Синдром «біженця» або з чим стикаються вимушені переселенці під час війни

0

“Війна в Україні настільки нищівна, що 10 мільйонів людей втекли — або всередині країни, або як біженці за кордон”, – написав у Twitter Філіппо Гранді.

Більшість із цих людей — жінки, діти, люди похилого віку та ті, хто не може за собою доглядати. Усі ці люди різні, проте їх об’єднує бажання захистити своїх рідних і себе.

Ця іміграція є дійсно вимушеною: когось довгими днями вмовляли забрати дітей та поїхати, хтось був змушений зібратися за 10 хвилин, хтось тижнями чекав можливості виїхати з міста, яке вщент розбили.

Ми поговорили з психологинею Дар’єю Даніловою про те, з чим психологічно можуть зіштовхнутися вимушені переселенці та біженці, яким довелося покинути країну.

Психологиня Дар’я Данілова

Із точки зору психології люди, які виїхали, можуть зіштовхнутися з наступними психологічними явищами:

▪ почуття втрати рідного дому;

▪ почуття, що людина не на своєму місці, чужа, “без батьківщини”;

▪ втрата символічних речей, місць із якими пов’язані теплі спогади та «усе життя»;

▪ страх за себе та близьких, які залишилися й не поїхали;

▪ відсутність перспектив, невпевненість у завтрашньому дні;

▪ відчуття своєї непотрібності й покинутості (особливо в літньому віці);

▪ почуття самотності та провини.

Останнє, почуття провини, чи не найчастіше відчувають ті, хто поїхали. Вони починають собі докоряти за те, що інші залишилася в місті, інших бомблять, інші страждають, помирають, а вони у безпеці. Для них це виглядає як несправедливість, що викликає почуття провини.

Важливо пам’ятати, що ці психологічні стани є нормальними в таких ситуаціях. У даному значенні «нормальне» — те, що відчуває більшість, бо ці стани дійсно переживає більшість.

 Що можна зробити, щоб полегшити цей стан?

Говоріть про свої почуття з тими, хто поряд. Скоріше за все поряд з вами є люди, які також були змушені покинути власні домівки. Таким чином, ви і самі виговоритесь, і відчуєте, що ви не одні маєте такі почуття, і допоможете іншій людині.

Дайте собі час на адаптацію. Приїхавши в запланований пункт призначення, дозвольте собі кілька днів відпочити: виспатися, привести себе в порядок. Не нехтуйте цим пунктом на користь «з першого ж дня почну шукати собі роботу». Ваш організм потребує відпочинку і крапка. Допоможіть йому з цим.

Майте чіткий план: де і скільки ви будете проживати, де братимете продукти, чи є можливість влаштуватися на роботу і так далі. Почніть поступово процес соціалізації в новому місці. Це не зобов’язує вас планувати там своє життя протягом довгого часу. Ні. Проте, навіть якщо ви будете там місяць, спробуйте себе чимось зайняти.

Вводьте в своє життя побутові звички із періоду «так як було до війни». Так, війна триває, але це не означає, що треба відмовляти собі у митті голови, чашечці кави, перегляду фільму, якщо на це є час та можливість. Таким чином, ви допоможете адаптуватися своїй психіці, а значить — будете більш ефективними.

Допомагайте. Почуття провини піде швидше, якщо ви відчуєте, що ви щось робите, щоб допомогти Україні. Допомагайте фінансово, інформаційно, долучайтеся до волонтерських рухів у тих місцях, де ви є (якщо їх не має – створюйте самі). Пам’ятайте, що ви вже допомогли тим, що забрали дітей та рідних у безпечне місце.

Підтримуйте репутацію України там, де ви є. Зараз це вкрай важливо, коли росія намагається дискредитувати українців, публікуючи інформацію, що «біженці з України себе так жахливо поводять, що країни ЄС відмовляються їх приймати». У вас є можливість на власному прикладі показати, що це не так.

Говоріть про Україну. Важливо, щоб інформація про справжні події в Україні звучала скрізь і від звичайних людей, а не лише від дипломатів по телебаченню. Розповідайте свою історію та ті жахіття, які принесла росія в нашу країну.

Пам’ятайте, що ви – це ще один дуже важливий фронт, який бореться за незалежність України і не важливо, де ви знаходитесь. Ви надзвичайно важливі. Війна скоро завершиться і буде можливість знову повернутися в рідне місто, тож починайте будувати свої плани з Україною вже зараз!

 

Коментувати
28 червня 2022
27 червня 2022
26 червня 2022
22 червня 2022
21 червня 2022
20 червня 2022
18 червня 2022
17 червня 2022
16 червня 2022