Між пацієнтом і лікарем: як працюють соціальні працівники з хворими на туберкульоз у Сумах

0

“У сорок років я наново вчилася ходити та сидіти. Про самостійне відвідування лікарні не могло бути й мови”. 

Туберкульоз кісток та суглобів – такий діагноз поставили Віті минулого року. Жінка пройшла три місяці стаціонарного лікування в Сумському обласному клінічному протитуберкульозному диспансері, проте, попереду були ще сім місяців амбулаторного лікування. 

Між пацієнтом і лікарем: як працюють соціальні працівники з хворими на туберкульоз у Сумах

На сьогодні пацієнти без бактеріовиділення, після стаціонару, можуть продовжити лікуватися амбулаторно – тобто вдома, за умови щоденного відвідування лікарні та прийому препаратів під наглядом лікаря.

Виходить, їм потрібно приїхати в лікарню зранку чи в обід, стати в чергу до лікаря, забрати та випити при ньому ліки, повернутися назад додому. І так кожного дня протягом багатьох місяців лікування туберкульозу.

У Вітиній історії, це було неможливо – через хворобу жінка не могла ходити.

У таких (а насправді, і в різних других) випадках є можливість залучити соціального працівника, який би самостійно отримував у медичному закладі ліки та привозив додому до хворого. 

У Сумській області це є реальним завдяки роботі Сумської обласної громадської організації “Клуб “Шанс”, яка забезпечує надання послуг із психосоціального супроводу пацієнтів з туберкульозом, в тому числі доставку протитуберкульозних препаратів хворим. Ця діяльність впроваджується в тісній взаємодії з протитуберкульозною службою області. 

Після закінчення лікування у Степанівці, мені запропонували допомогу соціального працівника, який би безоплатно возив мені ліки додому. Це було необхідно, адже в сорок років, перенісши туберкульоз кісток та суглобів, я заново вчилася сидіти, вставати зі стільця, ходити, розвертатися тощо. Мова про те, що я зможу щоденно їздити в лікарню, взагалі не йшла.

Лікування, за словами Віти, було важким через свою довготривалість. Сім днів на тиждень соціальна працівниця привозила їй пігулки. 

Загалом, я приймала від дванадцяти до п’ятнадцяти таблеток за раз. Звичайно, вони давали побічну реакцію. У перші місяці було складно – постійно відчувала нудоту та запаморочення. Складно уявити, як би я самостійно забирала ліки й поверталася в такому стані додому. Згодом організм звик і таких реакцій вже не було.

Загалом, соціальна працівниця громадської організації “Клуб “Шанс” супроводжувала Віту протягом семи місяців. 

Я відкрито ділилася з нею усіма своїми почуттями, реакцією на медикаменти, ставила різні питання щодо аналізів, реабілітації тощо. Ми весь час були на зв’язку. Це була і психологічна підтримка, і соціальна допомога, і суто людське хороше ставлення. 

Сьогодні до надання послуг соціального супроводу хворим на туберкульоз громадською організацією “Клуб “Шанс” залучено 62 фахівця, більшість з яких мають середню або вищу медичну освіту. Одна із них – Ніна Григорян. Саме вона забезпечувала соціальний супровід Віті. 

Разом з організацією Ніна вже більше трьох років. До цього працювала патронажною медсестрою в Червоному Хресті. 

Ніна Григорян

Наразі я супроводжую вісім клієнтів, які мають різні форми туберкульозу. Щодня я приїжджаю в лікарню та беру для них медикаменти. Дехто з клієнтів приймає пігулки, іншим потрібно робити ін’єкції, у когось комбіноване лікування. Усе дуже індивідуально. 

Ніна Григорян говорить, що зазвичай привозить ліки додому до клієнтів. Проте, є хворі, що соромляться та не хочуть, аби бачили сусіди. У такому випадку обирається інше місце зустрічі. Графік також узгоджується завчасно, щоб він був зручним для кожного.

Окрім того, що я привожу ліки, я контролюю їх прийом. Плюс, комунікую з лікарем, обговорюю стан пацієнта та реакцію на медикаменти, слідкую за змінами схеми лікування, результатами аналізів і доношу нову інформацію до клієнта. Людина має розуміти, як іде процес лікування та що змінюється в її організмі.

З січня цього року громадська організація “Клуб “Шанс” почала впроваджувати облік наданих клієнтам послуг за допомогою інформаційно-телекомунікаційної системи «Моніторинг надання соціальних послуг» (ITC «DATACHEK»). Це – інноваційний інструмент, розроблений БО «100% ЖИТТЯ». 

На смартфоні я обираю в списку клієнта, якому надаю послугу. Йому приходить смс-повідомлення з кодом, який я реєструю. Таким чином підтверджується наша зустріч.

Клієнти соціальної працівниці – люди різного соціального статусу та віку. Говорити, що туберкульоз – хвороба незахищених верств населення, неможливо. 

Зараз моєму наймолодшому клієнту 30 років. Проте, наприклад минулого року, я супроводжувала 24-річного хлопця. Найстаршому – 78. З кожним потрібно знайти контакт.

У середньому, клієнтів супроводжують протягом шести місяців. Проте, якщо туберкульоз стійкий до медикаментів, то лікування, а звідси й соціальний супровід, може тривати більше року. 

За цей час люди втомлюються від постійного прийому таблеток. Правда. Це важко – щодня пити жменю ліків. Особливо, якщо протягом кількох місяців приходять хороші результати аналізів, а медикаментів не меншає. У такі періоди важливо не дати їм розслабитися і перервати чи покинути лікування. Потрібно постійно мотивувати, підтримувати, а в чомусь – і контролювати. 

Для того, аби підвищити мотивацію успішно закінчити лікування, пацієнтам видають мотиваційні набори. До них входять пакунки рису, гречки, локшини (вермішелі), цукор, олія, печиво, чай, тушонка, рибні консерви.

Пакунки, які ми приносимо, мотивують їх не переставати приймати ліки та забезпечують продуктами на певний період часу. Проте, важливо з кожним поговорити, проконсультувати, порадити, постійно мотивувати не опускати руки. 

Про те, що лікування туберкульозу – тривалий та непростий процес, який буде успішним лише за умови щоденного прийому протитуберкульозних ліків, регулярного проходження обстежень та суворого дотримання всіх рекомендацій фтизіатра, говорить і лікарка, заступниця виконавчого директора СОГО “Клуб “Шанс” Наталія Гапієнко. Вона детальніше розповіла, як організація працюватиме з хворими на туберкульоз у 2020 році.

Наталія Гапієнко

Цьогоріч супровід хворих на туберкульоз в рамках проєктів нашої організації буде ще більш пацієнтоорієнтованим – для забезпечення максимальної прихильності пацієнтів до лікування. Якщо раніше до соціального супроводу залучалися лише ті хворі на амбулаторному лікуванні, яким здійснювалася доставка протитуберкульозних ліків, то на 2020 рік заплановані й інші моделі супроводу, погоджені державною установою “Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України”. Це, наприклад, соціально-психологічний супровід пацієнтів, які самостійно відвідують медичні заклади для отримання та контрольованого прийому препаратів. Таким хворим з нашого боку буде надаватися всебічна підтримка безперервності контрольованого лікування з урахуванням індивідуальних потреб.

Це – не тільки типовий супровід, але й більш матеріальна допомога – продуктові набори, оплата аналізів та діагностичних процедур, безкоштовні консультації психолога та юриста, в окремих випадках – навіть придбання речей, вкрай необхідних хворому. Усе – для підтримки кожного пацієнта, який лікується від туберкульозу, підвищення його мотивації на проходження повного курсу лікування, покращення результатів лікування, – говорить лікарка Наталія Гапієнко, заступниця виконавчого директора СОГО “Клуб “Шанс”.

Два роки тому вперше в Україні Державна Установа “Сумський обласний центр громадського здоров’я” закупила через систему Prozorro соціальні послуги супроводу хворих на туберкульоз, які перебувають на амбулаторній фазі лікування. Серед учасників процедури переможцем визначили Сумську обласну громадську організацію “Клуб “Шанс”.

З 1 січня 2019 року послуги з соціального супроводу, доставки та контролю прийому протитуберкульозних препаратів громадська організація “Клуб “Шанс” почала надавати за кошти БО “100% життя – Мережа ЛЖВ” в рамках проекту “Забезпечення безперервності послуг в сфері протидії туберкульозу та ВІЛ/СНІДу на етапі переходу на державне фінансування в Сумській області”. 

У 2020 році “Клуб “Шанс” продовжує цю діяльність за фінансової підтримки  БО “100% життя”. 

Коментувати
07 квітня 2020
06 квітня 2020
03 квітня 2020
02 квітня 2020