Що варто знати про контрацепцію

0

Вагітність має бути свідомою та бажаною. Юнаки та дівчата повинні мати вибір — мати дитину в певний період стосунків чи ні, чи не мати її взагалі. Також усі мають право на безпечний сексуальний контакт. 

Що варто знати про контрацепцію

Підвищувати рівень обізнаності молоді про засоби контрацепції, допомагати планувати вагітність та берегти своє здоров’я — це власне сексуальна освіта як вона є.

Адже сьогодні переривання статевого акту та інші “народні” методи досі використовують, аби уникнути небажаної вагітності. Утім в Україні на тисячу жінок фертильного віку припадає 7,71 випадків небажаної вагітності, у країнах ЄС, до прикладу — 5. Частина з них закінчується абортом, що негативно впливає на фізичне на психологічне здоров’я жінок. Змінити ситуацію можна за допомогою поширення інформації про дієві методи контрацепції та планування сім’ї.

Використання базового механічного контрацептиву завжди краще за небажану вагітність. Про це особливо важливо пам’ятати під час першого статевого акту (про всяк випадок нагадаємо, що і під час нього може настати вагітність). Насправді перша овуляція може відбутися ще до менархе, тобто завагітніти може навіть дівчинка, у якої ще не почалися місячні. Тому контрацепція потрібна усім. І тут не варто апелювати до довіри, адже не завжди люди, які мають хвороби, що передаються статевим шляхом, знають про свій діагноз. І заразити партнера можна несвідомо. Якщо ж хочете мати незахищений секс — хорошою практикою є спільне обстеження.

Хоча варто розуміти, що навіть використання презервативу не є 100% захистом ані від вагітності, ані від хвороб, що передаються статевим шляхом. Щонайменше, він може порватися. А деякі венеричні захворювання можуть передаватися через контакт шкіри. Але це не означає, що, наприклад, варто використовувати відразу два презервативи — так ймовірність, що він порветься, ще вища.

Завдяки розвитку медицини чоловікам більше не треба конструювати складні системи захисту. Але все ж жінки мають більший вибір контрацептивів, і вже не мусять довірятися календарику чи лише надійності презервативу.

Отже, серед чого можна обирати:

– Бар’єрні контрацептиви:

▪️презервативи (чоловічий та жіночий)
▪️ковпачки
▪️сперміциди

 Гормональні контрацептиви:

▪️комбіновані контрацептиви (комбіновані оральні контрацептиви, гормональний пластир, вагінальне кільце)
▪️прогестагенові контрацептиви (таблетовані контрацептиви, що містять прогестаген, прогестагенові ін’єкційні контрацептиви, внутрішньоматкова система).

 Внутрішньоматкові контрацептиви:

▪️ інертні;
▪️ медикаментозні (містять мідь/срібло чи медикаментозні)

 Добровільна хірургічна стерилізація ( жіноча чи чоловіча). Цей метод може бути актуальним для пар, які вже не планують мати дітей, адже він є незворотнім.

Також варто пам’ятати, що так званим календарний метод та метод лактаційної аменореї не є абсолютно найдіними. Коли жінка має дитину на грудному вигодовуванні, овуляція дійсно пригнічується, але період такої дії є індивідуальним, тож існує ризик пропустити момент настання фертильності.

І ще варто сказати про невідкладну контрацепцію. До неї звертаються в разі незахищеного сексу, аби запобігти небажаній вагітності. Цей метод також застосовується у випадку зґвалтування. Ефективність методу досить висока протягом 72-120 годин після статевого акту. Уникнути вагітності вдається за рахунок введення значно вищої дози гормонів, ніж та, що міститься у таблетках для циклічного прийому.

Ще раз наголосимо, що більшість перелічених методів захищають від небажаної вагітності, але аби захиститися від хвороб, що передаються статевим шляхом, необхідно застосовувати також бар’єрну контрацепцію.

Досі існує чимало упереджень щодо різних методів контрацепції. Керуючись своїми страхами, нав’язанами чутками, телебаченням та соцмережами, жінки відмовляються від будь-яких засобів. Хоча крім контрацептивних деякі методи мають й інші переваги для здоров’я жінки. Наприклад, КОК зменшують передменструальні болі та допомагають налагодити цикл, а також зменшують ризик розвитку раку матки та яєчників. Крім того, усі методи жіночої контрацепції є зворотніми та не впливають на фертильність.

Обрати оптимальний метод допоможе лікар — із врахуванням віку, сімейного стану, наявності дітей, звичок та стану здоров’я партнерів, прихильність до певного методу, а також необхідність захисту від хвороб, що передаються статевим шляхом. Лікар має також пояснити механізм дії, правила користування, зворотність методів та повідомити про можливі побічні ефекти, а також розповісти, що робити в разі порушення правил користування.

Великий вибір засобів контрацепції, що існує сьогодні, здатний гарантувати умови для того, аби діти були дійсно в радість, партнери отримували задоволення, і не наражали одне одного на небезпеку

Коментувати

21 жовтня 2019
18 жовтня 2019