Трансформація галузі охорони здоров’я: у Сумах презентували результати моніторингу медреформи

0

У Сумах представники Інституту аналітики та адвокації оприлюднили результати проведеного ними моніторингу медичної реформи в Сумській області. 

Фото tribuna.sumy

Експерти Інституту аналітики і адвокації протягом 6 місяців моніторили, як триває процес реформування медичної галузі в Сумській області. При цьому не тільки аналізували кількість підписаних декларацій з лікарями і укладення угод із НСЗУ, дослідження включало ще й соціологічний компонент.

Фото tribuna.sumy

Соціологічне дослідження здійснили за якісною стратегією протягом липня-серпня цього року. До участі залучили представників органів влади, керівників ЦПМСД, ЦРЛ, завідувачів амбулаторій та лікарів первинної ланки із Сумського, Конотопського і Лебединського районів.

Фото tribuna.sumy

У ході дослідження зафіксовано нетипові ситуації, що виникали в процесі реформування галузі охорони здоров’я. У Сумах “з нуля” створили ЦПМСД №2, який обслуговує близько 130 тисяч населення. У Лебединському районі ЦРЛ проходить автономізацію як єдиний заклад, не розділяючи первинну і вторинну ланку, – констатує Євгенія Козун, аналітик ГО “Інститут аналітики та адвокації”.

Результати дослідження свідчать про те, що після автономізації залежність закладів від місцевої влади у прийнятті рішень знижується. Також зростає авторитет і відповідальність лікаря, якість надання послуг.

Медична спільнота на первинній ланці сприймає реформу позитивно. На їх думку, в ній більше переваг, ніж недоліків. Разом з тим, медики говорять про політичні ризики, які в подальшому можуть вплинути на загальний результат на рівні держави. Серед недоліків називають можливе скорочення закладів і персоналу, що передбачає оптимізація мережі, це, на думку медичної спільноти, може вплинути на доступність медичного обслуговування у віддалених районах, – зазначила Євгенія Козун.

Також було проаналізовано складнощі, які виникли у процесі реформування медичної галузі на Сумщині та запропоновано шляхи їх подолання.

Фото tribuna.sumy

На жаль, в регіоні замало програм місцевих стимулів. Йдеться про заходи, які надають лікарям певну мотивацію, наприклад, фінансові доплати або певні пільги, на Сумщині їх не так багато, як хотілося б. Тож ми рекомендуємо їх збільшувати. Також ми зафіксували, що серед лікарів первинної ланки дуже багато медиків передпенсійного або пенсійного віку. Вочевидь треба працювати над тим, аби “омолоджувати” кадровий резерв. Приміром, фінансувати навчання майбутніх лікарів, щоб вони потім поверталися в село, ОТГ чи місто районного значення і працювали на громаду, знаючи, що вона заплатила за їхню підготовку, – зазначає Олександр Ткаченко, старший аналітик ГО “Інститут аналітики та адвокації”.

Подібні практики вже працюють на Сумщині. За регіональним замовленням фах медика опановують 52 студенти.

Фото tribuna.sumy

Ми укладаємо договір зі студентами, а перед інтернатурою адміністрація закладу погоджує профіль, який варто опанувати, враховуючи потребу в відповідних фахівцях. Після навчання студент, який вчився за кошти із районного бюджету, має відпрацювати на території району 5 років, – розповідає Владислав Шепель, головний лікар Лебединської ЦРЛ.

Фото tribuna.sumy

Подібна програма прийнята й Конотопською райрадою. Щоправда, не йдеться про повну оплату навчання. Із районного бюджету виділяються кошти на навчання інтернів. Влада дуже обережно йде на такі кроки, оскільки через різні сімейні обставини лікарі, які здобули професію за кошти із районної казни, можуть виїхати в інше місто чи область. Крім того, у нас працюють такі стимули, як матеріальне заохочення, пільговий проїзд у транспорті і забезпечення житлом, – зауважує Анатолій Маняк, директор КНП “Центр первинної медико-санітарної допомоги” Конотопської районної ради.

Результати моніторингу засвідчили, що звичайні пацієнти, особливо в селах, мало знають про медреформу. Відтак представники Інститут аналітики та адвокації радять посилити інформаціну кампанію, якомога більше і доступніше розповідати про зміни в галузі охорони здоров’я, пояснювати, чому важливо обрати свого лікаря і які наслідки будуть, якщо цього не зробити.

Директорам, які очолюють ЦПМСД, варто проходити навчання чи брати участь у курсах, аби підвищувати свою кваліфікацію, адже вони зіткнулися з проблемою менеджменту в переформатованих закладах, – додає Олександр Ткаченко.

За словами заступниці начальника обласного управління охорони здоров’я, серед викликів, які дещо загальмували процес підписання декларацій в регіоні стала недостатня оснащеність медзакладів комп’ютерною технікою.

Фото tribuna.sumy

Жоден лікувальний заклад не укомплектований комп’ютерною технікою стовідсотково. Коли забезпеченість становить 11 комп’ютерів на 80 лікарів важко говорити про електронні рецепти чи лікарняні листи. Хоча й 95% лікарів області вже зареєстровані в системі Е-Health. Але в області підписна кампанія активізувалася. Наразі уже 48% жителів Сумщини уклали декларації з лікарями. Сумщина отримала від НСЗУ 16 мільйонів гривень. За два місяці, які залишилося до кінця року, ми сподіваємося, що роботу в цьому напрямку прискорить Шостка і Конотоп і область вийде на гідний показник, – говорить Надія Лисенко, заступник начальника управління охорони здоров’я Сумської ОДА.

Фото tribuna.sumy

У Сумах ця проблема практично вже вирішена. Ми провели інформатизацію, закупили комп’ютерну техніку, зараз тривають допоставки. У результаті кожен лікар матиме окреме комп’ютеризоване робоче місце. Зараз в Сумах уже 52% мешканців уклали декларації. Плануємо, що до кінця року ця цифра становитиме не менше 70%, – додала Олена Чумаченко, в. о. начальника відділу охорони здоров’я Сумської міськради.

Як повідомили експерти Інституту аналітики та адвокації, позитивних результатів від реформи очікують як медики, так і представники органів місцевого самоврядування. Останні за результатами підписної кампанії зможуть оцінити кількість населення, яке проживає на конкретній територій, та враховувати ці показники при розподілі фінансування, а лікарі певні, що зміни гарантують населенню якісні медичні послуги.

Коментувати
22 червня 2020
19 червня 2020
18 червня 2020
17 червня 2020
16 червня 2020