У Сумах стартував Європейський тиждень тестування

0

Сьогодні у Сумах стартував Європейський тиждень тестування. Цьогоріч у обласному центрі його проводять громадська організація “Клуб “Шанс” спільно з КНП СОР “Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань”. 

Поширення ВІЛ і вірусних гепатитів, профілактику й лікування соціально-небезпечних захворювань і соціальний супровід обговорили на прес-конференції в Сумському прес-клубі. 

У Сумах стартував Європейський тиждень тестування

З 20 по 27 листопада в усіх регіонах України проходить Європейський тиждень тестування. Така ініціатива стартувала ще у 2013 році, а її мета – підвищити відсоток виявлення ВІЛ та маркерів вірусних гепатитів В і С.

Наразі під медичним наглядом в закладах охорони здоров’я Сумщини перебуває 1649 ВІЛ-інфікованих, у тому числі 513 хворих на СНІД. Про це розповіла Лариса Панасенко, заступниця медичного директора з питань профілактики і боротьби зі СНІДом, лікарка-інфекціоністка КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань».

У Сумах стартував Європейський тиждень тестування

Існують різні шляхи передачі ВІЛ: від матері до дитини, через біологічні рідини та статевий шлях – гетеросексуальний або гомосексуальний. Так от, в області змінився шлях передачі ВІЛ-інфекції – переважна більшість людей (понад 80%) інфікуються ВІЛ статевим шляхом. При цьому, вікова категорія збільшилася – усе частіше ВІЛ виявляються у людей старше 40 років. Окрім цього, хвороба вийшла за групи ризику, тепер вона стосується й абсолютно благополучних верств населення.

У свою чергу, збільшення відсотку статевого шляху передачі та кількості ВІЛ-інфікованих жінок дітородного віку сприяли поступовому збільшенню кількості дітей, народжених ВІЛ-інфікованими матерями. Кожного року в області народжується 30-40 дітей від ВІЛ-інфікованих матерів, – говорить Лариса Панасенко. 

Проте, за словами лікарки, вчасно поставлений діагноз жінці, яка має ВІЛ і готується стати матір’ю, правильно призначена антиретровірусна терапія, відповідальний прийом ліків, правильне ведення пологів і відмова від грудного вигодовування, дає 98% того, що дитина народиться без ВІЛ-інфекції.

Сьогодні ВІЛ – це не вирок. Люди, які живуть з вірусом імунодефіциту людини, можуть жити звичайним повноцінним життям, народжувати дітей, працювати, подорожувати тощо. Для цього вони мають вчасно вживати антиретровірусні препарати, які є повністю безоплатними для пацієнтів.

Станом на 1 жовтня пожиттєву антиретровірусну терапію отримують 1137 ВІЛ-інфікованих. Антиретровірусна терапія видається в області на 10 сайтах АРТ закладів охорони здоров’я: відділення профілактики і боротьби зі СНІДом КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань», Білопільська, Глухівська, Сумська, Шосткинська, Конотопська, Кролевецька,  Роменська, Охтирська центральні районні лікарні та Клінічна лікарня №5.

У Сумах стартував Європейський тиждень тестування

Своєчасне тестування – запорука вчасного діагностування ВІЛ-інфекції та перший крок до профілактики. Окрім цього, раннє виявлення покращує хід лікування та робить його більше ефективним. Зробити тест можна безкоштовно у сімейного лікаря, у КНП «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» та у громадських організаціях.

Зокрема, однією з таких громадських організацій, в якій представники ключових груп можуть пройти тестування ВІЛ, вірусні гепатити та зробити скринінг на туберкульоз є громадська організація “Клуб “Шанс”.

У Сумах стартував Європейський тиждень тестування

Сумчани не звертаються за послугою з тестування до сімейних лікарів чи профільних організацій, адже мають недостатньо інформації про соціально-небезпечні хвороби. Більше того, не всі знають про можливість безкоштовного тестування на первинній ланці. Наша організація працює з вразливими верствами населення, але ми щорічно проводимо вуличні акції з тестування для широкого кола сумчан. І кожна акція – це нові виявлення ВІЛ і гепатитів. Це говорить про те, що недовиявлених людей набагато більше, ніж у офіційній статистиці. Саме тому ми закликаємо сумчан долучатися до тижня тестування, слідкувати за своїм здоров’ям і вчасно проходити тести.

Якщо ви працюєте, вважаєте себе успішною людиною, маєте сім’ю і вам здається, що ВІЛ і гепатити вас не стосуються, то це хибна думка. Вас це стосується, – говорить Андрій Букін, директор громадської організації “Клуб “Шанс”.

Про ситуацію з вірусними гепатитами В і С на Сумщині розповів Володимир Рябіченко, завідувач відділення гепатології, лікар-інфекціоніст КНП СОР «Медичний клінічний центр інфекційних хвороб та дерматології ім. З.Й. Красовицького».

У Сумах стартував Європейський тиждень тестування

Наша область традиційно займає лідируючі позиції в країні за кількістю нових випадків хворих на хронічні вірусні гепатити. У порівнянні з минулими роками ми спостерігаємо зниження статистики. Це пов’язано з пандемією, адже тепер люди менше звертаються до лікарів, менше проходять обстеження, а звідси – менше виявляють хворобу. Загалом за рік ми реєструємо від 300 до 370 хворих на хронічний вірусний гепатит С. За десять місяців 2020 року зафіксували 172 випадків, – говорить Володимир Рябіченко.

За даними КНП СОР «Медичний клінічний центр інфекційних хвороб та дерматології ім. З.Й. Красовицького» в області на диспансерному обліку перебуває майже 3 070 хворих на вірусний гепатит С та майже 1000 хворих на вірусний гепатит В.

Наразі тестування на гепатити мають проходити донори, споживачі ін’єкційних наркотиків, призовники, медичні працівники, ув’язнені, жінки, які готують до пологів, хворі, які проходять обстеження перед плановим оперативним втручанням. На сьогоднішній день існують ефективні ліки проти вірусного гепатиту С, і приблизно 90% хворих отримуючи лікування, повністю одужують за неповні три місяці. Зазвичай, це лікування легко переноситься та не призводить до серйозних або важких побічних реакцій.

Отже, протягом семи днів сумчан тестуватимуть на ВІЛ і вірусні гепатити В і С фахівці Медичного центру та громадської організації “Клуб “Шанс” у мобільній амбулаторії, яка знаходитиметься на різних локаціях:

20.11.2020 – ТОВ «Курський ринок» з 15-00.

23.11.2020 – ТРЦ «Мануфактура» з 15-00.

24.11.2020 – Ринок СКД з 15-00.

25.11.2020 – ТРЦ «Атріум» з 15-00.

26.11.2020 – Альтанка  з 15-00.

Тестування відбудеться за допомогою експрес-тестів. Це буде абсолютно безкоштовно та анонімно.

Коментувати
17 червня 2021
16 червня 2021
15 червня 2021
14 червня 2021
11 червня 2021
10 червня 2021