Поминальні дні:не варто влаштовувати банкети на могилах і нести штучні квіти

0

Церква закликає не нести на цвинтар пластикові квіти і відмовитися від трапез на могилах. Такі зверення з’явилися на веб-порталах одразу кількох єпархій Української православної церкви Київського патріархату.

15 квітня - Провідна неділя

15 квітня – Провідна неділя

Приміром, на сайті Волинської єпархії розмістили перелік того, що слід взяти з собою на кладовище у Провідну неділю.

По-перше, треба взяти Молитовника зі стихирами Пасхи, які належить прочитати біля могили. По-друге, кілька пасхальних страв (наприклад, паски та яйця), адже зазвичай цього дня влаштовують символічну поминальну трапезу. Ця традиція – йти з продуктами на кладовище – має християнське коріння, бо в пам’ять про померлих звершували милостиню. Однак подекуди забули про неї, а відродили тризну – язичницькі святкування на гробках із криками, співами, з алкоголем, що неприпустимо для християн.

Також забороняють виливати спиртне на могили і залишати чарки з оковитою біля хрестів.

Не залишайте пасок і крашанок після себе: коли підуть люди, прийдуть тварини і їстимуть це на могилах ваших рідних, – йдеться на сайті Волинської єпархії УПЦ КП.

А от жителям Вінниці рекомендують ще й відмовитися від штучних букетів і вінків. Замість пластикових квітів пропонують принести чи посадити живі.

Є такий вислів: «В жертву Богу приноситься найкраще». Тому штучні квіти не слід ставити в храмах. Думаю, що цей самий принцип можна застосувати і по відношенню до ближніх. Адже нікому в голову не прийде дарувати штучні квіти людині, яку ми любимо, поки вона жива. Але щойно вона помирає, ми вже несемо штучні квіти. Хіба щось змінилося в нашому ставленні до неї після смерті? Чи наша любов також була штучною?, – цитує протидиякона Владислава Демченка, секретаря управління Вінницької єпархії УПЦ, Вiнниця.info.

Крім того, за словами священнослужителя, ці вироби шкодять ще й екології.

Якщо є можливість утриматися від штучних квітів, то варто це зробити. Краще дві маленькі, але живі квітки на могилі наших померлих родичів, аніж цілий сніп мертвих. До речі, необхідність замінити живі квіти на свіжі або поправити ті, що ростуть на могилі, спонукає частіше приходити на кладовище, а тут мимоволі згадуєш своїх померлих і молишся за них, – зазначає протидиякон Владислав Демченко.

Сумські ж священнослужителі певні, що не варто вдаватися до суворих заборон, але в усьому має бути здоровий глузд.

Нікому нічого не заборониш, та й в результаті це не дасть позитивного результату. Треба виховувати людей і працювати з ними. Цей процес поступовий, але з часом ми отримаємо очікуваний ефект. Якщо у людини немає грошей на живі квіти, а вона хоче пом’янути рідних, то що їй забороняти ставити штучні?! Єдине, що рекомендую: намагайтеся не захаращувати кладовища, краще саджати біля могил невеличкі кущі, а не дерева, які згодом можуть впасти на пам’ятники чи заважитимуть наводити лад на цвинтарі. Звісно, я проти влаштування хмільного застілля, але людей треба виховувати. Більшість сумчан – свідомі громадяни, якщо хтось невихований, то це тимчасове явище, – говорить Преосвященнійший Мефодій, єпископ Сумський і Охтирський УПЦ КП.

До слова, Провідною або Поминальною називають неділю після Великодня. У 2018-му вона припадає на 15 квітня. Цього дня справляють заупокійні служби, моляться і провідують могили близьких та рідних.

Коментувати

15 січня 2019