Сумський окуліст Павло Шкатула про хороший зір, моркву та окуляри, схожі на взуття

2

Чому підібрати правильні окуляри, це як підібрати ідеальне взуття, чи «лопаються» очі при пологах після лазерної корекції, чи спасе ваш зір чорниця на коробочці улюблених вітамінів і куди з них зникла морква, а також, чому люди у Радянському союзі бачили погано навіть в окулярах. Усі ці питання, навіть ті, які озвучувати було соромно, ми поставили сумському лікарю-офтальмологу Павлу Шкатулі.

Сумський окуліст Павло Шкатула про хороший зір, моркву та окуляри, схожі на взуття

– Що взагалі таке здоровий зір і чи змінюються його стандарти, в залежності від віку людини?

Зараз люди мають більш високі вимоги до якості життя, а в офтальмології змінилися методи оцінки зору та можливості розібратися в проблемі. До прикладу, у радянській системі хорошим зором вважалася одиниця – нижня границя норми. Та в сучасній офтальмології цього стереотипу не існує. Пацієнт може прийти на прийом зі скаргами на погіршення зору, маючи 1, але раніше його зір був 1.2-1.5. Тому зараз, при перевірці зору, ми йдемо за таблицями не до 1, а далі.

Взагалі, після 6-7 років дитина має бачити не менше від 100 відсотків. Щодо людей похилого віку, то, на жаль, це часто лише їхні суб’єктивні рамки. Серед пацієнтів є ті, хто у 90 років засмучуються, що в них не ідеальний зір, а буває, що і в 45 років людина вже не сподівається добре бачити, бо вважає себе умовно старою.

– Ви згадали радянську офтальмологію, що ще з нею було не так?

Вона залишила після себе багато негативу. Звідти пішла впевненість багатьох людей у тому, що окуляри повинні бути такими, щоб око «допрацьовувало». Тобто людина бачила не 100%, а менше, ніби тренуючи такими зусиллями свій зір, а насправді просто постійно мружачись. Це неправда, нічого таким чином натренувати неможливо. Радянські люди ходили в некоректно підібраних окулярах і бачили неповноцінно. Це відбувалося через проблеми з оптометрією. Радянський лікар, не маючи абсолютно точних даних при оцінці зору, розумів, що він може бути неправим. Тому окулісти, аби уникнути перекорекції, обирали недокорекцію. Але підібрати окуляри, це як підібрати взуття, якщо у тебе 37 розмір, то ти носиш його, а не на розмір більше чи менше.

– Як телефони та інші ґаджети шкодять зору і як цьому запобігти?

Проблема сучасної людини – це зміна способу життя. Це не лише про той час, який ми проводимо з ґаджетами. Ми багато знаходимось у приміщеннях, вдома, в офісі, і наше око не зустрічається з об’єктами вдалині. Адже, для ока даллю вважається відстань понад шість метрів.

Спочатку ми користувалися лише комп’ютерами і відстань до екрану була десь 70 см, потім з’явилися ноутбуки і відстань зменшилася, ми стали ставити їх собі на коліна. А потім ми взяли телефони, які тримаємо вже на відстані 20 см від очей. Чим ближче до очей – тим більше навантаження. А телефон ми можемо брати не в фізіологічному положенні – лежачі, їдучі в маршрутці. У дітей руки менші і вони беруть телефони ще ближче до очей. Це вже 10-15 см і це дуже велике навантаження для ока. Враховуючи лабільність дитячого організму, око перелаштується на зір зблизу, жертвуючи зором вдалину. Тому зараз так багато дітей з короткозорістю.

Звісно, надмірне використання смартфонів та планшетів шкодить зору. Важко вирахувати безпечну норму використання ґаджетів в хвилинах, вона більш індивідуальна. Рекомендовано кожні 20 хвилин роботи на комп’ютері або з телефоном зробити перерву на 20 секунд і подивитися вдалину.

!Ред. – А зараз зупиніться і оцініть відстань до екрану комп’ютера або телефону, з якого ви читаєте це інтерв’ю. Зверніть увагу на положення свого хребта та шиї. Подивіться у вікно, аби очі трохи відпочили. Тепер можна продовжувати читати, але після закінчення тексту, пообіцяйте нам, що ви вийдете на вулицю на коротку прогулянку.

Ми багато знаходимось у приміщеннях, вдома, в офісі, і наше око не зустрічається з об’єктами вдалині.

– Які сигнали того, що людині потрібно звернутися до окуліста?

Якщо є будь-які скарги, потрібно звернутися до лікаря. Навіть, якщо ви не впевнені, що це об’єктивні скарги. Звичайно, зір повинен бути гарним на всі відстані. Очі не повинні боліти. Перед ними нічого не повинно «плавати» або «літати», ви не повинні бачити якісь спалахи світла.

– Чи є професії, які більш негативно впливають на зір?

Люди, які працюють з випромінюванням, наприклад, рентгенологи, мають підвищений ризик променевих катаракт. Такі самі ризики у пацієнтів, які контактують з розпеченим металом. У людей, які мають справу з агрохімією, можуть виникати токсичні помутніння кришталику. Та все ж таки більшість професій на даний момент тим чи іншим чином пов’язана з роботою за комп’ютером, тому зорову втому мають усі: і бухгалтери, і поліцейські, і лікарі.

– Чи змінюється зір в залежності від сезону?

Річні коливання гостроти зору пов’язані з нашим кліматом і освітленням. Восени і взимку короткий світовий день, ми більше часу проводимо із джерелами штучного освітлення, вживаємо менше сезонних овочів та фруктів. Літом, особливо під час відпочинку, зорова втома проходить і ми бачимо краще. Але це, звичайно, не означає, що, наприклад, короткозорість кудись дінеться.

– Є багато міфів про зір, деякі знайомі нам з ще дитинства, деякі з’явилися недавно. Наприклад, є популярна думка, що жінкам неможна робити лазерну корекцію зору до народження дитини, бо в іншому випадку під час пологів у них «лопнуть очі».

Це, на жаль, розповсюджений міф. Лазерну корекцію неможна робити лише під час вагітності і лактації. Люди іноді плутають лазерну корекцію зору з лазерною коагуляцією сітківки. Остання – це як раз профілактична міра, пов’язана з пологами. Перед плануванням народження дитини рекомендовано укріпити слабкі місця сітківки, якщо такі є.

– Всі ми знаємо з дитинства, що морква, і взагалі помаранчеві та червоні фрукти й овочі, роблять зір краще. Це правда?

Вважається, що деякі пігменти, наявні в овочах і фруктах, перетворюються у пігменти на сітківці ока, які потім беруть участь у фото-хімічних реакціях. Пам’ятаєте, раніше на всіх вітамінах для зору була зображена морква, а зараз вони в чорницях? Морква зникла після того, як було доведено, що вживання штучного бетакаротіну викликає у курців рак легенів.

– Уявімо, людину без якихось виражених проблем із зором, яка стоїть в аптеці і обирає вітаміни. Що їй взяти – вітаміни для зору із чорницею, чи звичайні полівітаміни, як не повестися на маркетингові кампанії фармацевтів?

Мені здається, що роль вітамінів в офтальмології переоцінена. Інколи я відчуваю, що пацієнт хоче, щоб я призначив йому вітаміни з оком і чорницею на упаковці. Та часто їхня ефективність зовсім не та, на яку сподівалися. Наприклад, якщо вам потрібно користуватися окулярами, а ви це ігноруєте, але приймаєте вітаміни, бажаного ефекту не буде. Рекомендую все ж таки порадитися з лікарем щодо того, які препарати вам необхідні.

Зір – це функціональний результат. На нього впливає і здоров’я всього організму.

– У кіно був стереотип: коли треба пояснити, що героїня некрасива, вона носить окуляри. Чи стикаєтесь ви з тим, що люди відмовляються від окулярів з естетичних міркувань?

Майже ні. Якщо говорити про дітей, то кількість тих, хто має хороший зір, але все одно мріє носити окуляри, приблизно така ж, як і тих, хто намагається переконати не виписувати їм окуляри. Можливо, якісь люди середнього віку можуть негативно ставитись до окулярів, бо сприймають їх як маркер віку. А взагалі, при сучасному виборі оправ, важко не знайти ті, у яких людині буде гарно і комфортно.

– Якщо ми заговорили за красу, чи шкідливі накладні вії?

Так, по-перше вони створюють додаткове навантаження на повіки і шкодять справжнім віям, які потім не можуть повноцінно виконувати свою функцію. По-друге, у штучних віях можуть накопичуватись частинки пилу та інших забруднень. Також, деякі види клею, які використовуються при нарощуванні, можуть бути шкідливими для очей.

– Що потрібно робити, аби вберегти зір?

Зір – це функціональний результат. На нього впливає і здоров’я всього організму. Поради прості: повноцінне харчування, достатній відпочинок, оптимальне освітлення робочих місць, обмеження зорових навантажень, побільше перебувати на вулиці. За необхідності використання повноцінної правильної корекції зору.

***

Довідка

Павло Шкатула – лікар-офтальмолог, рефракційний хірург. У 2012 закінчив Сумський медичний інститут СумДУ за спеціальністю «офтальмологія». Навчався в  інтернатурі на базі Харківської лікарні №14 ім. проф. Л.Л.Гіршмана. Пройшов курси при інституті очних хвороб і тканинної терапії ім. В.П.Філатова, навчався закордоном. Живе і працює у Сумах.

Коментувати
2 Коментарів
Олена Видута
• 16:11 | 08 листопада 2022

Я вдячна, що доля подарувала нашій “офтальмологічній” родині зустріч з талановитим лікарем – Павлом Юрійовичем!!! Збережений зір дітей із застосування нових методик, діагностики та покращення зору батьків це лише завдяки його професіоналізму і досвіду! І взагалі, це дуже чуйна, інтелігентна та порядна людина! Вдячні усією родиною за можливість лікуватись у Вас багато років поспіль!

Відповіcти
Олена Видута
• 16:13 | 08 листопада 2022

Я вдячна, що доля подарувала нашій “офтальмологічній” родині зустріч з талановитим лікарем – Павлом Юрійовичем!!! Збережений зір дітей із застосування нових методик, діагностики та покращення зору батьків це лише завдяки його професіоналізму і досвіду! І взагалі, це дуже чуйна, інтелігентна та порядна людина! Вдячні усією родиною за можливість лікуватись у Вас багато років поспіль!

Відповіcти
07 грудня 2022
06 грудня 2022