У Сумах відбувся круглий стіл до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом

0

Сьогодні, 1 грудня, Всесвітній день боротьби зі СНІДом. У Сумському прес-клубі зібралися медики, представники ВІЛ-сервісних громадських організацій і журналісти аби обговорити ситуацію з ВІЛ в області. Окрім цього, під час заходу підбили підсумки Європейського тижня тестування. 

У Сумах відбувся круглий стіл до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом

Тиждень тестування на ВІЛ і гепатити у Сумах пройшов з 20 по 27 листопада під гаслом «Час обирати здоров’я». Усі бажаючі мешканці міста могли анонімно та безкоштовно пройти тестування на ВІЛ-інфекцію та вірусні гепатит В та С за допомогою експрес-тестів. Тестували сумчан фахівці комунального некомерційного підприємства Сумської обласної ради «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань» спільно з Сумською обласною громадською організацією «Клуб Шанс».

У Сумах відбувся круглий стіл до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом

Основне завдання нашої акції – обстежити людей, звернути їх увагу на проблему поширення ВІЛ-інфекції та вірусних гепатитів, адже про ці хвороби не треба забувати. За період проведення Європейського тижня тестування обстеження на ВІЛ і вірусний гепатит С пройшли 194 людини, на вірусний  гепатит В – 90 людей. При цьому, в одному випадку було виявлено позитивний результат тесту на ВІЛ та у двох випадках – на гепатит С.  Люди, у яких виявили позитивні результати тестів на ВІЛ та гепатит С, були скеровані до профільних закладів для подальшого клініко-лабораторного дообстеження, – говорить Тарас Злиденний, директор КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань».

Найбільш активними, за словами Тараса Злиденного, були локації біля ТРЦ «Атріум», там протестували 32 людини на ВІЛ та вірусний гепатит С, ринок СКД (протестовано на ВІЛ та гепатит С 31 людина) та ТРЦ «Мануфактура» (протестовано на ВІЛ, гепатит В та гепатит С 27 людей). Найменш активною була локація біля парк Казка – там тести зробили 18 людей.

Станом на жовтень 2020 року на Сумщині перебуває 1649 ВІЛ-інфікованих, у тому числі 513 хворих на СНІД. Переважна більшість людей (понад 80%) інфікуються ВІЛ статевим шляхом. Пожиттєву антиретровірусну терапію отримують 1137 ВІЛ-позитивних. Її видають на десятьох сайтах АРТ: відділення профілактики і боротьби зі СНІДом КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань», Білопільська, Глухівська, Сумська, Шосткинська, Конотопська, Кролевецька,  Роменська, Охтирська центральні районні лікарні та Клінічна лікарня №5.

У Сумах відбувся круглий стіл до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом

Для пацієнтів лікування є повністю безкоштовним, воно впроваджується за кошти держави та Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. На сьогодні ВІЛ-інфекція – не вирок. Люди, які живуть з вірусом імунодефіциту людини, можуть жити звичайним повноцінним життям: ходити на роботу, будувати сім’ї, народжувати здорових дітей, – говорить Лариса Панасенко, заступниця медичного директора з питань профілактики і боротьби зі СНІДом, лікар-інфекціоніст КНП СОР «Обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань».

На сьогодні, за словами Лариси Панасенко, змінюються не лише шляхи передачі ВІЛ, а й групи ризику. Раніше переважна більшість людей, які зіштовхнулися з вірусом імунодефіциту людини, були представниками цільових груп: споживачі ін’єкційних наркотиків, чоловіки, які мають секс з чоловіками, працівники комерційного сексу. Наразі ВІЛ вийшов за ці межі, і стосується всіх верств населення.

У Сумах відбувся круглий стіл до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом 

Сьогодні увесь світ говорить про ВІЛ-інфекцію, поширює інформацію про методи її профілактики та лікування, зауважує на необхідності толерантного відношення суспільства до ВІЛ-позитивних людей і згадує тих, хто помер від СНІДу. Важливо, що наразі є всі можливості вчасно виявити ВІЛ і розпочати ефективне лікування. Сумчани можуть робити безкоштовні тести на ВІЛ, гепатити С і В у своїх сімейних лікарів, профільних медичних установах і ВІЛ-сервісних громадських організаціях. Це проста та доступна процедура, у якій не можуть відмовити. На жаль, переважна більшість людей не знають про цю можливість, або думають, що ВІЛ їх не стосується. Це стосується всіх. І чим швидше людина дізнається про свій ВІЛ-статус, тим простіше їй буде проходити лікування, – говорить Андрій Букін, виконавчий директор громадської організації «Клуб Шанс».

За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, лише за жовтень цього року в Україні офіційно зареєстрували 1 244 нових випадки ВІЛ-інфекції. У 268 пацієнтів діагностовано СНІД, а 160 людей померли від СНІДу. Найпоширенішим шляхом передачі ВІЛ залишається статевий гетеросексуальний, після нього – парентеральний.
Коментувати
14 січня 2021
13 січня 2021
12 січня 2021
11 січня 2021
06 січня 2021