У Сумах обговорили проблему туберкульозу, стан і перспективи його подолання

0

У обласному центрі пройшов круглий стіл на тему “Туберкульоз: стан і перспективи подолання”. Обговорити проблему захворювання у Сумах зібралися народний депутат України Олексій Кириченко, перший заступник генерального директора  ДУ “Центру громадського здоров’я МОЗ України” Віктор Ляшко, заступник голови Сумської обласної ради Тетяна Головко, начальник управління охорони здоров’я Сумської облдержадміністрації Сергій Бутенко, медичні фахівці, лікарі, представники неурядових організацій та пацієнти, які перехворіли на туберкульоз.

Фото tribuna.sumy

Фото tribuna.sumy

Ми не вперше підіймаємо тему туберкульозу в області. На сьогодні, в Україні одна з найгірших ситуацій по боротьбі та профілактиці цього небезпечного захворювання. Я вважаю, що ця проблема є не лише медичною, а й соціальною. Вона повинна турбувати не лише медиків, а й всіх нас. Ми всі повинні не стояти осторонь профілактики та поширення туберкульозу як в регіоні, так і в Україні загалом, – говорить Тетяна Головко, заступниця голови Сумської обласної ради.

Фото sorada.gov.ua

Фото sorada.gov.ua

Загалом, основними темами заходу стали взаємодія громадськості та влади щодо підвищення ефективності лікування та запобігання туберкульозу на Сумщині, проблеми та виклики в боротьбі з захворюванням. Разом шукали й шляхи їх вирішення та усунення.

Фото tribuna.sumy

Фото tribuna.sumy

Хочу відзначити, що Сумщина протягом багатьох років співпрацює з громадськими організаціями та волонтерами. Результатом цієї співпраці є ті нові заходи, які ми провели спільними зусиллями. Це, зокрема, впровадження Обласної цільової соціальної програми розв’язання пріоритетних проблем з використанням механізму соціального замовлення. Також, нас вирізняє з-поміж інших областей і той грант, який ми отримали від Глобального Фонду та створили державну установу “Сумський обласний центр громадського здоров’я”. Сьогодні він працює та може виконувати покладені на нього функції, більше того, буде лише розвиватися, щоб пацієнти отримали весь можливий спектр якісних послуг, – говорить Сергій Бутенко, начальник управління охорони здоров’я Сумської ОДА.

Присутній на заході перший заступник генерального директора Державної установи “Центр громадського здоров’я МОЗ України” Віктор Ляшко розповів, що Міністерство нещодавно презентувало стратегію реформування протитуберкульозної допомоги, яка стане частиною реформи загальної системи фінансування охорони здоров’я.

Фото tribuna.sumy

Фото tribuna.sumy

У цій реформі ми робимо акцент на амбулаторному лікуванні туберкульозу з перших днів. Наразі ми прагнемо зменшити госпіталізацію до стаціонарних відділень. Ми розуміємо, що можна розпочинати амбулаторне лікування сьогодні, але бачимо, що первинна ланка медицини не готова приймати пацієнтів, які хворіють на туберкульоз. Окрім цього, для лікарів наразі немає реального фінансового та морального стимулу довести хворого до стадії виздоровлення. Ми передбачаємо фінансовий механізм стимулювання для первинної ланки, яка заходить в реформу та буде по-новому фінансуватися з 1 липня. При цьому, ми хочемо зберегти існуюче фінансування на обласні протитуберкульозні заклади, які повинні об’єднати в своїх стінах всі відділення, які надають протитуберкульозну допомогу.

Процес лікування туберкульозу надзвичайно складний та важкий для пацієнта – курс займає від 6 до до 24 місяців. На сьогодні, громадські організації навчені робити супровід хворого на туберкульоз, що дозволяє втримати пацієнта впродовж всього періоду.

Механізм соціального замовлення, який впровадила Сумська область та закупила за державні кошти послуги у сфері громадського здоров’я у неурядових організацій – це пілот, який наразі детально вивчає вся країни, щоб запустити його у 2019 році, – додає Віктор Ляшко.

За словами народного депутата України Олексія Кириченка в профільному Комітеті Верховної Ради України підтримали проект концепції боротьби з туберкульозом.

Фото tribuna.sumy

Фото tribuna.sumy

Найголовнішим є саме консолідація зусиль суспільства для подолання туберкульозу в Україні, а також сприяння впровадженню інноваційних методів лікування та діагностики хвороби, розробка механізмів соціального захисту хворих на туберкульоз та захист прав пацієнтів.

Окрім цього, під час круглого столу презентували діяльність державної установи “Сумський обласний центр громадського здоров’я”. Вона діє в області протягом шести місяців, робить перші кроки у напрямку розбудови системи громадського здоров’я на регіональному рівні.

Фото tribuna.sumy

Фото tribuna.sumy

Ми вже провели відповідні закупівельні процедури через систему Prozorro. Серед шести учасників переможцем було визначено громадську організацію “Клуб “Шанс”. Разом ми підписали три договори. Це пакет комплексних послуг з догляду та підтримки пацієнтів з туберкульозом, пакет комплексних послуг з огляду та підтримки людей, які живуть з ВІЛ і пакет комплексних послуг з профілактики ВІЛ серед ключових груп населення. Загалом, нам вдалося зекономити суттєві кошти – близько 300 тисяч гривень, – говорить Олексій Буряченко, керівник ДУ “Сумський обласний центр громадського здоров’я”.

До слова, в області щорічно виявляють близько 600 нових випадків захворювання на туберкульоз. У 2017 році від захворювання померло 93 людини, у 2016 – 115 осіб.

Фото tribuna.sumy

Фото tribuna.sumy

Проблема туберкульозу є справді не лише медичною, а й соціальною. Саме тому ми вже не один рік працюємо з громадськими організаціями та залучаємо їх до медико-соціального супроводу пацієнтів. У 2017 році ми підписали меморандум із громадською організацією “Клуб “Шанс”. Саме працівники цієї організації займаються дообстеженням осіб з ризиковою поведінкою, вони направляють та супроводжують їх до моменту постановки діагнозу та визначення місця лікування. Завдяки залучення НУО нам вдалося знизити смертність від туберкульозу майже на 15% та зменшити в 4.5 разів випадків перерваного лікування, – говорить Віталій Олещенко, заступник головного лікаря Сумського обласного протитуберкульозного диспансеру.

Уже три місяці громадська організація “Клуб “Шанс” виконує замовлення Сумського обласного центру громадського здоров’я. Зокрема, надають супровід у лікуванні чутливого та мультирезистентного туберкульозу пацієнтам, які перебувають на амбулаторній фазі лікування. Щодня вони забезпечують хворих медикаментами: таблетками та ін’єкціями, здійснюють контроль за прийомом препаратів. Така робота значно полегшує шлях до одужання пацієнтів, звільняє їх від потреби щоденно відвідувати стаціонар. Наразі на супроводі у громадської організації 109 хворих, а договори укладені з 17 лікувальними закладами.

Фото tribuna.sumy

Фото tribuna.sumy

Протягом трьох місяців роботи ми зіштовхнулися з низкою проблем і викликів у боротьбі з туберкульозом. Зокрема, область закупила послуги соціального супроводу хворих на туберкульоз, проте увесь час нам доводилося самостійно переконувати лікарні розпочати співпрацю. У той час, як, наприклад в Полтавській області, протитуберкульозний диспансер підготував наказ про можливість співпраці з НУО і направив до усіх лікувальних закладів. У свою чергу, наші працівники від медиків чули лише питання “Що ми з цього матимемо?”, або “Ми впораємося власними силами”. Проте, не дивлячись на це ми вже супроводжуємо більше ста пацієнтів, і робимо все для того, аби їх лікування було ефективним та безперервним, – говорить керівник громадської організації “Клуб “Шанс”.

Якісне лікування та вчасне виявлення хвороби – ось що важливо для пацієнтів. Про це розповів представник ТБ-спільноти у Сумській області Денис Ревенко.

Фото tribuna.sumy

Фото tribuna.sumy

Потрібно, щоб люди, які зіштовхнулися з туберкульозом були проінформовані про хворобу, отримали повноцінну консультацію. Людину треба переконати, що це серйозно, але на цьому життя не закінчується, вмотивувати пройти довготривалий курс лікування. Надвзичайно добре, що на Сумщині надають медико-соціальний супровід пацієнтам з ТБ, адже не завжди у людини є щоденна можливість приїхати за медикаментами в медзаклад. Окрім цього, хочу наголосити на потребі впроваджувати в області передові технології з виявлення туберкульозу.

Через те, що раніше проблема туберкульозу розглядалася лише з медичної точки зору і створилися пацієнтські організації. Про це говорить Ольга Клименко, представниця TBpeople Україна.

Фото tribuna.sumy

Фото tribuna.sumy

Коли не враховувалися людські проблеми, коли людей не чули, то ті, хто хотів змін – об’єдналися в групи. У рамках медичної реформи ми маємо шанс назавжди змінити ситуацію з туберкульозом в Україні. Потрібно бути відкритими до пацієнтів, навчитися їх слухати та чути, адже лише так можна створити пацієнтоорієнтовну модель лікування. Люди, які хворіють на туберкульоз, – це не статистика і цифри. Цінність життя людини – ось що головне.

За підсумками зустрічі учасники заходу окреслили перспективні напрямки співпраці органів влади, охорони здоров’я, громадських організацій та активістів.

Ми дійшли висновку, що потрібно створити єдиний механізм взаємодії між усіма сторонами, що задіяні у боротьбі з туберкульозом. Йдеться про обласну раду, облдержадміністрацію, громадськість і про Центр громадського здоров’я та наші комунальні заклади. Крім того, за результатами обговорення вирішили, що доцільно залучити до протидії хворобі й сімейних лікарів. А от до ОДА є пропозиція розробити алгоритм дій, механізм залучення сімейних лікарів до цього процесу. У нас є така можливість. Залишається фінансовий ресурс у ЦГЗ, що був виділений на проведення заходів боротьби з туберкульозом, тож можемо його використати, – зазначила заступник голови Сумської облради Тетяна Головко.

Також Тетяна Головко зауважила, що Сумському обласному центру громадського здоров’я рекомендовано розгорнути інформаційно-роз’яснювальну кампанію щодо того, чим займається установа, для чого вона створена, що таке громадське здоров’я, тобто популяризувати цю тему, особливо в райцентрах і ОТГ регіону.

Коментувати

15 лютого 2019
14 лютого 2019
13 лютого 2019