1 вересня 2018 року офіційно вступили в дію нові державні будівельні норми, які регулюють питання розроблення всієї містобудівної та проектної документації в Україні. Відтак Мінрегіон надає офіційне роз’яснення щодо випадків, у яких потрібно або не потрібно коригувати містобудівну та проектну документацію відповідно до нових норм.
У цьому роз’ясненні прописано, за яких умов проектувальники або архітектори мають оновити документацію відповідно до нових норм або можуть її використовувати в існуючому вигляді.
Зокрема, використання містобудівної документації, затвердженої до 1 вересня 2018 року, допускається у частині, що не суперечить нормам нових ДБН “Планування і забудова територій”. При цьому надання містобудівних умов і обмежень та внесення змін до них має здійснюватися з урахуванням вже нових ДБН.
Заступник очільника міністерства Лев Парцхаладзе пояснив, що розроблені і затверджені до 1 вересня 2018 року проекти будівництва коригуванню у зв’язку з прийняттям нових ДБН не підлягають.
Винятком є лише випадки, коли іншими новими ДБН передбачається підвищення вимог безпеки, надійності, електро-, вибухо- та пожежобезпечності, енергоефективності або доступності для людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, – зауважив урядовець.
Однак цей випадок не стосується об’єктів, будівництво яких здійснюється у строки, визначені проектною документацією.
Ті об’єкти, які пройшли експертизу та були затверджені до 1 вересня, вже можуть отримати дозвіл від ДАБІ і розпочати будівництво згідно зі старими ДБН без коригування відповідно до нових. Крім цього, якщо будівництво об’єкта було призупинено на якомусь етапі, його добудова має здійснюватися за документацією, затвердженою до 1 вересня. Проте якщо у проект вносяться будь-які зміни, вони мають відповідати новим ДБН, – деталізував він.
Так, у нових ДБН міститься понад 50 принципово якісних змін для покращення якості життя людей, зокрема введено:
– обмеження висотності забудови у містах – нове поняття “блакитні лінії”;
– обмеження забудови у зелених зонах – нове поняття “зелені лінії”, які визначають межі ландшафтних та рекреаційних територій, на яких заборонено будівництво;
– обмеження щільності забудови, яке забороняє її підвищення у декілька разів;
– обов’язкове будівництво дитячих садків і шкіл у житловій забудові, збільшення майданчиків для відпочинку та спорту;
– обов’язкове забезпечення безбар’єрного доступу та інші важливі зміни.
До слова, ДБН “Планування і забудова територій” були розроблені на заміну попередніх будівельних норм, що регулюють містобудування, які діяли ще з 1992 року.