Що варто знати про хворобу Альцгеймера

0

В народі кажуть “старечий маразм”, але закликаємо уникати таких формулювань. Слід казати деменція, і в більшості випадків за нею стоїть хвороба Альцгеймера – нейродегенеративне захворювання. Люди з хворобою Альцгеймера втрачають пам’ять, у них погіршується координація рухів, мовлення, а здатність самостійно подбати про себе стає дедалі гіршою. 

Що варто знати про хворобу Альцгеймера

У вересні вже увосьме відбувається міжнародний місяць хвороби Альцгеймера. Він має допомогти збільшити обізнаність людей по всьому світу про симптоми та способи запобігання цьому стану.

Ризик розвитку хвороби Альцгеймера збільшується з віком: більшість пацієнтів — старші 65 років. Але вона може розвиватися і в молодших людей.

Безумовно, робота мозку, як і всього організму, змінюється з віком, але важливо розуміти, що хвороба Альцгеймера не є нормальною складовою старіння. Втрата чи погіршення нюху та пам’яті є першими сигналами розвитку хвороби. Водночас, якщо ваша бабуся часом забуває про чийсь день народження — ще не означає, що вона має хворобу Альцгеймера

Що може свідчити про розвиток хвороби Альцгеймера:

Людина губиться у звичних для себе місцях та погано орієнтується в часі
Виконання звичної рутини забирає значно більше часу
Повторення однакових питань та постійне уточнення вже відомої інформації
Проблеми з веденням діалогу. Людина може зупинитися під час розмови та повторювати вже сказане, не знаючи, що говорити далі (важливо розуміти, що не йдеться про випадки, коли просто складно добрати влучні слова, таке буває з кожним).
Людина губить речі або кладе їх не на свої місця
Виникають проблеми з підрахунком грошей чи розрахунками
Настрій суттєво змінюється, у поведінці людини відбуваються незвичні зміни
Втрачається здатність мислити раціонально та ухвалювати рішення.
Людині складно орієнтуватися в просторі та тримати баланс, розрізняти кольори та контрастність, виникають проблеми з читанням та керуванням автомобілем.

Якщо помічаєте один або більше симптомів у себе або своїх близьких, це може свідчити про розвиток хвороби та необхідність звернутися до лікаря.

Наразі не можна стверджувати, що саме спричиняє розвиток цього стану. А жодні ліки проти деменції наразі не мають доведеної ефективності Лікарі схильні вважати, що йдеться про комплекс факторів. Водночас, здоровий спосіб життя, контроль тиску, регулярні фізичні навантаження та відмова від паління зменшують ризик розвитку хвороби.

Більше рухайтеся — це сприяє виживанню нейронів та встановленню зв’язків між ними, а отже підтримує пам’ять у хорошому стані та дає змогу опановувати нові навички та інформацію. Ідеальний варіант це танці – рух, спілкування та знайома музика разом запобігають нейродегенеративним процесам.

Харчуйтеся збалансовано. Це підтримує серцево-судинну систему, знижує ризик деяких видів раку і когнітивних розладів, та уповільнює прогрес деменції. Важливо споживати достатньо вітамінів В12, В9 (фолієвої кислоти), вітаміну D та риби.

 Вчасно лікуйте хвороби ясен. Дослідження виявили зв’язок між бактеріями Porphyromonas gingivalis, що викликають хронічний генералізований періодонтит, і хворобою Альцгеймера.

 Підтримуйте здоровий індекс маси тіла (менша 25). Надмірна і недостатня вага є факторами ризику хвороби Альцгеймера.

Зведіть до мінімуму ризики серцево-судинних хвороб. Вони є одним із факторів ризику, що можуть спричиняти хворобу Альцгеймера.

Тренуйте мозок та розвивайте пам’ять. Наприклад, вчіть мови, читайте, опановуйте нові навички — гру на музичних інструментах чи настільні ігри.

Спілкуйтеся з людьми, адже це — активна розумова діяльність, зокрема концентрація уваги та стимуляція пам’яті. Так можна покращити когнітивні функції та зміцнювати нейронні мережі.

Людям іх хворобою Альцгеймера потрібна допомога та підтримка близьких. Але самі пацієнти також мають оптимізувати свій побут та повсякденне життя.

Такі пацієнти часто помирають через пневмонію, що розвивається через проблеми із ковтанням їжі. Важливо стежити за тим, як пацієнти їдять, і одразу надавати допомогу, якщо їжа потрапила в дихальні шляхи. Також, вони часто падають і ламають шийку стегна, що робить людину надовго прикутою до ліжка. Це: нерухомість, відсутність спілкування та перебування на сонці — ще сильніше погіршує перебіг хвороби.

Передусім важливо прийняти те, що деякі навички втрачено та навчитися знову опановувати їх та робити рутинні речі, ніби вперше.

Необхідно розробити умовну стратегію подолання труднощів, аби почуватися більш впевнено. Наприклад, писати список справ, із якими виникають проблеми. Навчитися розставляти серед них пріоритети. Вигадати для них оптимальні рішення.

 Якщо пацієнту тепер складно готувати собі обід чи вчасно приймати ліки — можна використовувати кухонні гаджети та нагадування.

Людям із деменцією корисно слухати музику, яку вони слухали замолоду, і наспівувати пісні, коли вони раптом забули, де вони і що відбувається. Це може здатися смішним, але такий прийом дійсно допомогає опанувати себе в разі провалу в пам’яті.

Коментувати
24 січня 2020
23 січня 2020
22 січня 2020