Нариси інфектології: вийшло друге видання книги сумського інфекціоніста Андрія Сніцаря

0

У Сумах презентували друге доповнене видання книги “Нариси інфектології”. Її автор – лікар-інфекціоніст Андрій Сніцарь мріяв про неї багато років, два з яких – працював над створенням. В листопаді 2019 року книга вийшла тиражем в тисячу примірників і досить швидко знайшла своїх читачів. Тож видання доповнили й надрукували ще 1500 екземплярів. Сьогодні відбудеться його презентація для студентів-медиків та викладачів Медичного інституту СумДУ.

Ми поговорили з укладачем другого видання книги Юлією Наумко про те, як створювалися “Нариси інфектології”, та чому ця книга важлива не лише для медичних працівників, а й для пересічних читачів.

Юлія Наумко. Фото зі сторінки Доктор Сницарь.

Андрій Олегович давно мріяв видати книгу. Протягом двох останніх років він писав статті на теми інфекційних та загально медичних проблем, які його, досвідченого лікаря та небайдужу людину, хвилювали. Автор не накопичував їх як матеріал для книги, а одразу публікував на своїй Сторінці “Доктор Сніцарь” у Фейсбуці. Тим самим він невпинно мобілізував клінічне мислення колег, а потенційних пацієнтів намагався якнайшвидше, а не колись у майбутньому після виходу книги, захистити від інфекційних захворювань. І не тільки. Відгуки завжди були теплими, аудиторія ставила багато запитань та дякувала автору за просвітницьку й лікарську працю.

Андрій Олегович розумів, що його авторські матеріали зі сторінки у Фейсбуці мають вийти друком. Але не поспішав з цим. Писав, відволікаючись на життя та інші проекти. Так, паралельно створенню книги, народився “Календар інфектології”, який протягом року щодня оновлювався видатними датами з історії інфекційних хвороб.

Багато людей лише після виходу книги в повній мірі зрозуміли ціну та цінність того, що читали раніше в статтях Андрія Сніцаря. 11 листопада 2019 року в лічені години тисячі людей були приголомшені трагічною звісткою про його смерть. Дізнавшись, що передувала цьому невиліковна хвороба, котра знерухомила лікаря майже два роки тому, люди, напевне, зрозуміли природу його людського притяжіння. Поряд з мудрістю, професіоналізмом, інтелігентністю, літературним даром, харизмою вона вміщала в себе головне – любов до життя, що була укріплена в нелегкій боротьбі за нього.

Книга, як доблесний вартовий, змінила на посту просвітництва свого мужнього автора, який написав її на сенсорному екрані власного телефону.

Тисяча примірників розлетілася Україною тоді у листопаді минулого року за десять днів. Ми з редактором книги Наталією Іваній та сином Андрія Олеговича Георгієм прийняли рішення про створення другого видання, доповненого статтями, написаними автором в останні місяці життя. Загалом, це дев’ять нових розділів, 60 сторінок.

Перше видання книги “Нариси інфектології”. Фото зі сторінки Доктор Сницарь.

Про книгу

“Нариси інфектології” написані не спеціалізованою професійною, а адаптованою, доступною для широкого кола думаючих читачів мовою.

Друге видання книги “Нариси інфектології” Фото зі сторінки Доктор Сницарь

Ця книга не лише про хвороби. Більшою мірою вона – про здоров’я та про те, як важливо його зберегти: своєчасно звертатися за медичною допомогою, вакцинуватися, зміцнювати імунітет, вести здоровий спосіб життя, дотримуватися правил гігієни, у всьому керуватися здоровим глуздом і, що не менш важливо, – позитивно мислити.

Мені здається, “Нариси інфектології” написані з точки зору як лікаря, так і пацієнта, адже на момент створення книги її автор вже знав про свою хворобу. Найчастіше в подібній тяжкій ситуації люди закриваються від світу, зневірюються, втрачають жагу до життя. Андрій Олегович навпаки – з більшою наснагою продовжував здійснювати свою лікарську та просвітницьку місію. І найкраще, що можна було обрати собі за мету, – створення книги. Світлої та необтяжливої, і водночас – глибокої й неймовірно змістовної.

Книга вийшла в харківському видавництві “ПЕТ”, а передвидавнича підготовча робота велася в сумському видавництві “Нота-бене”.

Примірники другого видання книги “Нариси інфектології” передані в фонди бібліотек міста Суми та Медичного інституту Сумського державного університету, Національної бібліотеки України імені Вернадського, Національного музею медицини України, Інституту мікробіології і вірусології НАН України ім. Д. К. Заболотного. В ідеалі, видання має бути у фондах усіх бібліотек медичних університетів України та інших країн.

Про роль у підготовці книги

Я знаю Андрія Сніцаря близько п’ятнадцяти років. Він викладав у мене курс “Інфекційні хвороби”. Разом з одногрупниками ми дуже захоплювалися ним і завжди чекали на його практичні заняття, найщасливішими моментами яких були клінічні обходи пацієнтів Сумської обласної клінічної інфекційної лікарні імені З. Й. Красовицького.

У 2018 році я запропонувала Андрію Олеговичу свою допомогу в підготовці книги. Якось ми говорили про його колекцію курйозних висловлювань колег, пацієнтів і студентів, якою він поділився з нами на одному зі студентських зайнять. Я запитала, де можна їх прочитати, і він сказав: “Якщо встигну, то в книзі”. І тоді я відповіла: “А можна допомогти вам встигнути?”.

Спочатку він запропонував мені бути редактором Фейсбук-сторінки “Доктор Сницарь”. Вона існувала на той момент вже близько року, але Андрій Олегович не міг активно вести цей інформаційний проєкт, в той час як його аудиторія стрімко розширювалася.

Звичайно, він не писав щодня. Його повинно було щось “зачепити”: спалахи інфекційних хвороб, нерозумні кроки керівництва країни на шляху медичної реформи тощо.

У першому виданні книги Андрій Олегович сам розташував розділи в тому порядку, в якому їх бачив. Під час підготовки другого довелося нові статті розмістити в ньому самостійно, покладаючись на відчуття того, як це зробив би автор.

Фото зі сторінки Доктор Сницарь.

Про Фейсбук Сторінку “Доктор Сницарь” та її подальшу долю

Андрій Олегович бажав, аби сторінка продовжувала своє існування. Там є своя аудиторія (на даний момент – близько 28,5 тисяч), яка й зараз із захопленням читає його публікації, коментує та дискутує. Багато хто вже перезнайомився між собою й підтримує контакт.

Було б шкода втратити цю колосальну роботу та широке коло читачів, яким, безумовно, потрібний простір, де щовечора можна відпочити душею і дізнатись цікаві факти з актуальних питань інфектології та історії інфекційних хвороб.

Окрім цього, є розуміння, що якісна інформація на медичну тематику зараз в дефіциті. До того ж творчі та професійні напрацювання Андрія Олеговича з роками не втратять своєї актуальності і цінності. Тож інформаційний простір, який створив протягом останніх років життя Андрій Сніцарь, має й надалі жити.

***

Нагадаємо, протягом тривалого часу на сайті “Трибуна.Суми” виходив блог інфекціоніста. Саме він розповідав сумчанам про інфекції та суглоби, кір, ботулізм, імуноглобуліни, гепатити тощо.

Книгу “Нариси інфектології” сумчани можуть придбати в Агенції промоції “Суми” за адресою: м Суми, вул. Соборна, 27 (Муніципальна галерея) кожен день, крім понеділка, з 11:00 до 19:00.

Коментувати
19 червня 2020
18 червня 2020
17 червня 2020
16 червня 2020
15 червня 2020