У Сумах депутатка вимагає захистити сумчан від геїв. Пояснюємо, чому це порушує права людей

0

На сесію Сумської міської ради депутатка від ВО “Свобода” Юлія Левченко винесла проект рішення «Про звернення Сумської міської ради до Президента України, Кабміну і міністрів, Верховної Ради України і нардепів, Ради національної безпеки і оборони щодо захисту інституції сім’ї в Україні». 

У Сумах депутатка вимагає захистити сумчан від геїв. Пояснюємо, чому це порушує права людей

У проекті рішення Юлія пропонує вилучити словосполучення “сексуальна орієнтація” та “гендерна ідентичність” із законів і законопроектів України, не допустити одностатеві шлюби, заборонити марші рівності та прайди. І врешті – створити Міністерство у справах сім’ї.

Чому цей проект рішення є маніпулятивним і порушує права людей ми запитали у експертів і експерток з різних куточків України. 

Подібне звернення з боку органів місцевої влади має всі ознаки дискримінації. Більше того, воно є неконституційним, адже в Конституції чітко визначена недопустимість дискримінації людей за будь-якими ознаками. Також в Україні є Закон “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні”, де чітко визначаються форми дискримінації, серед яких і підбурювання до дискримінації. Подібне звернення може розглядатися саме як підбурювання. Ми бачимо тенденції в Україні, коли органи державної влади відкрито висловлюють дискримінаційні заклики та вимоги, бачимо ріст насильства з боку радикальних груп до представників громадянського суспільства, представників ЛГБТКІ-спільноти, ромських родин тощо. Тож з боку держави подібні заяви є абсолютно недопустимими, адже вони лише підбурюють суспільство до нетерпимості та негативно впливають на життя тисячі українців та українок, – говорить Марія Гур’єва, речниця Amnesty International в Україні. 

Які саме права людей порушує проект рішення сумської депутатки розповів Владислав Петров, координатор проекту із захисту прав представників ЛГБТКІ-спільноти УГСПЛ.

По-перше, у проекті є посилання на Загальну декларацію прав людини, але немає посилання на Європейську конвенцію з прав людини. Якщо ми говоримо про Загальну декларацію, то в ній немає ніяких механізмів захисту. Варто зазначити, що ми є членами Ради Європи, тож Європейський Суд з прав людини є джерелом права в Україні. Європейський Суд трактує право на сім’ю, як право на ведення спільного господарства, тобто люди мають спільну власність, оформлюють відносини та стають прозорими перед державою. Я маю підозри, що сумські депутати навмисно обійшли Європейську конвенцію та Європейський Суд, а дали посилання на Загальну декларацію. Окрім цього, в проекті рішення використовують терміни, яких не існує у “Плані дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020”. Наприклад, терміни “транссексуали”, “трансвестити”. Також у проекті рішень є термін “особи з розладами статевої поведінки”. Варто зазначити, що гомосексуальність вилучено з Міжнародного класифікатору хвороб, тож це лише суб’єктивне твердження. До слова, якщо в Україні з’явиться інститут реєстрованого партнерства, то це ніяк не вплине на інститут сім’ї. Сімейний кодекс залишиться таким, як був. Одностатеві пари, як і різностатеві, зможуть зареєструвати стосунки та будуть прозорими перед державою. Вони матимуть право не свідчити проти партнера або отримають доступ до реанімації, якщо там перебуватиме їх партнер. Наразі одностатеві пари такого права не мають. Також зможуть ділити майно або залишати спадок партнеру. Яким чином ці права загрожують народжуваності мені не зрозуміло. На мою думку, це звернення є беззмістовним і не досягає мети, більше того – направлене на звуження прав людини, – говорить Владислав Петров, координатор проекту із захисту прав представників ЛГБТКІ-спільноти Української Гельсінської спілки з прав людини.

З правової точки зору проект рішення розглянула і Тіна Собко, представниця Запорізького обласного благодійного фонду “Гендер Зед”.

Проект рішення щодо захисту інституту сім’ї грубо суперечить законом України та Європейській Конвенції прав людини. Про рівність громадян говорить Конституція України у статті 24. Що може бути безапелятивніше, ніж Конституція? Щодо заборони Маршів Рівності – це також суперечить Конституції, бо свобода мирних зібрань також законодавчо передбачена і не може бути заборонена. Пропозиція виключити з Кодексу законів про працю словосполучення «сексуальна орієнтація» і «ґендерна ідентичність» – не просто популістична, такі заклики призведуть до втрати громадянами та громадянками України можливості подорожувати без віз до ЄС, адже Україна в такому разі порушить взяті на себе зобов’язання. До того ж авторка оперує відвертими антинауковими твердженнями, стереотипами та маніпулює фактами. Тому такі проекти рішень є лише розпалюванням ворожнечі, проявом дикого популізму і невігластва у питаннях сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності, та не може бути навіть прийнята до розгляду, не те щоб підтримана, – говорить Тіна Собко, ЛГБТ-активістка, представниця благодійного фонду “Гендер Зед”.

Вимоги проекту рішення нам також прокоментувала координаторка програми “Гендерна демократія”, Фонд ім. Гайнріха Бьолля в Україні.

Це звернення – маніпулятивне, тому що апелює до ненаукових аргументів і ґрунтоване на особистих страхах людини, яка це звернення написала. Сім’я – вільний союз людей, який вирішують жити разом, тому нова редакція Конституції повністю відповідає реальності. Адже у сучасному світі сім’ї бувають дуже різними, і одностатевими також, але якщо вони ґрунтуються на любові, то держава не повинна втручатися в особисте життя інших людей, а повинна забезпечити рівність всіх перед законом. Крім того, гомосексуальність вже давно визнана Всесвітньою організацією охорони здоров’я варіантом нормальної поведінки людини, тому заяви про «аморальність» і «розлади» – ненаукові. Саме тому гомосексуальні люди (ЛГБТ-спільнота) мають мати ті самі права, які мають гетеросексуальні люди – зокрема, право на вільне вираження своїх поглядів. А пропагувати сексуальну орієнтацію не можливо, бо вона не є свідомим вибором людини. Також, терміни «гендер» , «гендерна ідентичність», «сексуальна орієнтація» є звичними термінами, які можна побачити у законодавстві більшості розвинених країн світу, адже вони описують певну реальність, на яку не можна закривати очі. Це звернення, навпаки, закликає до обмеження прав певної групи людей на підставі міфічних упереджень і страхів щодо них, – говорить Анна Довгопол, координаторка програми “Гендерна демократія”, Фонд ім. Гайнріха Бьолля в Україні.

До слова, це не перше звернення депутатів у Сумах, яке спрямоване проти ЛГБТ. У квітні вони просили Кабмін та Верховну Раду захистити “традиційні сімейні цінності” в Україні та вилучити з Трудового кодексу та інших документів чи проектів законів будь-яке згадування про “сексуальну орієнтацію” та “ґендерну ідентичність”.

Більше того, Суми – не єдине місто в Україні, де депутати подають звернення щодо захисту містян від ЛГБТ+ спільноти. Наприклад, полтавська міськрада просить заборонити “гей-паради”, Івано-Франківська міськрада вимагає заборонити Прайди та вилучити “сексуальну орієнтацію”, а Чернівецькі депутати попросили парламентарів заборонити “девіантну поведінку”.

До слова, якщо порівняти проекти рішень Сум, Івано-Франківська або Полтави, то вони майже однакові. Принаймні, вимоги у них написані “під копірку”.

Це вимоги від сумської депутатки:

Вимоги проекту рішення Юлії Левченко

А це – полтавських депутатів:

Вимоги Полтавських депутатів

Наразі Юлія Левченко попросила перенести розгляд її проекту рішення «Про звернення Сумської міської ради до Президента України, Кабінету Міністрів України і міністрів, Верховної Ради України і народних депутатів України, Ради національної безпеки і оборони щодо захисту інституції сім`ї в Україні». Його розглянуть на наступному пленарному засіданні сесії.

У коментарях на Фейсбуці Левченко написала, що пункт про припинення спроби ратифікації (затвердження) Конвенції ради Європи про запобігання насильства стосовно жінок і домашньому насильству зі звернення видалять.

Наступне пленарне засідання сесії відбудеться у листопаді.

Коментувати

16 серпня 2019
15 серпня 2019
14 серпня 2019