Що відбувається з кліматом та погодою: розповідає сумський метеоролог

0

Середня температура продовжує зростати, літо стає довшим, а дощів меншає. Такі зміни у погоді все помітніші. Тож ми поговорили із завідувачем сектору метеорологічних прогнозів “Сумського обласного центру з гідрометеорології”, Юрієм Літвіновим, аби дізнатись, що відбувається з кліматом у Сумах та Україні. 

Що відбувається з кліматом та погодою: розповідає сумський метеоролог

Останні двадцять років ми спостерігаємо таке явище, як глобальне потепління. На Сумщині ми також його відчули, адже за ці роки середня температура зросла на 0,5 градусів. 

Я б пов’язував цьогорічну спеку не з глобальним потеплінням, а з тим, що зима стала м’якшою та коротшою на декілька тижнів, також змінились дати настання метеорологічної зими.

До речі, метеорологічна зима починається не тоді, коли випав перший сніг, як помилково вважає більшість, а тоді, коли середня добова температура переходить 0 градусів в бік зниження. Так само починається метеорологічна весна.

Аномальної спеки цього літа не було. Найспекотніший день був шістнадцятого серпня, коли температура на території області піднялася до 32 градусів. Така спека типова для літа, проте, це рекордна температура для нашої області цьогоріч.

Останні раз підняття температури до 38-40 градусів спостерігалося в серпні 2010 року.

Клімат змінюється, це помітно. Середньорічна температура зросла, змінилися дати настання метеорологічної зими та весни, різко збільшилась кількість небезпечних явищ: сильні зливи, град, шквалисте посилення вітру. 

Зміни погоди та перепади температури обумовлені рухом повітряних мас. Коли на зміну теплим повітряним масам приходять холодні, ми називаємо це явище “проходженням холодного атмосферного фронту”. Воно завжди супроводжується опадами та грозами.

Влітку опади розподіляються дуже нерівномірно та локально. Взяти до прикладу останні опади: на більшій території області вони були невеликими, а на крайній півночі випало 25 міліметрів, що за нашими мірками рахується як значний дощ. Періоди спеки стають довшими, а дощі – коротшими, але більш інтенсивними. 

Загальна кількість опадів за місяць не дуже змінилась. Але якщо раніше вони випадали протягом двох тижнів, то тепер – за день-два.

Зміщення меж кліматичних зон в Україні на північ відбуваються дуже повільно, але ми вже можемо їх відстежити. Наприклад, степова зона стала більшою.

Деякі кліматологи занепокоєні змінами в погоді, але я вважаю, що вони завжди відбувалися в історії нашої планети. Існує думка, що на них впливають викиди парникових газів в атмосферу, тобто діяльність людини. Деякі кліматологи пов’язують їх зі змінами активності сонця. Також не можна виключати те, що ці два фактори накладаються та підсилюють одне одного. 

Робити прогнози якою буде осінь ще зарано, але прослідкувати деякі тенденції можна. Осінні місяці стали посушливими, спостерігається недостача опадів. Перші дні вересня на Сумщині будуть по літньому теплі з температурою повітря вище від звичайної, як для цієї пори року.

Коментувати
20 січня 2021
19 січня 2021
18 січня 2021
15 січня 2021
14 січня 2021
13 січня 2021