У Сумах презентували арт-проект “Оскар і Рожева Пані”

0

Презентація відбулася у театрі ім. Щепкіна. Арт-проект “Оскар і Рожева Пані” повинен спонукати громадськість до усвідомлення гострих проблем дітей, які мають хворобу, що загрожує життю.

У Сумах презентували проект "Оскар та рожева пані"

У Сумах презентували проект "Оскар та рожева пані"

У Сумах презентували проект “Оскар і Рожева Пані”

Дитяча паліативна допомога – це не тільки про дітей з онкологічними захворюваннями, які щорічно помирають в Україні – близько 500 осіб, але й про дітей, які мають вроджені або набуті важкі вади, орфанні захворювання, неврологічні розлади. Більшість таких паліативних дітей в Україні пожиттєво перебувають вдома або проживають в дитячих будинках-інтернатах. Такі діти не отримують достатньої соціалізації, є ізольованими від суспільства та помирають у реанімаціях.

Існує Державний стандарт паліативного догляду від 2016 року, де чітко сформовані можливості надання паліативної/хоспісної допомоги. Але на сьогодні у Сумській області відсутні дитячі хоспісні відділення міського чи обласного значення при медичних установах та закладах різних форм господарювання. І вся відповідальність лягає на батьків, вони працюють як кризові менеджери. Тому, саме рідні важкохворих дітей стикаються з вирішенням питань знеболення, професійного медичного догляду, соціальної та психологічної підтримки. І часто їм доводиться шукати благодійників з забезпечення медичним обладнанням, протилежневими матрацами та іншими засобами медичного призначення. І коли терапія не допомагає – починається період паліативу. У цей момент батьки відчувають і втому, і відчай, і розуміння, що скоро все буде не так, як зараз, – говорить Оксана Смольнікова, керівниця ГО “Батьки онкохворих дітей”.

Про розробку план-програми по створенню забезпечення важкохворих дітей якісною медичною допомогою говорила заступниця голови Сумської обласної ради Тетяна Головко.

Зараз ми працюємо над розробкою програми паліативної допомоги в Сумській області. Хотілося б, щоб долучилися громадські активісти та інші небайдужі жителі. Важливо, щоб ті, хто потребують паліативної допомоги якісно та в повній мірі її отримали.

Ідея арт-проекту “Оскар і Рожева Пані” з’явилася у 2012 році, проте втілилася лише у 2015. На меті його учасники мали не скільки благодійну функцію, як освітню – розказати, що таке паліативна допомога. За два роки існування він пройшов у два тури, проте у Сумах його презентують вперше.

У Сумах презентували проект "Оскар та рожева пані"

У Сумах презентували проект “Оскар та рожева пані”

“Оскар і Рожева Пані” – вдалий проект з точки зору просвіти. Паліативна допомога – тепер це словосполучення знають всі, тож починають розуміти відмінності між паліативом і хоспісом, чим відрізняється дитяча паліативна допомога від дорослої, адже це, скорше, площина психологічної та, скажімо, філософської допомоги.

Ми хочемо, щоб люди почали відноситися до хоспісів, як до пологових будинків – ми ж їх не боїмося. Десь люди приходять, десь йдуть. Потрібно перестати боятися цього. Взагалі, “Оскар і Рожева Пані” – це не вистава. Це – онлайн-театр. Ми хотіли зайти в душу, зламати систему. Розумієте, медик буде завжди. Він буде до кінця зі своїм пацієнтом, а от соціум має бути небайдужим, – говорить головна героїня арт-проекту Ірма Вітовська.

1 млн 200 тисяч – стільки коштів зібрали для дитячого паліативу організатори “Оскару і Рожевої пані”. Кошти залишилися в різних областях України, розприділяли їх в залежності від збору та цільового напрямку.

Два роки тому, коли ми почали цей проект, на свій привеликий сором і на загальний сором суспільства, я не знав нічого про паліатив. Ми поїхали в хоспіс, і я зрозумів, що тепер, коли я знаю про цю проблему, я не зможу зіскочити з неї. Ні одна притомна, нормальна людина, хоча б з якимись  ознаками моралі не зможе зіскочити з цієї проблеми. Я навіть не міг уявити, наскільки це нікому невідомо. Навіть медики не завжди знають, що таке паліативна домога. Не кажучи вже про високопосадовців, політиків, депутатів. І наша основна задача – розбудити суспільство. Ми думали, проект виконає свою функцію за рік, проте 7 жовтня, дякуючи Богу, вже буде два роки його існування. Ми стукали й стукаємо до людей, адже воно впливає на підсвідомість і душу, – говорить режисер арт-проекту “Оскар і Рожева Пані” Ростислав Держипільський.

У Сумах презентували проект "Оскар та рожева пані"

У Сумах презентували проект “Оскар та рожева пані”

До початку постановки, а також після бажаючі мали змогу пожертвувати гроші на допомогу паліативно хворим дітям. Організатори благодійних скриньок ГО «Клуб Шанс» та ГО «Джерело Життя» зібрали за вечір 5448 грн. За ці кошти закуплять необхідні для онкогематологічного відділення Сумської обласної дитячої лікарні медикаменти та витратні матеріали.

Коментувати
08 серпня 2022
05 серпня 2022
04 серпня 2022
03 серпня 2022
02 серпня 2022
01 серпня 2022
29 липня 2022
28 липня 2022
27 липня 2022
26 липня 2022