Рік COVID-19: як живуть уразливі групи. Частина четверта — Люди з гепатитом

0

Четверта частина серії текстів “Рік COVID-19: як живуть уразливі групи” вже на сайті! Розповідаємо про Сашу*, який у розпал пандемії почав власну боротьбу з не менш небезпечним захворюванням — гепатитом С. 

Рік COVID-19: як живуть уразливі групи. Частина четверта — Люди з гепатитом

Саша — невисокий худорлявий чоловік. Сумчанин, працює будівельником. Саша говорить, робота йому подобається: “Працюємо культурно, люди не жаліються”. 

Вперше Саша вколовся у 15 років. Потім просто інколи вживав — зазвичай влітку, коли можна було зібрати макове молочко. 

— Згодом у Суми завезли макову “семечку”, на неї я і підсів. 

Кілька років проколовся, але врешті вирішив перестати вживати вуличні наркотики та почати лікування від залежності — стати на замісну підтримувальну терапію при КНП СОР “Обласний клінічний медичний центр соціально-небезпечних захворювань”. 

— Від маку безліч людей помирає. І грошей багато потрібно, щоб купити наркотики. Взагалі, від наркотиків — різних — люди часто мруть, а особливо від “солі”. Зараз їх навезли, молодь купує, вживає, а солі це два-три роки, і смерть. 

Саша говорить, із програмою ЗПТ спокійно — прийшов, взяв ліки та пішов на роботу. “Працювати завжди хочеться, бо немає ні ломки, ні побічних ефектів. Головне, тримати своє дозування. Я планую повністю зменшити кількість таблеток і перестати приймати навіть медикаменти”

Саша перераховує свої плани, загинає пальці у рахунку: лягти в стаціонар, вийти, замовити квитки і на наступний день поїхати на роботу за кордон. “Якщо залишуся тут — є ризики, що знову захочу вжити. Звичайно, у іншій країні також є наркотики, але я ще пожити хочу, сім’ю завести”. 

Про “Клуб “Шанс” знаю з 2009 року. Спочатку мене просто знайомі привели. Там давали мазі різні, шприци, можна було тест зробити на ВІЛ. От і ходив. Шприци завжди були потрібні, їх не накупуєшся. Зараз приходжу пройти тестування, взяти літературу, якісь роздаткові матеріали, поспілкуватися. 

Гепатит. Історія хвороби

Про те, що в Саші гепатит, він дізнався випадково. 

— Я потрапив у лікарню з абсцесом, у мене додатково взяли кров для аналізів і тестів, а згодом виявили гепатит С. Лікування не почав, якось зам’ялося…

Саша розповідає, нещодавно Яна Дейнека (ред.прим. — соціальна працівниця громадської організації “Клуб “Шанс”) запропонувала йому ще раз пройти швидкий тест на гепатит С. “Він був позитивним, тож мені зробили направлення на додаткові підтверджувальні обстеження”. 

Абсолютно кожен етап здачі аналізів і досліджень для чоловіка був безкоштовним. Говорить, це дуже допомогло та вмотивувало — власними силами не зміг би знайти коштів. Уже згодом його направили до сімейного лікаря, а потім Саша став у чергу та отримати безкоштовне лікування гепатиту С. 

— Зараз я п’ю таблетки, почуваюся добре, з’явилося якесь бажання жити. Загалом, моє лікування триває вже кілька місяців. Лікарі говорять, що шанси на одужання дуже високі, головне — не застрягнути в наркотиках і не підхопити гепатит знову. 

Рік коронавірусу. Історія, в яку повірив

— У те, що ковід існує, я не вірив. Не міг уявити масштаби епідемії. Згодом, довелося змиритися, що це правда. Люди помирають, рік пройшов, а стає лише гірше. 

Маску ношу скрізь, інколи їх безкоштовно видають у “Шансі”. Мию руки, стараюся обробити антисептиком. Наразі коронавірусом не хворів, пощастило. Вірю в краще, і сподіваюся, що нічого поганого не станеться. 

Друзі та близькі Олександра на ковід не хворіли, тож це, за словами хлопця, також велика вдача. 

— Рік був складний. Але, в той же час, саме у 2020 році я почав дообстежуватися та став у чергу на лікування гепатиту. Як бачимо, медикаменти отримав швидко, все йде успішно.

Коли почався карантин, Саша почав отримувати замісну підтримувальну терапію раз у десять днів. Чоловік говорить, це дуже зручно — не треба їхати в лікарню перед роботою щодня, відпрошуватися, викликати підозри у колег. Приймаєш таблетки, живеш спокійним життям

— Знаю багато людей, які після ЗПТ повністю відмовилися від наркотиків, а згодом — і від терапії, завели сім’ї, народили дітей. І це дуже мотивує. 

***

Сумщина стала однією з чотирьох областей, де впроваджують пілотний проєкт підтверджувальної діагностики вірусних гепатитів у представників ключових груп населення. Діяльність у рамках проєкту здійснюється за кошти The Global Fund to Fight AIDS, Tuberculosis and Malaria, ДУ “Центр громадського здоров’я МОЗ України”. У партнерстві з КНП СОР “Регіональний клінічний фтизіопульмонологічний медичний центр” і Центр інфекційних хвороб та дерматології.

*Ім’я героя змінено авторкою з етичних міркувань для збереження анонімності.

Коментувати
13 серпня 2022
12 серпня 2022
11 серпня 2022
10 серпня 2022
09 серпня 2022
08 серпня 2022
05 серпня 2022
04 серпня 2022
03 серпня 2022
02 серпня 2022