Особиста боротьба: як не забути про туберкульоз під час пандемії COVID-19

0

Починати тексти зі статистики — поганий тон. Проте, чи не щодня ми пишемо цифри коронавірусу. Щодня звітуємо скільки захворіло, одужало, померло.

І в той час, як вся увага зосереджена на COVID-19, а сили медзакладів спрямовані на подолання саме цієї недуги, близько 580 хворих на туберкульоз в Сумській області ведуть свою боротьбу з не менш небезпечним захворюванням.

Їх лікування — довготривале та виснажливе. Проте, переривати його не можна, не зважаючи ні на коронавірус, ні на карантинні обмеження. 

Розповідаємо, як лікують туберкульоз на Сумщині в 2020 році, чи є медикаменти в області та як підтримують людей, які мають туберкульоз, соціальні працівники громадських організацій. 

Особиста боротьба: як не забути про туберкульоз під час пандемії COVID-19

Кілька років тому в Україні стартувала реформа системи охорони здоров’я, що передбачає пацієнт-орієнтований підхід до лікування туберкульозу. 

За правилами, перед початком лікування лікар-фтизіатр обговорює з людиною, яка має туберкульоз, моделі надання медичної допомоги, що можливі в районі її проживання. При виборі враховується стан здоров’я, форма туберкульозу та умови проживання пацієнта. У свою чергу, хворий сам обирає оптимальний варіант.

Зокрема, лікування людей, які мають туберкульоз, може проводитися за різними підходами:

  1. Щоденне відвідування хворим медичного закладу за місцем проживання для отримання та прийому протитуберкульозних препаратів.
  2. Щоденна доставка протитуберкульозних препаратів до хворого медичним чи соціальним працівником.
  3. Контроль за лікуванням за допомогою відео-зв’язку (відео ДОТ)
  4. Соціальний супровід  лікування громадськими організаціями.
  5. Стаціонарне протитуберкульозне лікування – для хворих на тяжкі, заразні форми туберкульозу до стабілізації стану здоров’я.

Проте, в Сумській області широко використовуються різні форми амбулаторної моделі лікування, майже 75% хворих на туберкульоз розпочинають лікування амбулаторно. На стаціонарне лікування хворі направляються лише за відповідними показами, — говорить Тетяна Гонтаровська, завідувач  диспансерним відділенням діагностики та верифікації туберкульозу КНП СОР «Регіональний клінічний фтизіопульмонологічний медичний центр».

Тетяна Гонтаровська

У січні 2020 року в Сумській області створили комунальне некомерційне підприємство «Регіональний клінічний фтизіопульмонологічний медичний центр». Він утворився від приєднання до Сумського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру Шосткинського міжрайонного протитуберкульозного диспансеру.

Наразі для організації амбулаторного лікування пацієнтів з туберкульозом та координації всієї діяльності ми розглядаємо питання введення у регіональному фтизіопульмонологічному центрі посад міжрайонних фтизіатрів.

Зокрема, за оцінками наявної епідситуації та щоб охопити населення фтизіатричною допомогою, є потреба у введенні трьох таких посад. Вони обслуговуватимуть Великописарівський, Тростянецький, Охтирський райони; Недригайлівський, Роменський, Липоводолиський райони; Конотопський, Буринський, Путивльський.

Відповідно до Стратегії, посада міжрайонного лікаря-фтизіатра може бути при реєстрації 50 нових випадків туберкульозу на район. В 2020 році в деяких районах області вже пройшла реорганізація і лікарі-фтизіатри вже працюють за іншими спеціальностями, пройшовши  перекваліфікацію.  Але протитуберкульозні кабінети залишилися функціонувати з наявністю медичних сестер і перебувають під курацією лікарів Регіонального клінічного фтизіопульмонологічного медичного центру, — говорить Тетяна Гонтаровська.

Особиста боротьба: як не забути про туберкульоз під час пандемії COVID-19

 Про нову специфіку лікування

На відміну від минулих років, у період реорганізації всі пацієнти з підозрою на туберкульоз починають обстеження у сімейного лікаря. Сюди входить навіть найсучасніша методика молекулярно-генетичного обстеження мокротиння на G-expert. За словами Тетяни Гонтаровської, апарати для такої діагностики вже знаходяться в лікувальних закладах чотирьох районів області, тож потреби транспортувати мокротиння в обласний заклад немає.

Встановлення діагнозу проходить після консультації лікаря-фтизіатра при наявності всіх необхідних обстежень. 

Окрім цього, запроваджено онлайн-консультування районних фтизіатрів з Центральною лікарською консультативною комісією Регіонального клінічного фтизіопульмонологічного медичного центру. Таким чином, людям, у яких є підозра на туберкульоз, не потрібно їхати в обласний центр.

З 2021 року за програмою медичних гарантій планується впровадження нового пакету медичних послуг з лікування туберкульозу на амбулаторному етапі в закладах первинної медико-санітарної допомоги. Очікується, що таке нововведення дозволить зробити лікування туберкульозу ще більш зручним для пацієнтів.

 Про наявність медикаментів для лікування туберкульозу на Сумщині

За інформацією Тетяни Гонтаровської, станом на 16 жовтня, люди, які мають туберкульоз, на 100% забезпечені протитуберкульозними препаратами. Нульового запасу медикаментів в протитуберкульозних закладах області не було.

Окрім цього, в зв’язку з появою нових протитуберкульозних препаратів відбуваються зміни в схемах лікування туберкульозу за міжнародними стандартами.

Зокрема, мова йде про тенденції до скасування ін’єкційних форм препаратів, зменшення кількості протитуберкульозних препаратів та кратності їх прийому, скорочення тривалості лікування, зниження побічних реакцій, покращення показників ефективності лікування та припинення бактеріовиділення бактеріоскопічно після першого-другого місяця прийому медикаментів.

 Проте, велику роль в лікуванні туберкульозу відіграє медико-соціальний супровід.

Лікування туберкульозу – тривалий та нелегкий процес. Хворі протягом 6-18 місяців щоденно приймають велику кількість ліків, на які часто бувають побічні реакції. Тож у багатьох пацієнтів існує ризик пропуску прийому препаратів або навіть переривання лікування, чого допускати категорично не можна. Саме супровід соціального працівника впливає на формування та збереження мотивації до лікування пацієнтів з туберкульозом, зниження рівня їх стигматизації та дискримінації, підвищення ефективності лікування

Особиста боротьба: як не забути про туберкульоз під час пандемії COVID-19

Цьогоріч супровід клієнтів з туберкульозом на Сумщині здійснює громадська організація “Клуб “Шанс”. Ми поговорили з її фахівцями про те, як соціальні працівники допомагають людям з туберкульозом, і які нововведення з’явилися в цій сфері в 2020 році.

У порівнянні з попередніми роками супровід клієнтів з туберкульозом має ряд відмінностей. Раніше основною послугою була щоденна доставка соціальним працівником протитуберкульозних препаратів та контроль за їх прийомом. У 2020 році ця послуга передбачена лише для 25% клієнтів проєкту, які мають чутливий та лікарсько-резистентний туберкульоз. Акцент супроводу зміщений у бік так званого соціально-психологічного супроводу. Він направлений на формування та підтримку в пацієнта прихильності до прийому протитуберкульозних препаратів, — говорить Наталія Гапієнко, програмна директорка Сумської обласної громадської організації “Клуб “Шанс”. 

Наталія Гапієнко

За людиною, яка самостійно відвідує медичну установу для отримання та прийому протитуберкульозних препаратів, закріплюється консультант із соціальної роботи громадської організації «Клуб «Шанс». Він супроводжує хворого аж до успішного завершення лікування туберкульозу. 

На початку супроводу соціальний працівник разом з клієнтом проводить оцінку його потреб та складає індивідуальний план супроводу клієнта. Цей план є різним для кожного, оскільки враховує всі потреби окремої людини в залежності від особливостей перебігу захворювання на туберкульоз, супутніх захворювань, соціального статусу, наявності індивідуальних потреб. 

Загалом, телефоном та під час зустрічей клієнтам надають послуги консультування та мотивують дотримуватися безперервного режиму лікування туберкульозу, контролюють дотримання графіку прийому ліків, інструктують щодо дотримання вимог інфекційного контролю, проводять опитування щодо побічних реакцій на лікування та інформують медичного працівника в разі їх наявності. 

Окрім цього, соціальні працівники тримають постійний зв’язок із лікуючим фтизіатром, контролюють та супроводжують клієнта в проходженні діагностичних процедур, перенаправляють та супроводжують до інших організацій, видають мотиваційні продуктові набори, інформаційно-освітні матеріали.

Цьогоріч за кошти проєкту та за призначенням лікаря клієнти можуть пройти безкоштовну діагностику, включаючи такі дороговартісні процедури, як КТ, МРТ, УЗД, а також  ряд лабораторних досліджень, необхідних для контролю за ходом лікування. Для пацієнтів з лікарсько-чутливим туберкульозом передбачено два мотиваційних продуктових набори – на початку участі в проєкті та по завершенню лікування, а пацієнти з лікарсько-резистентним туберкульозом отримують продуктові набори щомісячно, — додає Наталія.  

Діяльність щодо супроводу клієнтів з туберкульозом СОГО «Клуб «Шанс» здійснює, співпрацюючи з медичним закладом КНП СОР «Регіональний клінічний фтизіопульмонологічний центр». У 2020 році вони уклали договір про співпрацю.

У вересні 2020 року організації підписали додаткову угоду, в межах якої впроваджується новий вид соціально-психологічного супроводу – супровід хворих на туберкульоз, які перебувають на стаціонарному етапі лікування. 

За хворими, які потрапляють до стаціонару, закріплюється консультант. Таким чином, клієнти можуть отримувати послуги соціально-психологічного супроводу ще перебуваючи в протитуберкульозній лікарні. У результаті, пацієнт виписується з медзакладу вже добре поінформованим та вмотивованим для продовження лікування на амбулаторному етапі. Згодом він передається соціальному працівнику, який продовжить супровід вже після виписки, — говорить Наталія Гапієнко. 

Очікується, що такий підхід допоможе запобігати втраті пацієнтів або перервам в прийомі препаратів між стаціонарним та амбулаторними етапами лікування. Це особливо актуально для пацієнтів із найменш соціально захищених верств і покращить результати лікування туберкульозу.

При тривалому лікуванні туберкульозу, особливо лікарсько-резистентного, буває така ситуація. Людина лікується амбулаторно та отримує послуги соціального супроводу, але лікарі вирішують, що для додаткового обстеження та коригування лікування під наглядом медиків її необхідно тимчасово госпіталізувати до стаціонару. Раніше послуги соціального супроводу для таких клієнтів переривалися на час їх знаходження в лікарні. Тепер цього вдасться уникнути – одразу після  потрапляння до медустанови супровід буде продовжено відповідальним за стаціонар консультантом СОГО «Клуб «Шанс», — говорить Наталія Гапієнко.

Консультант із соціальної роботи з супроводу хворих на базі стаціонару має вищу медичну освіту та досвід стаціонарного лікування хворих на лікарсько-резистентний туберкульоз. Тому, крім надання повного спектру послуг соціально-психологічного супроводу, клієнтам забезпечать якісні консультації на теми туберкульозу, контролю за діагностикою та лікуванням.

У 2020 році громадська організація «Клуб «Шанс» здійснює супровід пацієнтів із туберкульозом в рамках проекту «Забезпечення безперервності послуг в сфері протидії туберкульозу та ВІЛ/СНІДу на етапі переходу на державне фінансування в Сумській області» з фінансуванням БО «100 Відсотків Життя». Клієнтами СОГО «Клуб «Шанс» у 2020 році стали вже 112 пацієнтів з лікарсько-чутливим та 134 пацієнта з лікарсько-резистентним туберкульозом, які проходять курс лікування на території Сумської області.

Коментувати
26 жовтня 2020
23 жовтня 2020
22 жовтня 2020
21 жовтня 2020
20 жовтня 2020