Ментальне здоров’я: які симптоми не можна ігнорувати

0

Війна і трагічні події, які з нею пов’язані, залишаються свій відбиток на ментальному здоров’ї кожного українця. Тому нині слід бути особливо уважним до свого стану та стану своїх близьких, і вчасно зрозуміти, що потрібна допомога фахівця, щоб зберегти своє психічне здоров’я. У Національній службі здоров’я України (НСЗУ) розповіли, у яких випадках потрібно звертатися до лікаря.

психологічна допомога сімейного лікаря

Приводом звернутися до лікаря є:

▪️ Хвилювання і тривожність, які можуть супроводжуватися задишкою, прискореним серцебиттям і відчуттям занепокоєності.

▪️ Порушення сну. Для здорової психіки важливо повноцінно спати — в середньому від 7-9 годин на добру. Менше або більше часу на сон призводить до депресії, тривожності, розладів сну.

▪️ Соціальна ізоляція. Багатьом людям необхідний час на самоті, щоб емоційно відновитися. Але глибока і тривала соціальна відстороненість може бути ознакою поведінкових проблем зі здоров’ям.

▪️ Зміна ваги. Йдеться саме про екстремальні коливання у той чи інший бік.

▪️ Почуття провини та нікчемності. Постійні звинувачення себе в нікчемності можуть бути симптомом депресії й навіть призвести до бажання завдати собі шкоди чи суїцидальних думок. Такій людині потрібна невідкладна допомога фахівця з психічного здоров’я.

▪️ Різкі перепади настрою. Наприклад, напад гніву через щось незначне. Такі раптові емоційні сплески можуть бути ознакою розладу.

Як зарадити:

Якщо помітили перелічені симптоми в себе чи близької людини — зверніться до сімейного лікаря, з яким укладена декларація. Лікар може направити на додаткові обстеження та консультації. Раніше НСЗУ вже розповідали, що входить до психологічної підтримки сімейного лікаря та де знайти заклади, що її надають.

Якщо ж упевнені, що потребуєте допомоги психіатра, звертайтеся прямо до нього — для цього не потрібне направлення. Безоплатну консультацію можна отримати в медичних закладах, які уклали договір з НСЗУ на надання амбулаторних послуг і мають психіатра у штаті.

Фото — Antoni Shkraba

***

Слідкуйте за сторінками нашого видання у Telegram, Facebook та Instagram.

Коментувати
03 лютого 2023
02 лютого 2023
01 лютого 2023
31 січня 2023