У Сумах зарядились проти корупції

0

На Сумщині підписали Меморандум про співпрацю у сфері протидії корупції. Цей документ передбачає, що Сумська облдержадміністрація отримає експертну підтримку Проекту USAID_ВзаємоДія! у проведенні антикорупційної реформи.

Фото tribuna.sumy.ua

Фото tribuna.sumy.ua

Наше завдання – побудувати разом із американськими партнерами ефективну систему запобігання корупції, що діятиме в майбутньому, незалежно від персонального складу керівництва облдержадміністрації. Для цього в рамках Меморандуму ми плануємо розробити і впровадити антикорупційну програму, яка покаже всі реальні недоліки у державному управлінні з точки зору можливих корупційних ризиків, і визначить шляхи їх вирішення, наголосив голова Сумської ОДА Микола Клочко.

Фото tribuna.sumy.ua

Фото tribuna.sumy.ua

Як повідомив керівник Проекту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія!» Лоренс Джозеф Хелд, для співпраці на регіональному рівні обрали Сумську ОДА і місто Дрогобич, що на Львівщині.

Проект покликаний сприяти розширенню повноважень ключових урядових інституцій у боротьбі з корупцією і спрямований на побудову громадської підтримки, участь в антикорупційних зусиллях та зменшення толерантності громадян до корупції, − повідомив американський експерт.

Сам факт визнання Сумської обласної державної адміністрації як партнера в реалізації та як лідера в запобіганні корупції вже говорить про те, що ми маємо перші успіхи в цьому напрямку. Ми визнані одними з найкращих в Україні в питанні використання електронної системи закупівель «ProZorro» та комунікації з громадськістю. Крім того, намагаємося постійно підвищувати рівень прозорості діяльності облдержадміністрації. Минулоріч налагодили онлайн-трансляції наших засідань, відкриті конкурсні комісії відбуваються. Тож, роботу з протидії корупції ми вже проводимо, а завдяки підтримці проекту USAID вона вийде на якісно новий рівень,  зазначив керівник апарату Сумської ОДА Дмитро Живицький.

Фото tribuna.sumy.ua

Фото tribuna.sumy.ua

Обласні можновладці також звернули увагу на те, що антикорупційний механізм може запрацювати на повну лише за умови  активної підтримки громадськості та медійників.

Ми розуміємо, що сама облдержадміністрація, не маючи підтримки серед громадськості та журналістів, які доносять думку влади до широкого кола населення, ми не зможемо робити такі швидкі дії в частині запобігання корупції в тому числі, зауважив Дмитро Живицький.

Зокрема, прикладом успішної реалізації антикорупційних громадських ініціатив є запровадження сервісу Wiki Liky. Це база відкритих даних, завдяки якій можна контролювати закупівлю та наявність препаратів у лікарнях Сумщини.

Фото tribuna.sumy.ua

Фото tribuna.sumy.ua

Wiki Liky це регіональний продукт, який ми запустили у 2016 році. Цей інструмент дозволяє здійснювати референтний аналіз цін на препарати, які закуповують заклади охорони здоров’я області. На сайті Wiki Liky інформація представлена у формі відкритих даних, на відміну від таких платформ, як «ProZorro» і «Ціновий дозор», де потрібні відомості містяться у специфікаціях до договорів. Ми збираємо інформацію у всіх медзакладах і аналізуємо її. У результаті отримуємо не додатки до договорів, а ті препарати, які є або були в наявності в лікарнях чи поліклініках. Таким чином, можемо побачити «живу» ціну за одиницю препарату, виконавчий директор ГО «Студія правових та соціальних досліджень» Андрій Букін.

Роль каталізатора, який би прискорив подолання корупції, мали б виконувати і медійники. Щоправда, поки що журналісти доволі пасивні у цьому напрямку. Антикорупційну діяльність висвітлюють здебільшого фрагментарно або й взагалі не пишуть про неї. Про це свідчать результати моніторингу медіа у 8 областях України, проведеного Інститутом демократії імені Пилипа Орлика.

За рік було проведено 5 хвиль моніторингів. Вони засвідчили, що висвітлення так званої корупційної тематики чи проблем протидії корупції у ЗМІ 8 областей від нуля до двох відсотків, – констатувала координатор моніторингових проектів Сумського прес-клубу Алла Федорина.

Як зазначає Алла Федорина, нині суспільство надто розчароване і хоче бачити конкретний результат. Натомість, засоби масової інформації здебільшого лише поверхнево розкривають тему антикорупційної діяльності: говорять про те, що чергового чиновника спіймали на хабарі, але не про те, що його засудили. Люди втомилися від цього і вже не сприймають подібну інформацію.

«На мою думку, є кілька причин, які не дають ЗМІ нормально висвітлювати тему корупції. По-перше, у нас дуже низький рівень розвитку медіа-бізнесу, відповідно журналісти мають маленькі зарплати, особливо це актуально для регіональних ЗМІ. Немає підтримки з боку редакторів, засновників чи власників. По-друге, низька професійність журналістів сьогодні. Вона зумовлена і тим, зокрема, що навмисно формується відповідне ставлення до журналістики. Не хочеться декому в нашому суспільстві, щоб журналісти мали авторитет.  Йдеться про тих,  хто продовжує цю «гру»  і ніби бореться з корупцією, а насправді її немає. Відтак, створюються образи «журналюг» і «журналюжок», які дискредитують професію.  Людина, яка непрофесійна, вона не здатна потягнути складну тему», говорить Алла Федорина.

Покращити систему запобігання корупції, підвищити комунікаційну спроможність адміністрації  та  для подальшого зменшення можливостей корупційних діянь в органах державної влади на території Сумщини й покликаний Проект USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія!».

За словами представника Проекту USAID «Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні «ВзаємоДія!» Роберта Сіверса, загалом програма розрахована на 5 років. На першому етапі буде відслідковуватися ситуація з корупційними проявами, а в подальшому розроблять рекомендації та методи протидії корупції.

Коментувати
08 серпня 2022
05 серпня 2022
04 серпня 2022
03 серпня 2022
02 серпня 2022
01 серпня 2022
29 липня 2022
28 липня 2022
27 липня 2022
26 липня 2022