конкурсних випробувань для першачків відмовилися. Натомість майбутнім учням гарантували вступ до закладу, який знаходиться поруч. У новаціях разом із освітянами, педагогами і батьками розбиралася “Трибуна”.

Першочергове право на зарахування у школу: кому гарантоване та як підтвердити

Батьки першачків мають подати документи до 31 травня. При цьому можна претендувати на вступ не тільки у школу, за якою закріплена їхня територія проживання, а й в інші заклади на вільні місця – їх кількість необмежена.

До заяви треба додати:

– копію свідоцтва про народження дитини або документ, що посвідчує особу дитини (коли подаєте її – треба показати оригінал)

– оригінал або копія меддовідки за формою № 086-1/о “Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду”

Якщо є і батьки хочуть, можуть разом з заявою подати документ, який підтверджує місце проживання дитини чи одного з її батьків на території обслуговування конкретної школи. Здебільшого, батьки просто заповнюють графу в заяві, де вказують місце проживання, тобто свою прописку, – зауважує начальник відділу дошкільної та загальної середньої освіти обласного департаменту освіти та науки Світлана Бирченко.

А ще можна додати оригінал або копію висновку про комплексну (чи повторну) психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини чи витяг з протоколу засідання психолого-медико-педагогічної консультації.

У нас школа Роменського мікрорайону. За планом наш заклад повинен прийняти 112 дітей. Наразі ми вже набрали цю кількість дітей, враховуючи те, що можливо ще не всі батьки звернулися із заявами про зарахування, то додали трохи місць. Класи можуть вмістити 120 учнів, приблизно по 28 школярів у кожному. Поки що складнощів під час прийому документів не виникало, – розповіла директор Сумської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів №25 Лідія Голуб.

Якщо бажаючих навчатися у школі більше, аніж місць, тоді діє правило “зарахування за пріоритетом”.

До пріоритетних категорій належать: діти, які змогли підтвердити проживання у зоні обслуговування школи; майбутні першокласники, брати чи сестри яких уже є учнями цього закладу; малеча працівників школи, а також випускники дошкільного підрозділу, який діє при школі, – пояснює Світлана Бирченко.

Серед цих категорій немає пріоритетнішої, – пояснюють освітяни. Вони рівні, а ці діти повинні бути зараховані у школу, на яку мають першочергове право.

Враховуючи принцип “георграфічної прив’язки” ми закріплені на школою №13, але хотілося, щоб син навчався у закладі, на базі якого впроваджують інноваційний державний стандарт “Нова українська школа”. Обрали школу №12. Педагоги пояснили, що спершу вони зараховують тих, хто закріплений за цим закладом, а вже потім, якщо будуть вільні місця, то і мій син зможе стати їхнім учнем. До речі, через велику кількість бажаючих навчатися у цій школі, навіть створили додатковий клас, – розповідає мама майбутнього першокласника Марина.

Що робити тим, хто живе в орендованій квартирі

Затверджений Порядок не має конкретного переліку документів, які підтверджують місце проживання дитини чи одного з її батьків.

Міносвіти лише надало список рекомендованих документів. На практиці директори шкіл трактують їх по-своєму.

Коли у паспорті вказана реєстрація, то все зрозуміло, коли ж орендують квартиру, то треба принести довідку від обслуговуючої організації, що підтверджує фактичне місце проживання, а такий документ видають на підставі договору оренди, найму тощо, – роз’яснює Світлана Бирченко.

 Чи зможуть піти у перший клас діти-переселенці

Діти або один з їх батьків, які мають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідку про звернення за захистом в Україні, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист, можуть не подавати копію свідоцтва (бо не у всіх дітей-переселенців воно є), але мають подати меддовідку.

Щодо прописки, то, приміром, у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, яку видають у місцевих органах соцзахисту, вказане фактичне місце проживання. У нас уже був випадок, коли переселенці вирішили віддати дитину в школу, що не відноситься до зони їхнього обслуговування, тепер чекають на жеребкування, – розповідає керівник відділу дошкільної та загальної середньої освіти.

 Коли буде відомо чи потрапила дитина до школи і як розподіляють вільні місця

Подавати заяву до школи плюс пакет потрібних документів може один із батьків чи законний представник дитини. Обов’язково приходити майбутньому першокласнику не треба.

Діти, які йдуть у перший клас, не проходять жодних конкурсів, тестувань чи співбесід. Такі, наприклад, найчастіше використовували заклади гімназійного типу. Тепер цих випробувань немає, – говорить Світлана Бирченко.

Документи приймають із 1 до 31 травня.

Коли заяв стільки ж або менше, скільки місць у класах, то не пізніше 1 червня зараховують усіх дітей. Список зарахованих учнів оприлюднюють тільки у школі, і там будуть лише їхні прізвища. Видати відповідний наказ керівник закладу має протягом 3 робочих днів, – наголошує начальник відділу дошкільної та загальної середньої освіти.

Якщо залишилися вільні місця, то проводять жеребкування. Воно має бути прозорим і публічним.

Жеребкування проводять з 5 до 10 червня.  Дітей з інших територій беруть на облік, коли вони подають документи, а потім, як залишаються місця, серед них обирають тих, хто буде навчатися у школі. Першокласників зараховують не за черговістю (хто перший написав заяву), а кого визначать за результатами жеребкування, сам процес випадковий, – зазначає Світлана Бирченко.

Освітяни певні, жодних кардинальних змін не відбулося. Здебільшого школи і раніше набирали першачків за територією обслуговування, нині ж цей принцип зарахування учнів просто закріпили на законодавчому рівні.

Коментувати

15 січня 2019