У МОН пояснили, для чого потрібна антидискримінаційна експертиза підручників

0

З 2017 року антидискримінаційна експертиза шкільних підручників, які готуються до друку за державний кошт, виявила випадки дискримінації. Про це повідомляє Міністерство освіти і науки України.

У МОН пояснили, для чого потрібна антидискримінаційна експертиза підручників

Унаслідок перевірки були знайдені та вилучені висловлювання на кшталт «жиди», «негри», «цигани». Експертиза виявила, що більшість дітей не можуть знайти в українських підручниках ні віддзеркалення себе, ні віддзеркалення своїх рідних, ні тих особливих обставин, в яких вони живуть.

Також експертиза показала, що в підручниках повністю відсутній герої, які представляють людей з інвалідністю (а їх у державі близько 2,5 млн осіб), а особи похилого віку зображуються виключно немічними. Тепер є можливість включити у підручники зображення людей з інвалідністю та змінити образ людей поважного віку.

Крім цього, МОН рекомендує замінити слово “батьки” на слово “рідні”, адже зараз в Україні 3 мільйони дітей проживають у неповних сім’ях, а це –  майже 40%. Йдеться і про дітей, які живуть виключно з дідусями та бабусями, зі старшими братами та сестрами, з тітками та дядьками. Тому виходить, що завдання в підручнику «Разом із батьками складіть розпорядок дня вашої родини» або  «Разом із батьками обговори, де можна гратися» змушують дітей відчувати власну неповноцінність. Це неприпустимо. Саме тому й запропоновано замінити слово «батьки» на «рідні».

Через це ж один з висновків експертизи до підручника для 1 класів пропонує зняти питання «Як і де познайомились твої батьки?». Поруч одразу дається пояснення, що можлива дискримінація за сімейним станом, адже питання буде некоректним, якщо:

  • мама одна виховує дитину, зачату в результаті зґвалтування;
  • мама або тато уже перебувають в іншому шлюбі і не бажають говорити про біологічного батька/матір дитини;
  • дитина, у якої померли батьки, виховується іншими родичами, які не знають, не пам’ятають або їм важко розповідати про знайомство батьків дитини тощо.

Ознаки дискримінації мають й ті завдання, які зображують хлопчиків/дівчат у стереотипних ролях, тим самим пропагуючи застарілі форми поведінки.

Коментувати

15 лютого 2019
14 лютого 2019
13 лютого 2019