Потрібно позбутися комплексу відмінника: сумський психолог про емоційне вигорання

0

Синдром професійного вигорання – це стан емоційного, розумового та фізичного виснаження, який з’являється у людини через хронічний стрес на робочому місці. Простими словами, вигорання – це втрата сенсу в тому, що ви робите на роботі.

Про природу емоційного вигорання, як вберегтися або реабілітуватися після нього ми поговорили з психологом громадської організації “Клуб “Шанс” Оленою Малько.

Потрібно позбутися комплексу відмінника: сумський психолог про емоційне вигорання

Емоційне вигорання часто напряму залежить від психічних особливостей людини, від роботи, якою вона займається та задоволення, яке отримує. Від приємної діяльності ми не втомлюємося. Якщо ж людина постійно не задоволена працею, не може організувати свій робочій час, не чергує роботу з відпочинком, а також вдома думає про роботу – скоріше за все з часом вона емоційно вигорить.

У групі ризику зазвичай ті професії, які пов’язані з безпосередньою роботою з людьми: педагоги, лікарі, менеджери.

Про симптоми емоційного вигорання

Є різні симптоми емоційного професійного вигорання. Зокрема, найчастіше їх поділяють на фізичні, емоційні, поведінкові, інтелектуальні та соціальні.

До фізичних симптомів належать пригніченість, хронічна втома, зниження працездатності, коли людина не може за робочий день зробити все заплановане.

Окрім цього, сюди ж відносяться погіршення пам’яті та уваги, втрата чи набір ваги. Останнє пов’язане з тим, що людина або не приділяє увагу обіду, або навпаки робить механічні перекуси – “заїдає” проблеми. Також можуть з’явитися нудота, підвищений тиск, запаморочення.

Не менш важливими є й емоційні симптоми, які не можна ігнорувати. У людини з’являється песимізм, цинізм, втрачається емоційний зв’язок з колегами чи близькими. Звідси – байдужість, відчуття безпорадності та безвиході: “Що б я не зробив – нічого хорошого не вийде”. Починають з’являтися тривожність, підвищене почуття провини та самотності.

Окрім цього, під час емоційного вигорання змінюється і поведінка. По-перше, збільшується робочий графік – через незібраність людина не встигає зробити заплановане на роботі, тож часто допрацьовує дома. З’являються погані звички: зловживання алкоголем, тютюном, медичними препаратами. Можлива занадто імпульсивна поведінка – агресивно зреагував, але швидко заспокоївся. Через неуважність може підвищитися травматизм.

До інтелектуальних симптомів, у свою чергу, належать втрата інтересу до нових проектів, шаблонність у роботі, формальне виконання завдань.

На останок – соціальна сфера, в якій людина починає відчувати ізольованість від громади, втрату інтересу до власних хобі. З’являється відчуття відсутності підтримки від друзів і сім’ї.

Як вберегти себе від емоційного вигорання

У першу чергу має бути психогігієна. Простими словами – потрібно не зациклюватися на негативі, а у всьому шукати позитивні сторони.

Важливо правильно структурувати свій робочий час, враховувати навантаження, не прагнути бути першим і кращим – якщо втомився, то краще дати собі відпочити. Потрібно позбутися комплексу відмінника, адже неможливо бути скрізь переможцем.

Відпочинок має бути не кількісним, а якісним. На вихідних потрібно більше проводити часу на природі, вимикати телефон, не користуватися соцмережами та відмовитися від комп’ютерних ігор, які лише створюють відчуття відпочинку – насправді ж мозок все одно працює.

Окрім цього, для профілактики емоційного вигорання потрібно мати не лише особисте життя, а й приватне. Потрібно знаходити час лише для себе: дозволити собі “день лінощів”, улюблені цукерки, прийом ванни, SPA-процедури.

Наступна порада – не змішувати всі сфери життя. Важливо всьому знаходити свій час: батькам, друзям, близькій людині, далеким родичам, роботі, хобі. Також дуже важливо підтримувати зв’язок з колегами. Під час неформального спілкування вони зможуть краще вас зрозуміти і як професіонала, і як людину.

Екстрена допомога собі, якщо розпочався процес емоційного вигорання

Спати. Багато і добре спати – це перше, що ви можете зробити. Сон врятує вас, немов гарно заряджена батарейка. Окрім цього, потрібно дозволити собі “тупцювати на місці” – тихо, спокійно виконувати поставлені задачі. Як тільки ви енергетично наповнитеся – ви зможете зробити більше.

Якщо є можливість – розприділіть свою роботу між колегами, попросіть у них допомоги. Таким чином ви знімете навантаження з себе, і дасте собі можливість відпочити.

Найгірше, що можна зробити у стані емоційного вигорання – діяти радикально або замикатися в собі.

Коментувати

15 лютого 2019
14 лютого 2019
13 лютого 2019