Що варто знати про лікування та запобігання атеросклерозу. Частина 2

0

Атеросклероз — це хронічне запальне ураження середніх і великих артерій, пов’язана з порушенням обміну жирів. У міру прогресу атеросклерозу в судинах наростають так звані атеросклеротичні бляшки, які зменшують прохідність судини і стають джерелом запалення.

Що варто знати про лікування та запобігання атеросклерозу. Частина 2

Затверджених ліків, що повернули б судинам ідеальний стан, наразі не існує. Медикаментозна терапія атеросклерозу може включати такі ланки:

 Зниження ризику тромбоутворення актикоагулянтами (і припиненням куріння). Антикоагулянти бувають різні, і прописати їх має лікар. Не можна пити ацетилсаліцилову кислоту про всяк випадок — можуть бути внутрішні крововиливи чи виразки.

 Терапія статинами — ліками, що знижують рівень холестерину. Тут зупинимося детальніше. Статини прописують не всім і не завжди. Їх призначають, якщо ризик інфаркту, інсульту чи смерті від судинних хвороб у найближчі 10 років перевищує 7,5%, або є супутні хвороби: діабет, ішемічна хвороба серця, хвороба периферичних артерій, чи рівень холестерину вищий за 4,9 ммоль/л. Оцінити свої ризики в найближчі 10 років можна за посиланням.

Перш, ніж призначити статини, треба знати загальний рівень холестерину, рівень ЛПНЩ (ліпопротеїнів низької щільності), ЛПДНЩ (ліпопротеїнів дуже низької щільності) та тригліцеридів, глікованого гемоглобіну, ниркову функцію та приблизний час клубочкової фільтрації, рівень тиреотропного гормону і трансамінази. Це потрібно для діагностики можливих супутніх хвороб чи інших причин порушеного жирового обміну. Якщо пацієнт курить, вживає алкоголь чи має ожиріння, то слід прибирати також і ці фактори. З ними покращення не буде.

 Контроль тиску. Знати свій тиск, регулярно його вимірювати і за потреби систематично приймати ліки для його зниження. Половина українців і чверть українок не знають, що в них гіпертензія, і лише чверть чоловіків і 35% жінок знають про свій тиск, контролюють його і приймають ліки. Ліки проти гіпертензії призначити має лікар. Ваша задача їх постійно приймати.

 Лікування діабету і нормалізація рівня цукру. Це потрібно робити і медикаментозно, і з допомогою зміни способу життя.

 Запобігання запаленню. Інтерлейкін-1-бета, С-реактивний білок, фактор некрозу пухлин виділяються імунними клітинами в середині атеросклеротичної бляшки, і викликають ще більше пошкодження ендотелію (вистилки) судин та супутні хвороби.

Інші способи боротьби з атеросклерозом потребують хірургічних маніпуляцій. До них вдаються, коли є суттєвий ризик для життя. На жаль, здебільшого їх роблять, коли уже щось сталося, а не планово. Зауважте, що всі проблемні ділянки “почистити” чи “прибрати” не вдасться. Медикаменти та зміна способу життя все одно потрібні.

 Коронарна ангіопластика, тобто операція на судинах, що забезпечують кров’ю міокард. Метою операції є розширення заблокованої чи сильно звуженої судини. Інколи при цьому застосовують стентування. Така операція зменшує біль в грудях і покращує кровотік в міокарді.

В Україні таке оперативне втручання пацієнти з гострим інфарктом міокарда можуть отримати безоплатно. Їх проводять в кардіоцентрах, які обладнано в кожному регіоні країни. Більше про це можна почитати тут.

 Шунтування (пересадка) артерії. Артерії чи вени зі здорової ділянки пересаджують, щоб обійти (шунтувати) чи замінити звужені коронарні артерії. Це також покращує кровотік і може запобігти серцевому нападу.

 Каротидна ендартеректомія — операція з видалення атеросклеротичних бляшок в сонних артеріях, що забезпечують мозкове кровопостачання. Це має запобігти інсульту.

 Операції з механічного видалення атеросклеротичної бляшки чи абляції (видалення) судин у той чи інший спосіб можуть проводитися і на ногах, якщо є сильне порушення кровотоку: перепад тиску і холодні ступні.

Щоби подарувати надію, скажемо, що наразі багато зусиль спрямовані на розробку нанороботів, які могли б руйнувати атеросклеротичні бляшки, та наночасточок, що адресно доставляли б ліки. Тобто бажання буквально “почистити судини” може колись буде реальним. Крім цього, наразі клінічно не затверджено в протоколах, але показує хороші результати застосування бета-циклодекстрину для розчинення бляшок та перепрограмування імунних клітин.

Тож наразі нам залишаються передусім заходи із запобігання розвитку атеросклерозу: відмова від куріння та алкоголю, контроль тиску, рівня глюкози в крові і ваги, раціон, багатий на овочі і клітковину, регулярні профілактичні обстеження в лікаря та аналіз рівня холестерину. Не гайте час і гроші на засоби та ліки, що не діють.

Коментувати
14 серпня 2020
13 серпня 2020
12 серпня 2020
11 серпня 2020
10 серпня 2020
07 серпня 2020