Це сумчани, які тестуються на соціально небезпечні захворювання

0

До Європейського тижня тестування ми поговорили з сумчанами, які час від часу добровільно тестуються на ВІЛ і гепатити. 

Загалом, в Україні не надто розвинена культура тестування. І в той час, коли швидкий тест можна зробити безкоштовно в свого сімейного лікаря, у спеціалізованих медичних закладах чи в громадських організаціях, не всі про це знають. 

Навколо тестування на ВІЛ багато стереотипів і упереджень. Одні думають, що їх це не стосується, інші просто бояться дізнатися свій ВІЛ-статус і надають перевагу взагалі не знати. Проте, все це – хибні твердження та неправильний алгоритм дій.  

Сьогодні наші спікери розповідають про власний досвід проходження тестів на ВІЛ і гепатити, говорять про те, чому важливо тестуватися та розповідають про власну мотивацію робити тести щорічно!

Анастасія

Анастасія

Перше тестування я зробила у 18 років. Тоді мені треба було для довідки здати загальний аналіз крові. Я ходила в приватну лабораторію. Вже там вирішила зробити тест на ВІЛ. Суто для себе. Пам’ятаю, що приходила туди з мамою. Аналізи були платні, і мені соромно було в неї просити гроші на додатковий. Але вона сказала, що все ок, і що вона рада, що я свідомо ставлюся до свого здоров’я. Щоправда, спитала, чи не хочу я їй нічого розказати 🙂 Чесно, чомусь мені було страшно робити тестування. Не знаю, чому. Мабуть тому, що я розуміла, що не кожна людина йде на тест, усвідомлюючи, що вона вже хвора. Більшість дізнаються про це зненацька. І це лякає: ніхто не застрахований.

Тестування стало для мене доброю традицією. Я взяла за звичку щороку робити його, бо мені так спокійніше жити. Останнє робила торік “примусово”: чекала на дитинку.

Мотивація робити тести примітивна – піклування про себе. Тестування на ВІЛ таке ж важливе, як щорічний “техогляд” у стоматолога, гінеколога тощо. Хочу бути впевненою, що все добре. А якщо, не дай Боже, ні – дізнатися про це вчасно.

Анна*

*Анна побажала залишитися анонімною. З її дозволу ми залишили справжнє ім’я, але не можемо показати її фото чи розкрити особу повністю. 

Уперше я пройшла тестування більш ніж 10 років тому, у жіночій консультації, під час вагітності. Тоді зовсім не хвилювалася, поставилася як до будь-якого іншого аналізу, як до необхідності.

Зараз я обстежуюся на гепатит і ВІЛ раз на рік. Мені особливо зручно робити це в мобільний амбулаторії громадської організації “Клуб “Шанс”. Вважаю, що це простий, безкоштовний, але дуже важливий внесок у своє здоров’я. Я маю татуювання, роблю манікюр і педикюр, лікуюсь у стоматолога. І хоча я довіряю своїм майстрам і лікарям, вважаю, що мінімальний ризик є завжди, тому хочу впевнитися, що здорова, і спати спокійно.

Альона

Альона

Років у 18 я вперше вирішила здати тест на ВІЛ. Це було із серії “а чому б ні”. Страшно стало, коли почалося очікування результату. Пам’ятаю як зараз – три дні. Ох, за той час я знайшла у себе всі симптоми всіх хвороб одразу 🙂 Готова була лягти та вмерти. Накрутила себе так, що боялася сама йти забирати результати. Але нічого, впоралася.

Звикла до того, що тестуватися – це норма життя під час вагітностей і декрету. У той період тестуватися регулярно вимагав медичний протокол і я до того звикла.

Відтепер тести здаю на гепатит С та ВІЛ раз на рік, а коли й частіше. Зазвичай роблю це в комплексі з іншими обстеженнями або при нагоді, коли проходять різні активності типу “прийди, протестуйся”.  Робити тести мене мотивує любов. До самої себе. А ще – до життя. І це сильніше, ніж страх перед проколом під час здачі крові (хоча я з дитинства ненавиджу ці відчуття), або ж період очікування результату, хвилювання. Коли отримуєш негативний результат, воно так добряче відпускає.

Ну і ще, завжди є готовність отримати будь-який результат.

Я розумію, що ризикую щоразу, як роблю манікюр або чергове татуювання. Так, звісно, я переймаюся безпечністю цих процесів, але вірогідність завжди лишається.

Загалом я вважаю, що знати про себе максимально багато і не зупинятися в цьому процесі – обов’язок кожного. Це однаково стосується і здоров’я, і саморозвитку.

Яна

Яна

Я працюю в соціальній сфері, допомагаю людям, які вживають ін’єкційні наркотики: у напрямку профілактики соціально небезпечних захворювань видаю роздаткові матеріали, проводжу асистовані тести на ВІЛ і гепатити для клієнтів організації, роблю скринінг на туберкульоз.

Наша громадська організація “Клуб “Шанс” часто проводить безкоштовні акції для містян, разом із мобільною амбулаторією ми тестуємо на ВІЛ жителів і гостей обласного центру.

Сама я проходжу тестування раз на пів року. Завжди дуже хвилююся, а потім думаю, що тестую людей, проводжу їм консультації, прошу не хвилюватися та не боятися, а отже повинна й себе взяти в руки. І, на випадок чого, мужньо прийняти будь-який результат і слугувати для когось прикладом.

Тестуватися на ВІЛ важливо, адже потрібно знати свій статус. У наш час передача ВІЛ-інфекції вийшла за межі соціально-незахищених верств населення. Тепер це стосується всіх. Важливо захистити себе, своїх рідних і близьких людей, почати вчасно лікування.

Олександр*

*Олександр побажав залишитися анонімним, тому ми не можемо показати вам його фото чи повністю розкрити особу.

Уперше я протестувався більше семи років тому. На підсвідомому рівні хвилювався, але розумів, що має бути все нормально. Якщо слідкувати за своїм здоров’ям – мати лише захищений секс, користуватися стерильними інструментами, то все буде добре. Хоча, кожне тестування емоційно відчувається як перше.

Я тестуюся на ВІЛ стабільно раз на пів року. По-перше, цього вимагає програма замісної підтримувальної терапії, клієнтом якої я являюся. По-друге, роблю це для себе, адже хочу знати свій статус. Я не вживаю ін’єкційні наркотики, тож ризики значно менші, проте, важливо слідкувати за власним здоров’ям.

Розуміння, що зробити тест на ВІЛ можна анонімно та безкоштовно, без черг і направлень, дуже допомагає. Це доступна турбота про себе, і я нею користуюся.

***

Упродовж останнього тижня листопада громадська організація “Клуб “Шанс” разом із фахівцями КНП СОР “Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань” робитимуть безкоштовні швидкі тести на ВІЛ і гепатит С. Мобільна амбулаторія громадської організації курсуватиме містом Суми та зупинятиметься на різних локаціях:

🔸ТОВ «Курський ринок» 20.11.2020 з 15-00
🔸 ТРЦ «Мануфактура» 23.11.2020 з 15-00
🔸 Ринок «СКД» 24.11.2020 з 15-00
🔸 ТРЦ «Атріум» 25.11.2020 з 15-00
🔸 Альтанка 26.11.2020 з 15-00
🔸 Дитячий парк “Казка” (парковка автотранспорту) 27.11.2020 з 15-00
Тестування буде безоплатним та анонімним. Дізнатися результат швидкого тесту можна буде вже за 15 хвилин.
Коментувати
12 квітня 2021
09 квітня 2021
08 квітня 2021
07 квітня 2021