У Сумах обговорили підсумки реалізації обласної програми соціального замовлення

0

У Сумах підбили річні підсумки реалізації Обласної цільової соціальної програми розв’язання пріоритетних проблем з використанням механізму соціального замовлення.

Це сталося під час проведення чергового засідання обласної координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства. Нагадаємо, що вказану Програму соціального замовлення затвердили минулого року, 24 лютого. Мета — забезпечити область якісними соціальними послугами, розвивати громадський сектор та його співпрацю з владою.

Те, що ми з вами робимо – нам здається буденною справою, але на рівні інших областей ми тримаємо хороші позиції. Програма соціального замовлення зробила фурор в Україні та дозволила нам змінити систему проходження коштів і управління громадським здоров’ям на прикладі Сумської області в світі, – говорить Дмитро Живицький, керівник апарату Сумської ОДА.

Документ включає чотири пріоритетних напрямки: реалізацію заходів щодо зміцнення системи громадського здоров’я, соціальну адаптацію воїнів АТО, надання інформаційних послуг громадянам, які опинилися у складних життєвих обставинах і створення системи позашкільної освіти та дозвілля. На усі ці пункти минулоріч з обласного бюджету передбачили 381 тисячу гривень.

У Сумах обговорили підсумки реалізації обласної програми соціального замовлення

 Усі послуги, які ми замовили у ГО “Клуб “Шанс” працювали вже протягом багатьох років, проте фінансувалися за кошти Глобального фонду. Але з 2017 року на території Сумщини фінансування почало скорочуватись, а кількість пацієнтів замісної підтримувальної терапії (далі – ЗПТ) постійно зростала. У нас є конкретна група – хворі з опіоїдною залежністю, пацієнти ЗПТ, і вони постійно потребують соціальних послуг. На виконання Програми ми отримали 120 тисяч гривень. Договір із ГО “Клуб “Шанс” ми уклали на 118,5 тисяч гривень. На ці кошти допомогу отримала 231 особа, зокрема з ними проводили групові заняття, консультували їх найближче оточення, супроводжували у лікуванні туберкульозу, вірусного гепатиту С, інформували та представляли їх інтереси, надавали правову допомогу, тестували на ВІЛ, гепатити, інфекції, що передаються статевим шляхом. Це десятки різних послуг, які отримали сотні людей. У ці гроші була вкладена величезна робота. На 2018 рік ми уже замовили послуги для пацієнтів ЗПТ всієї області на 290 тисяч гривень. Наразі таких пацієнтів у нас близько 500 осіб, – говорить Тарас Злиденний, головний лікар КЗ СОР «Обласний наркологічний диспансер»

На сьогодні КЗ СОР «Обласний наркологічний диспансер»  єдиний заклад в Україні, який закупив послугу соціального супроводу пацієнтів ЗПТ.

Процедура закупівлі соціальних послуг гнучка та набагато простіша, ніж проведення конкурсів соціальних проектів, чи оголошень на здійснення соціального замовлення. Як у плані підготовки документації, так і у витрачанні  часу на всі процедури, тож громадським організаціям значно легше використовувати ці кошти, коли вони надають саме соціальні послуги, а не здійснюють заходи. Проведенням заходів, взагалі, дуже складно вирішувати будь-які проблеми, тим паче соціальні. Ми коригували надання послуг під час замовлення, тобто пропозиції наркодиспансеру були враховані: з’явився патронаж та інші послуги, які були потрібні конкретно їм. Але найважливішим є саме думка пацієнтів, які отримували наші послуги, – говорить Олексій Загребельний, керівник громадської організації «Клуб «Шанс».

На заході був присутній представник Всеукраїнського об’єднання людей, які живуть з наркозалежністю Владислав Дейнека.

Проблема наркозалежності дуже багатогранна, і є такий інструмент, як замісна підтримувальна терапія. Це медикаментозне лікування, але воно приносить найбільший ефект лише в комплексі з соціальним супроводом. Раніше він фінансувався  за рахунок Глобального фонду по боротьбі зі СНІДом, тож забезпеченнясоціального супроводу пацієнтів ЗПТ за рахунок області – це важливий прецедент, який ляже в основу місцевих політик протидії соціально небезпечним захворюванням у інших регіонах України.

Окрім цього, у рамках Програми на послугу інформаційного забезпечення та супроводу учасників бойових дій, ветеранів АТО виділили близько 45 тисяч гривень. Переможцем конкурсу став ГФ “Суми”, який протягом року реалізовував два проекти: “Інформаційна підтримка бійців АТО” та проект соціально-психологічної реабілітації учасників АТО та членів їх сімей.

По першому проекту ми зробили пам’ятку ветеранам АТО, яка висвітлює всі юридичні питання, котрі стосуються військовослужбовців та членів їх сімей. Загальний тираж – 1350 екземплярів. Така кількість  дасть нам можливість розповсюдити примірники і через систему соцзахисту, і через військомати, громадські об’єднання. Також цього року ми розробили дорожню карту воїна АТО, де зазначені всі можливості отримання допомоги для бійця у кожному районі області. Загалом провели 20 лекцій, які зорієнтували на роз’ясненні прав та можливостей для бійців АТО, надавали консультацію та психологічну допомогу. Щодо другого проекту, то ми зробили мобільну бригаду психологів, з якими приїжджали в райони та міста Сумщини. Провели три зустрічі в обласному центрі, та більше 10 виїздів в районах. До того ж, цієї зими програма дозволила нам відвезти в Карпати сім’ї загиблих АТОвців, – говорить Вадим Дубодєлов, керівник інформаційного центру бійців АТО ГФ “Суми”.

До слова, цього року фінансування Обласної програми соціального замовлення збільшили, та виділили 686 тисяч гривень.

На жаль, не всі учасники Програми отримали успішний досвід співпраці з громадськими організаціями у форматі Замовник – Надавач соціальних послуг. Зокрема, Департамент освіти та науки Сумської облдержадміністрації так і не знайшов хоча б одного недержавного суб’єкта надання  соціально-педагогічних послуг з організації позашкільного дозвілля для дітлахів Сумської області. Тому доречною була пропозиція внести зміни до Програми на 2018 рік, які передбачають закупівлю Департаментом освіти та науки послуг у сфері освіти дорослих.  Цю пропозицію одностайно підтримали всі члени та учасники засідання Координаційної ради, бо вона дає підстави здійснити задумане вже у цьому році. Звичайно, врахувавши минулорічні помилки. Але як відомо, не помиляється лише той, хто нічого не робить.

Слід зауважити доволі оптимістичне бажання, яке пролунало сьогодні від Управління молоді та спорту Сумської облдержадміністрації, долучитися до реалізації Програми у 2018 році та стати повноцінним її учасником.

Власне тому, вже в середині березня усі зацікавлені сторони як державних структур, так і громадських об’єднань домовилися провести робочу зустріч,  на якій планують детально обговорити та підготувати пропозиції змін до Програми, щоб запропонувати  їх для затвердженя депутатським корпусом вже на наступній сесії  Сумської облради.

Джерело

Коментувати

18 березня 2019
15 березня 2019