До Сум завітала делегація міжнародних та національних експертів у галузі психіатрії та наркології

0

У Суми завітала делегація міжнародних та національних експертів у галузі психіатрії та наркології на чолі з Фредеріком Алтісом, професором Єльського університету (MD Professor of Medicine (Infectious Diseases) and of Epidemiology (Microbial Diseases) та керівником програми “ВІЛ у в’язницях”. Мета візиту – ознайомитися з досвідом забезпечення безперервного лікування пацієнтів замісної підтримувальної терапії у Сумському слідчому ізоляторі.

Майже три роки тому Сумський обласний наркологічний диспансер, медична частиною Сумського СІЗО та громадська організацієя “Клуб “Шанс” запровадила унікальний для України механізм безперервного надання медичної допомоги наркозалежним особам, які утримуються в слідчому ізоляторі.

Відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ, Міністерства охорони здоров’я та Міністерства юстиції, ми почали видавати препарати замісної терапії за вимогою ув’язнених і за заявою медичної частини СІЗО. Тепер всі пацієнти, які потребують такого лікування, отримують його в той же день, коли заявили про себе у медичній частині. Цей механізм працює на 100%”, – розповідає головний лікар Сумського обласного наркологічного диспансеру Тарас Злиденний.

Новий корпус Сумського обласного наркологічного диспансеру

“За ці три роки близько 40 пацієнти ЗПТ, які потрапляли у Сумський слідчий ізолятор, отримали життєво необхідне лікування безпосередньо у медичній частині пенітенціарної установи. Цей досвід є унікальним, тож ми презентували його фахівцям міжнародних та національних організацій”, – говорить Олексій Загребельний, керівник СОГО “Клуб “Шанс”.

У СІЗО представникам делегації вдалося поспілкуватися з пацієнтами ЗПТ і медичним персоналом установи.

Сумський слідчий ізолятор

Я вражена тим, як адміністрація СІЗО та лікарі співпрацюють з обласним наркологічним диспансером в Сумах, щоб забезпечити в’язням замісну підтримувальну терапію. Пацієнти мають змогу продовжувати отримувати лікування під час утримання – це практика, рекомендована Всесвітньою організацією охорони здоров’я у всьому світі, – говорить Лінн Мадден, викладач кафедри психіатрії Йельської школи медицини.

Також, під час зустрічі обговорили готовність Сумської виправної колонії (№116) до забезпечення безперервного лікування пацієнтів замісної підтримувальної терапії та перспективу співпраці задля вдалого пілотування проекту. Делегація поспілкувалася з керівництвом та працівниками медичної частини установи, оглянула матеріально-технічну базу та визначили перешкоди, які наразі існують для створення кабінету ЗПТ в колонії.

Кабінет начальника Сумської виправної колонія (№116)

Окремим питанням стала комплексна допомога людям, які мають залежність від наркотиків на всіх етапах – у місцях позбавлення волі, на етапі підготовки до звільнення та після звільнення.

Коли я довідався, що в середньому 50 людей проходять через СІЗО кожного дня, а кожному 5-му з них потрібна замісна підтримувальна терапія, то очевидно, що це важливе місце для скринінгу на залежність та їхнього лікування, щоб запобігти зростанню епідемії ВІЛ. Взаємозв’язок між наркологією, СІЗО та місцевою тюрьмою в Сумах узгоджується зі стратегією боротьби з епідемією ВІЛ та залежністю від опіоїдів, через запровадження опіоїдної замісної терапії в СІЗО та в’язниці та її продовження після звільнення. Якщо Суми зможуть запровадити таку стратегію – це може зменшити епідемію ВІЛ до таких показників, як у Західній Європі, – говорить Фредерік Алтіс, професор Єльського університету.

Окрім цього, представникам делегації презентували досвід співпраці обласного наркологічного диспансеру та громадської організації “Клуб “Шанс” у закупівлі соціальних послуг із супроводу пацієнтів ЗПТ за кошти обласного бюджету.

На прикладі діяльності ГО Клуб “Шанс” ми бачимо цікавий, корисний та майже
унікальний для України досвід ефективної міжсекторальної взаємодії: громадська
організація, комунальний медичний заклад та місцева пенітенціарна служба здатні ефективно співпрацювати, вирішуючи дуже складні питання, які поки що не знайшли рішення на всеукраїнському рівні, – підсумовує результати зустрічі
провідний експерт Українського інституту політики громадського здоров’я Сергій
Дворяк.

Наразі заплановане розширенння співпраці обласного наркодиспансеру та громадської організації “Клуб “Шанс” з фахівцями Єльського університету у сфері наркології та психіатрії, проведенню скринінгу серед ув’узнених на предмет залежності з можливістю подальшого лікування безпосередньо в пенітенціарній установі.

Коментувати
08 серпня 2022
05 серпня 2022
04 серпня 2022
03 серпня 2022
02 серпня 2022
01 серпня 2022
29 липня 2022
28 липня 2022
27 липня 2022
26 липня 2022