Партнерство у новому форматі: у Сумах обговорили співпрацю задля підвищення рівня громадської безпеки

0

Низький рівень довіри в суспільстві, неспроможність запобігти злочинам, відсутність підтримки осіб, що стали жертвами незаконних дій, нерозуміння та несприйняття населенням суті повсякденної роботи поліції, асоціювання функцій з військово-каральними, а не правоохоронними – це лише невеликий перелік тез, які характеризують загальні уявлення громади про поліцію та її роботу. На противагу ж цьому серед працівників поліції так само існують недовіра до населення, брак часу для налагодження співпраці з місцевими громадами та низька зацікавленість у цьому процесі загалом.

Партнерство у новому форматі: у Сумах обговорили співпрацю задля підвищення рівня громадської безпеки

В Україні така ситуація виникла через низку факторів: спадок радянської системи та методів роботи міліції, багаторічне ігнорування владою нагальних проблем у поліції та використання цього ресурсу для захисту власних злочинних інтересів, а не прав і свобод громадян, відсутність реформ, а також слабкість ініціатив громадських організацій щодо створення діалогу між населенням та правоохоронними органами. Як наслідок поліція залишається закритою та ворожою для населення структурою з власним розумінням понять «право», «порядок» та «співпраця».

Активний процес реформ, інтерес громадських організацій до роботи поліції, а саме механізмів відповідальності її працівників, реагування на скарги, умов у місцях короткострокового тримання, методів оцінки роботи, насилля в поліції засвідчують необхідність дослідження потреб громади у сфері правопорядку на місцевому рівні, цілеспрямованого та поступового формування спільного бачення моделей роботи поліції та їх запровадження.

Саме партнерство громадськості, правоохоронних органів та влади задля підвищення рівня громадської безпеки обговорили сьогодні у Сумах. Завдяки побудові партнерських стосунків, громадськість зможе не тільки долучитися до забезпечення правопорядку, а й отримає дієвий механізм, як вказати правоохоронцям на актуальні проблеми місцевого населення, виникнення загроз безпеці, причини зростання рівня стривоженості серед містян. А поліція таким чином зможе ефективно та якісно виконувати покладені на неї функції, враховуючи актуальні потреби громади.

“Сприйняття громадою поліції лише негативно є наслідком багатьох факторів, одними з яких є відсутність порозуміння та діалогу. Не дивлячись на те, що забезпечення безпеки є одним із головних завдань правоохоронців, а населення зацікавлене у громадському порядку, кожна із сторін не знає про проблеми один одного та не бачить шляхів налагодження співпраці задля досягнення спільної мети”, – говорить Олексій Загребельний, керівник ГО “Клуб “Шанс”.

Співпрацю усіх сторін планують базувати на принципах прозорості, підзвітності, взаємодії та доступності. Налагодження діалогу та підтримка громади можуть суттєво покращити якість контролю за рівнем злочинності, та роботу поліції загалом, впевнені представники громадськості.

“У рамках нашої співпраці ми хочемо створити “Карту безпеки Сум” – частину інформації для неї нададуть патрульні, частину – громадськість. На інтерактивній карті позначать “проблемні точки”: аварійні ділянки, місця, де найчастіше відбуваються вуличні злочини, ДТП тощо. Це дозволить краще зрозуміти потреби в безпеці, зосередити наші зусилля на їх вирішенні”, – говорить Андрій Букін, виконавчий директор ГО «Студія правових і соціальних досліджень».

Наразі вже визначені три основні напрямки діяльності: ефективна комунікація громади, поліції та місцевої влади, громадське здоров’я та права людини.

“Раніше співпраця міської влади та поліції заключалася лише в наданні допомоги та підтримки. Діалогу та системної роботи щодо забезпечення громадської безпеки не проводилася. Тож нова ініціатива дуже доречна, а такий формат дозволить абсолютно по-іншому налагодити нашу співпрацю. Наразі є ідеї організовувати роботу на збереження іміджу поліції серед громадян, щоб молодь сприймала їх дійсно як захисників громадського порядку та комунікувала з ними”, – говорить заступник міського голови Максим Галицький.

Зацікавленість в проекті виявили і представники патрульної поліції Сум.

“Наразі потрібно випрацювати подальшу концепцію та спільні дії, які ми скоординуємо задля досягнення цілі. Потрібно провести зустріч, за результатами якої можна буде задіяти різні структури та ознайомити їх з концепцією, яку ми спільно випрацюємо”, – говорить Олексій Калюжний, керівник патрульної поліції Сум.

Наразі усі сторони планують продовжувати роботу в цьому напрямку. Чи вдасться сформувати сталі зв’язки, які ґрунтуються на принципах взаємодії та партнерства місцевої влади, поліції та громади задля успішного вирішення проблем безпеки, забезпечення та підтримки правопорядку на рівні громад ми зможемо вже скоро дізнатися, адже усі зацікавлені сторони домовилися зустрітися задля обговорення подальших дій  вже під кінець наступного тижня.

Коментувати

15 січня 2019