Центр реінтеграції бездомних: як у Сумах допомагають тим, хто залишився без житла

0

— Ось тут потрібно написати ім’я, фамілію, ваше видання, ціль візиту, поставити підпис.

Пропускний пункт сумського Центру реінтеграції бездомних осіб. Невелика кімната за парканом: стіл, стілець, черговий із режиму. Нас записують в зошит, позначають час візиту.

Лише після цього запускають на територію закладу.

Пропускний пункт Центру реінтеграції бездомних осіб

Сам Центр — одноповерхова цегляна будівля, навколо — сад, позаду — кілька теплиць. Як згодом нам пояснять — для трудотерапії. Клієнти закладу садять там овочі, доглядають за деревами та клумбами.

До Центру ведуть два входи. Йдемо тим, що для клієнтів.

Тамара Рак, завідувачка відділення нічного перебування Центру, показує територію закладу

Душова, дзеркало, вбиральня, відділення для хлопців, відділення для дівчат. Перше — блакитне, інше, що характерно, пофарбовано в персиковий колір.

Душова

У дівчачому відділенні на стінах “дошки бажань”. Там акуратно вирізані зі старих журналів зображення колгот, парфумів, жінок з дітьми, акторів, квітів, машин і різних зашифрованих у картинки мрій.

Карта бажань дівчат Центру

Загалом, ще майже на вході до закладу — дошка оголошень з вакансіями про роботу.

На сьогодні у Центрі реінтеграції отримують послуги 18 людей, які залишилися без дому. Тут вони безкоштовно ночують, перуть речі, приймають душ. Тут із ними працюють психологи та медики. І саме тут вони мають починати нове життя після вулиці: шукати роботу, відновлювати документи та відновлюватися самі.

Притулок | Місце ночівлі

Центр реінтеграції бездомних розрахований на 70 людей узимку, та на 40 в літній період.

— Заклад готовий прийняти людей у холодну пору року, щоб вони не позамерзали на вулицях. Доставляємо двоярусні ліжка і приймаємо на ночівлю. Із настанням тепла вони самі розходяться. Наші клієнти — дуже свободолюбиві, це факт, — говорить Тамара Рак, завідувачка відділення нічного перебування Центру.

У першу чергу, тут надають послугу притулку: забезпечують ліжкомісцями, одягом, взуттям, посудом, проведенням санітарних заходів, перекусом — чаєм, хлібом і цукром. Повноцінно годувати клієнтів можливості немає.

Кухня Центру

— Добре, коли допомагають благодійники. Нещодавно, наприклад, привозили мед. Ми їм поділили порівну. Часом передають одяг, нову жіночу білизну, гігієнічні засоби, продукти.

Людина має право прийти до центру о 18:00 та має покинути заклад до 8:00. Взимку Центр працює з п’ятої вечора, тоді ж відкривається і додатковий пункт обігріву — сюди може звернутися будь-хто.

Медичний огляд | Догляд

Першою з умов заселення є флюорографія. Направлення на обстеження дають відразу, як людина звернулася до установи.

Саму флюшку можна зробити безкоштовно в Сумській міській клінічній лікарні №4. Якщо в легенях не виявлять патологій — можна заселятися.

— Щовечора, коли клієнти приходять до закладу, перше, що ми робимо — оглядаємо їх на коросту та педикульоз, міряємо температуру. Якщо на шкірі є прояви захворювання — обробляємо, речі хворих забираємо на дезінфекцію. Лише після цього вони можуть іти до себе в кімнату, — говорить медична сестра Центру реінтеграції Надія Лебединець.

Надія Лебединець, медична сестра

Якщо потрібна допомога лікарів вторинної ланки — хворому видається направлення, часто їх можуть навіть супроводжувати до лікарні, при гострих станах — викликають швидку.

— Загалом, у нас є всі ліки в повному обсязі: жарознижуючі, антибіотики, перев’язувальний матеріал, антисептичні засоби.

Окрім цього, клієнтів перевіряють на ВІЛ і вірусні гепатити.

— До нас приїжджають представники громадської організації “Клуб “Шанс” і безкоштовно проводять швидке тестування. Проводиться забір крові з пальця, і вже за 15 хвилин людина знає свої результати. Якщо якийсь із тестів виявиться позитивним — пацієнта супроводжують до лікаря-інфекціоніста.

Реінтеграція | Ресоціалізація

— Ми прагнемо їхньої адаптації, щоб кожен із клієнтів знайшов роботу та міг самостійно жити. Декого з них потрібно наново вчити доглядати за собою та виконувати прості дії.

Тамара Рак, завідувачка відділення нічного перебування Центру, показує територію закладу

Теплиці

На території закладу є теплиці. Тут жителі Центру вирощують для себе зелень, помідори, кабачки, огірки, капусту, перець. “По території висадили квіти. І хоч дехто питає: навіщо? Я відповідаю — краса врятує світ”, — додає Рак.

На подвір’ї перед самим входом стоять лавочки. Як говорить психолог Інга — тут тобі проходять і групи самодопомоги, і розповідаються всі новини за день. “Вони увечері прийдуть, сходять в душ, наберуть чаю і виходять сюди говорити”.

— А ще в нас є одна жінка, яка дуже добре співає. Вона раніше давала концерти, виступала на різних сценах. Ми її просимо співати й нам, — додає завідуюча.

Центр реінтеграції

Тамара Рак говорить, клієнти Центру люблять читати, мають свої захоплення. “Якщо вони потрапили в складні життєві обставини, це не значить, що вони перестали бути людьми”. Проте, наразі бібліотеки в закладі немає.

Клієнти | Правила

Долі клієнтів реінтеграційного центру різняться: хтось залишився без дому після ув’язнення, у іншого — дружина виписала з квартири, а житло продала, когось виселили батьки. Є клієнти, у яких будинки в селах. З роками вони стали непридатними для життя, тож їх покинули. Фактично, говорить Тамара Рак, у людини є прописка, а за місцем реєстрації — руїни.

Наразі в закладі перебуває 18 людей. Із них — одна людина офіційно працює, чотири — мають неофіційний заробіток. Є п’ять пенсіонерів. Найстаршій клієнтці закладу — 75 років, наймолодшому — 36. Проста статистика установи говорить, що лише у двох клієнтів немає паспорту. І основна причина відсутності документів — нестача коштів на їх відновлення.

Заклад допомагає у цьому питанні консультаційно та може супроводжувати до ЦНАПу, проте оплатити процедуру можливості немає.

— Трішки краще себе почувають пенсіонери за віком, адже отримують фінансові виплати. Але люди не можуть утриматися від зловживання алкоголем. І, на жаль, є ті, хто вживають наркотики.

Основним із правил перебування в Центрі — бути тверезим. Алкогольне чи наркотичне сп’яніння — найзлісніше порушення. Якщо людина вжила — її просто не впустять на ночівлю. Три порушення — і клієнта виселяють.

Кімната клієнтів Центру

Кімната Центру

У закладі передбачений чотиримісячний термін перебування. Проте, якщо людині все ще немає куди йти — збирається комісія з соціальної адаптації при Департаменті соціального захисту населення. Саме вона вирішує, чи продовжувати термін перебування.

Люди, які прагнуть змін, яким немає звідки чекати допомоги, загалом залишаються в Центрі реінтеграції ще на якийсь термін.

— Допомагати треба всім. І шанс треба давати кожному.

Тамара Рак говорить, у соціальному захисті не можуть працювати випадкові люди. Потрібно любити людей і життя, і прагнути змінювати долі на краще.

Один із клієнтів закладу в кімнаті відпочинку

Наразі Центр реінтеграції безпритульних знаходиться в стадії реорганізації. У травні депутатський корпус вирішив зробити Центр Будинком нічного перебування у складі КУ «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування «Берегиня».

Коментувати
13 серпня 2022
12 серпня 2022
11 серпня 2022
10 серпня 2022
09 серпня 2022
08 серпня 2022
05 серпня 2022
04 серпня 2022
03 серпня 2022
02 серпня 2022