Це сумчани, які тестуються на соціально небезпечні захворювання

0

До Європейського тижня тестування ми поговорили з сумчанами, які час від часу добровільно тестуються на ВІЛ і гепатити. 

Загалом, в Україні не надто розвинена культура тестування. І в той час, коли швидкий тест можна зробити безкоштовно в свого сімейного лікаря, у спеціалізованих медичних закладах чи в громадських організаціях, не всі про це знають. 

Навколо тестування на ВІЛ багато стереотипів і упереджень. Одні думають, що їх це не стосується, інші просто бояться дізнатися свій ВІЛ-статус і надають перевагу взагалі не знати. Проте, все це – хибні твердження та неправильний алгоритм дій.  

Сьогодні наші спікери розповідають про власний досвід проходження тестів на ВІЛ і гепатити, говорять про те, чому важливо тестуватися та розповідають про власну мотивацію робити тести щорічно!

Анастасія

Анастасія

Перше тестування я зробила у 18 років. Тоді мені треба було для довідки здати загальний аналіз крові. Я ходила в приватну лабораторію. Вже там вирішила зробити тест на ВІЛ. Суто для себе. Пам’ятаю, що приходила туди з мамою. Аналізи були платні, і мені соромно було в неї просити гроші на додатковий. Але вона сказала, що все ок, і що вона рада, що я свідомо ставлюся до свого здоров’я. Щоправда, спитала, чи не хочу я їй нічого розказати 🙂 Чесно, чомусь мені було страшно робити тестування. Не знаю, чому. Мабуть тому, що я розуміла, що не кожна людина йде на тест, усвідомлюючи, що вона вже хвора. Більшість дізнаються про це зненацька. І це лякає: ніхто не застрахований.

Тестування стало для мене доброю традицією. Я взяла за звичку щороку робити його, бо мені так спокійніше жити. Останнє робила торік “примусово”: чекала на дитинку.

Мотивація робити тести примітивна – піклування про себе. Тестування на ВІЛ таке ж важливе, як щорічний “техогляд” у стоматолога, гінеколога тощо. Хочу бути впевненою, що все добре. А якщо, не дай Боже, ні – дізнатися про це вчасно.

Анна*

*Анна побажала залишитися анонімною. З її дозволу ми залишили справжнє ім’я, але не можемо показати її фото чи розкрити особу повністю. 

Уперше я пройшла тестування більш ніж 10 років тому, у жіночій консультації, під час вагітності. Тоді зовсім не хвилювалася, поставилася як до будь-якого іншого аналізу, як до необхідності.

Зараз я обстежуюся на гепатит і ВІЛ раз на рік. Мені особливо зручно робити це в мобільний амбулаторії громадської організації “Клуб “Шанс”. Вважаю, що це простий, безкоштовний, але дуже важливий внесок у своє здоров’я. Я маю татуювання, роблю манікюр і педикюр, лікуюсь у стоматолога. І хоча я довіряю своїм майстрам і лікарям, вважаю, що мінімальний ризик є завжди, тому хочу впевнитися, що здорова, і спати спокійно.

Альона

Альона

Років у 18 я вперше вирішила здати тест на ВІЛ. Це було із серії “а чому б ні”. Страшно стало, коли почалося очікування результату. Пам’ятаю як зараз – три дні. Ох, за той час я знайшла у себе всі симптоми всіх хвороб одразу 🙂 Готова була лягти та вмерти. Накрутила себе так, що боялася сама йти забирати результати. Але нічого, впоралася.

Звикла до того, що тестуватися – це норма життя під час вагітностей і декрету. У той період тестуватися регулярно вимагав медичний протокол і я до того звикла.

Відтепер тести здаю на гепатит С та ВІЛ раз на рік, а коли й частіше. Зазвичай роблю це в комплексі з іншими обстеженнями або при нагоді, коли проходять різні активності типу “прийди, протестуйся”.  Робити тести мене мотивує любов. До самої себе. А ще – до життя. І це сильніше, ніж страх перед проколом під час здачі крові (хоча я з дитинства ненавиджу ці відчуття), або ж період очікування результату, хвилювання. Коли отримуєш негативний результат, воно так добряче відпускає.

Ну і ще, завжди є готовність отримати будь-який результат.

Я розумію, що ризикую щоразу, як роблю манікюр або чергове татуювання. Так, звісно, я переймаюся безпечністю цих процесів, але вірогідність завжди лишається.

Загалом я вважаю, що знати про себе максимально багато і не зупинятися в цьому процесі – обов’язок кожного. Це однаково стосується і здоров’я, і саморозвитку.

Яна

Яна

Я працюю в соціальній сфері, допомагаю людям, які вживають ін’єкційні наркотики: у напрямку профілактики соціально небезпечних захворювань видаю роздаткові матеріали, проводжу асистовані тести на ВІЛ і гепатити для клієнтів організації, роблю скринінг на туберкульоз.

Наша громадська організація “Клуб “Шанс” часто проводить безкоштовні акції для містян, разом із мобільною амбулаторією ми тестуємо на ВІЛ жителів і гостей обласного центру.

Сама я проходжу тестування раз на пів року. Завжди дуже хвилююся, а потім думаю, що тестую людей, проводжу їм консультації, прошу не хвилюватися та не боятися, а отже повинна й себе взяти в руки. І, на випадок чого, мужньо прийняти будь-який результат і слугувати для когось прикладом.

Тестуватися на ВІЛ важливо, адже потрібно знати свій статус. У наш час передача ВІЛ-інфекції вийшла за межі соціально-незахищених верств населення. Тепер це стосується всіх. Важливо захистити себе, своїх рідних і близьких людей, почати вчасно лікування.

Олександр*

*Олександр побажав залишитися анонімним, тому ми не можемо показати вам його фото чи повністю розкрити особу.

Уперше я протестувався більше семи років тому. На підсвідомому рівні хвилювався, але розумів, що має бути все нормально. Якщо слідкувати за своїм здоров’ям – мати лише захищений секс, користуватися стерильними інструментами, то все буде добре. Хоча, кожне тестування емоційно відчувається як перше.

Я тестуюся на ВІЛ стабільно раз на пів року. По-перше, цього вимагає програма замісної підтримувальної терапії, клієнтом якої я являюся. По-друге, роблю це для себе, адже хочу знати свій статус. Я не вживаю ін’єкційні наркотики, тож ризики значно менші, проте, важливо слідкувати за власним здоров’ям.

Розуміння, що зробити тест на ВІЛ можна анонімно та безкоштовно, без черг і направлень, дуже допомагає. Це доступна турбота про себе, і я нею користуюся.

***

Упродовж останнього тижня листопада громадська організація “Клуб “Шанс” разом із фахівцями КНП СОР “Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань” робитимуть безкоштовні швидкі тести на ВІЛ і гепатит С. Мобільна амбулаторія громадської організації курсуватиме містом Суми та зупинятиметься на різних локаціях:

🔸ТОВ «Курський ринок» 20.11.2020 з 15-00
🔸 ТРЦ «Мануфактура» 23.11.2020 з 15-00
🔸 Ринок «СКД» 24.11.2020 з 15-00
🔸 ТРЦ «Атріум» 25.11.2020 з 15-00
🔸 Альтанка 26.11.2020 з 15-00
🔸 Дитячий парк “Казка” (парковка автотранспорту) 27.11.2020 з 15-00
Тестування буде безоплатним та анонімним. Дізнатися результат швидкого тесту можна буде вже за 15 хвилин.
Коментувати
27 листопада 2020
26 листопада 2020
25 листопада 2020
24 листопада 2020
23 листопада 2020
20 листопада 2020
19 листопада 2020
18 листопада 2020